Przejdź do głównej zawartości

Czarna lista hennopodobnych produktow.




 



 



Chcialabym tu byc dobrze zrozumiana. To nie jest lista jakis zakazanych produktow. Jesli chcemy farbowac wlosy chemicznie, to super. Kazdy sam podejmuje wybor a o niszczacym wplywie farb chemicznych na wlosy nie bede sie tu rozwodzic. Lista jest po to, by farb chemicznych nie mylić z ziołami, nie traktowac jak ziół, nie mieszać z ziołami i nie nazywać ich nazwami ziół. Takie postępowanie to nie tylko kwestia semantyczna, ale też kwestia potencjalnie niebezpieczna. Proste nieporozumienie w słowach może się dla kogos skończyć na przykład podrażnieniem, stratą włosów albo nawet szokiem anafilaktycznym i utratą życia.


Moim zdaniem slowo "henna" powinno byc zarezerwowane tylko dla henny, rosliny pod lacinska nazwa lawsonia inermis, w formie czystej.


 Wiec czytajmy składy. ZAWSZE!  

 
 
Opisy na pudełkach często są błędne. Wynika to z faktu, że zwyczajowo utarło się, że chemiczną farbę do brwi nazywa się "henną" a farbowanie taką farbą brwi "henną na brwi". Więc potencjalnie na każdym produkcie do farbowania włosów można napisać "henna". Bo tak się utarło. 

Niestety na rynku znajdziemy też produkty bez składu, bądź z niepełnym albo całkowicie zmyślonym składem. To wynika z faktu, że niektóre z nich są produkowane i pakowane w krajach, w których nie obowiązuje nakaz ujawniania składu.


Ziolka do barwienia wloskow sa ZAWSZE w proszku. Nikt jeszcze nie wynalazł henny, ktora mozna sprzedawać w ciekłej formie, choc wielu juz probowalo. Henna w postaci cieklej stracila swoje barwiace wlasciwosci, nawet jesli wymieszano ja na przyklad z kondycjonujacym olejem. 

 

 

 

Wiec jakie kwiatki znajdziemy priduktach na pudełku opisanych jako "henna"?  

 
 
 
PPD



Henny z niepewnych zrodel moga zawierać PPD, ciemny barwnik. To jego przedewszystkim zasluga sa wypadki reakcji alergicznej na tatuaze hennowe ktora wyglada TAK. PPD to substancja silnie uczulajaca. Reakcja alergiczna na PPD w farbie do wlosow moze objawic sie szczypaniem lub swedzeniem skalpu, ale takze ostrym poparzeniem skory, puchnieciem twarzy, stanem zapalnym spojowek i wypadaniem wlosow oraz szokiem anafilaktycznym. Wiecej na temat PPD i niebezpieczenstwa z nim zwiazanego znajdziecie na przyklad na stronie angielskiego NHS TUTAJ  Tak naprawde ciezko jest jednoznacznie stwierdzic, czy czeste aplikacje PPD na skore glowy przez wiele lat sa bezpieczne, nawet jesli wystepuje u nas tylko delikatne podraznienie, badz swedzenie. Studia jakie udaje mi sie wygrzebac z internetu sa sprzeczne. Z racji tego, ze sama mam alergie na PPD jestem przerazona tym, ze kazdy fryzjer u ktorego farbowalam wlosy zapewnial mnie, ze to reakcja calkowicie normalna. I zaden z fryzjerow nie zaproponowal mi proby alergicznej, nawet jak mu powiedzialam, ze poprzednio skora mnie piekla podczas farbowania.



Chemiczne barwniki



Sole metali, które barwia wloski na rozne kolory, są także dodawane bezkarnie do “henn”. Sole metali, ktore wystepuja w hennach to: sol sodowa (nie reaguje z amoniakiem, nie wiem czy reaguje z innymi rozjaśniaczami...), sole miedzi i sole olowiu (reagują z rozjaśniaczami palac włoski). Ale jest tez mnostwo innych. O Sodnium Picramate, soli metalu alkalicznego mozecie poczytac TUTAJ i jeszcze TUTAJ. Niestety, informacje o reakcjach sodium picramate z rozjasniaczami sa sprzeczne.


Te substancje chemiczne moga zagrażac naszemu zdrowiu i naszym wloskom, nawet jeśli wcale nie jesteśmy na nie uczuleni. Niektóre sole metali wchodzą w reakcje z rozjaśniaczami z farb chemicznych i niestety moga doprowadzić do spalenia wlosow, badz odpadniecia u nasady! Stad zła renoma henny u fryzjerów. W natłoku hennopodobnych produktów pewnie nie raz słyszeli od klientki ze farbowała henną a po farbowaniu chemicznym w salonie nagle czekała ich przykra niespodzianka, o którą będą obwinieni.  Dzis na kazdym pudelku farby chemicznej znajdziemy napis "nie uzywac, jesli wlosy byly farbowane henna". To wlasnie dlatego. Wlosy farbowane czystymi ziolami bez przeszkod mozna farbowac chemicznie (no, indygo tez mozna, ale wyjdzie piekny zielony kolor).

Zdażyło mi się czytać posty dziewczyn na zagranicznych forach, gdzie po traktowaniu włosów mieszanką chemiczno-hennową i potem po nałożeniu na to farby chemicznej, włosy odpadły u nasady. Nie chcę nikogo straszyć...   ale chyba chcę straszyć! ;-) Na serio, uważajcie.

Jeszcze musze poruszyc sprawe dopuszczalnych stezen PPD i innych chemicznych barwnikow w produktach kosmetycznych. W kazdym kraju istnieja takie dopuszczalne stezenia, ktore maja chronic klientow przed szkodliwoscia tych substancji. Niestety, w stanach, po przebadaniu serii "henn" ogolnie dostepnych, odkryto ze niektore zawieraja duzo wieksze stezenia chemicznych barwnikow, niz dopuszczalne.  Jak to mozliwe, nie mam pojecia.

Kierujcie sie zdrowym rozsadkiem. Jesli substancja chemiczna jest na listach dopuszczalnych skaldnikow i jest tam do niej ograniczenie procentowe... to czy to nie znaczy, ze jest szkodliwa lub niebezpieczna? ;-) Nikt nie musialby ograniczac czegos, co szkodliwe nie jest. Hennowanie to nie proces rodem z laboratorium chemicznego, gdzie z kilku bardzo toksycznych substancji przy odpowiednich stezeniach i procesach chemicznych robimy lekarstwo na jakas grozna chorobe. Nie ma potrzeby mieszac ziol z dynamitem. Ziola swietnie sobie radza same.




Jesli uzywalysmy produktu z solami metali zanim zafarbujemy wloki chemicznie KONIECZNIE robimy test na wlosach ze szczotki albo malutkim pasemku.



Alergia na czysta henne (i inne barwiące ziola) jest bardzo rzadka, ale zawsze warto przed hennowaniem wykonac test (za uchem, na nadgarstku, na zgięciu łokcia).


Dlaczego nie warto wybierac farbki chemicznej z dosypka ziol niewiadomego pochodzenia?


O alergiach, wrazliwosciach i zlym wplywie farb na wlosy juz nie bede pisac. Pamietajmy jednak o innych wartych uwagi aspektach uzywania hennopodobnych produktow.

1) Kolor wyjdzie bardzo nietrwaly, zmyje sie do brzydkiego, burego odcienia.

2) Nie mamy praktycznie zadnej kontroli nad kolorem. Farbek hennopodobnych nie mozna ani zakwaszac, ani odstawiac. Trzeba ich uzywac jedynie zgodnie z zaleceniem producenta.

3) Farbki hennopodobne podrazniaja skalp i w wielu wypadkach, doprowadzaja do wypadania wlosow. Efekt wypadania pojawia sie z kilkutygodniwym badz kilkumiesiecznym opoznieniem.

4) Henny, ktore na pierwszy rzut oka wygladaja na czyste (maja dobry sklad) moga takze niestety zawierac niebezpieczne, chemiczne dodatki. Produkty pakowane w kraju, w ktorym nie ma obowiazku zamieszczania skladow na opakowaniu, moga w praktyce zawierac wszystko (jak Fitokosmetik, Eld, TopOp, Mumtaz, Banjaras, Supreme). Na co trafimy, to mamy. Rosyjska (albo pakistanska, ukrainska, indyjska, chinska..) ruletka.



 Lista hennopodobnych produktów

 

znajduje sié na grupie Henna na wlosy miksologia. 

 

Komentarze

  1. Jest jakaś lista zdrowych produktów?

    OdpowiedzUsuń
  2. O nie... Kupiłam czarną hennę Vatika... O dziwo była w jednej z londyńskich aptek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo proszę o radę. Mam ciężką alergię na PPD , nawet niewielka ilość farby w odcieniach brązu powduje u mnie wielodniowe poparzenie, wyspkę na twarz,y opchuliznę, swiąd na całym ciele. Czasem powiekszają mi sie nawet węzły chłonne a raz w życiu kiedy jeszcze nie wiedziałam o tym jak bardzo jestem uczulona wyladowałam w szpitalu na zasatrzykach z twarzą taką ja tu ta pani http://images5.bibsy.pl/hv5ryTns/doswiadczenie-mariade-kelly-uczy-aby-zawsze-przeprowadzac-test-alergii-skornych-na-co-najmniej-48-godzin-przed-uzyciem-kosmetyku-reakcja-alergiczna-moze-okazac-sie-smiertelna.jpeg . Powiedzianmi mi wtedy że nasteonym razem mogą nie zdązyc odwiesc mnie do szpitala bo sie udusze ( jestes sie opuchnietym jak balon który zaraz peknie) Przez ponad 2 tyg musiałam zasypiac z ketonalem, ropaiała mi głowa i uszy, dziewczyny to nie zarty - ja sie w ogóle zastanawiam jak taki składnik PPD w ogóle jest dopuszczany !! To silna trucizna, która sie odkłada w skórze, ja nie zawsze byłam uczulona na to, dopiero za któryms razem w wieku 21 (na tamtą chwile) u mnie sie to pojawiło , teraz mam 29 i utrzymuje sie to. Jest przypadek , że jedna kobieta zapdała w spiaczke po ufarbaniu włosów i zmarła po jakims czasie. Tym bardziej derwuje fakt ze gdy człowiek śwaidomie chce uniknac narażania życia i bólu jest oszukiwany ! Porducenci nie zdają sobie sprawy jak potafi zazdaiłac PPD ( fenylenodiamina) na alegika i kłamią w zywe oczy.. Dziekuje Ci autorko za ten artykuł i mam pytanie - po ostaniej alergii postanowaiałam ze juz nigdy nie uzyje farby chamicznej..(robiłam to naprawde ostroznie, prawie nie dotykajac skory głowy, nie trzymałam tyle ile trezba, a i tak było zle, kazde farbowanie to kozmar od tylu lat, preperaty ''hennopodobne'' działąy na mnie jeszcze gorzej) Planuje zamówic farbe khadi własnie - ciemny braz - najbardziej boje sie PPD..nie wiem teraz co zrobic, bo wymieniłas na czarnej liscie te farby , prosze polec farby ziołowe z bezpiecznym skłądem, polec prawdzwą henne, czy moze odcien ciemny braz khadi jest bezpieczny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cos takiego jak farby ziolowe nie istnieje moim zdaniem. Za to istnieje seria ziol, ktore mieszane w odpowiednich proporcjach, daja rozne kolory, i one potrafi trwale barwic wlosy. Jak spojzysz w dzial bezpieczenstwo we wstep, to tam masz takie ziola wymienione. Poza nimi w mieszankach do hennowania nie moze byc juz NIC innego. Wszystkie inne dodtaki za zbedne, szczegolnie te chemiczne. Dobrze cie rozumiem, tez mam alergie na ppd z tym ze moze nie az tak ciezka. Kochana, wchodz na grupe na fb Henna na wlosy. Miksologia. I wejdz na moj priv i napisz. Gotowe brazy sa zawodne, a nie chcialabym zebys sie zrazila bo jestes jedna z tych osob, dla ktorych henna i ziola sa najlepsze.

      Usuń
    2. Khadi jest jak najbardziej naturalna. Pani pisała o podrobionej Khadi.

      Usuń
  4. Witajcie , ja też jestem hennowa , teź zawiodłam się na firmie vatika. Khadi wydaje się ok. Ja używałam wody z łusek cebuli do rozrabiania farby rudej wywaru z liści orzecha i wychodził fajny brąz. Bez wzmocnienia koloru jw , często nie wyjdzie kolor. Khadi jest ok . Pozdrawiam świątecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam,mam pytanie czy po venicie można rozjaśniacz włosy??????? Wiem,że po Khadi nie można wychodzą zielone.......

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po indygo wydzicho glon, to chyba jasne. Czy po venicie chemicznej mozna rozjasniac, pytaj producenta. To nie ziola.

      Usuń
  6. Witam,mam pytanie czy po venicie można rozjaśniacz włosy??????? Wiem,że po Khadi nie można wychodzą zielone.......

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przeczytaj plik Henna w pigulce, w dziale technika. To, czy Khadi czy Venite mozna rozjasniac to pytanie osoby ktora nie odroznia henny od indygo. No i jesli nie uzywalas indygo ale uzywalas Venit, szczegolnie tych z chemicznymi barwnikami, przed rozjasnianiem polecam probe pasemkowa.

      Usuń
  7. Na rynku pojawiła się henna sattiva co o niej sadzicie ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sattva to nowa odslona firmy Swati, dosc juz dobrze w Polsce znanej. Obie firmy sa u nas w polecanych, ale oczywiscie zawsze warto robic testy alergiczne w razie wtopy z jakas felerna partia.

      Usuń
  8. Świetny artykuł, masa ważnych informacji. Szkoda tylko, że napisany fatalnym językiem, niechlujnym i pełnym błędów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem zainteresowana twoja opinia na temat tego jak pisze. Jesli pytasz o moja ocene tego jak ty piszesz, to uwazam ze brak ci kultury osobistej.

      Usuń
  9. Chciałam się wypowiedzieć na temat numeru 17) Fitokosmetik. Zdjęcie pokazuje pudełko z henną, na pudełku napisane jest, że ma ona w składzie tylko hennę (lawsonia inermis) i że jest to henna indyjska. Z kolei "Basma" tej firmy zawiera samo indygo (według informacji na pudełku). Używałam te dwie farby i mam z nimi dobre doświadczenia, więc nie mam powodu wątpić w prawdziwość informacji na pudełku. Ale oczywiście wiele innych produktów tej firmy ma ma złe składy, więc trzeba do firmy tej podchodzić z pewną dozą braku zaufania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W kraju w ktorym pakowany jest ten produkt nie ma obowiazkow pisania skladow na opakowaniu. W Europie nikt tego nie sprawdza. Szkoda zdrowia, czystej henny w europie nie brakuje.

      Usuń
  10. A czym farbować włosy przy silnych reakcjach alergicznych?. Używam khadi i orientalny ale to dosyć kłopotliwe i szybko się zmywa z siwych włosów. Próbowałam farby bez ppd i fenylenodiaminy , przynajmniej takie były zapewnienia producenta ale już po niewielkiej ilości próby powstawały kilkucentymetrowe strupy. Po hennie głowa też swędzi i skóra się łuszczy, zwłaszcza za uszami ,ale da się wytrzymać. Czy jestem skazana na siwiznę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestes skazana na siwizne. Zrezygnuj z gotowcow, pewnie amla cie podraznia i zrob hennowanie dwuetapowe. Dzial technika.

      Usuń
  11. Venita wypuściła jakieś farby ziołowe, które podobno są czystymi ziołami. Zastanawiam się nad przetestowaniem.... ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Juz mielisci efekty po nich na grupie. Wydaje sie, ze sa czyste, choc oczywiscie bez badan w labie nigdy nie ma calkowitej pewnosci.

      Usuń
    2. Na opakowaniu pisze 30min zrobić i nakładać.
      A Cassia potrzebuje 16 H . To nie wiem już jak to zrobić?

      Usuń
    3. Rozrób i odstaw na tyle, na ile zazwyczaj odstawiasz, czyli właśnie 12-18h. Na mojej Sattvie też jest napisane, że po 30 minutach można używać. Ale skoro wiemy, że lepiej jak cassia postoi dłużej, to tak róbmy i nie zwracajmy uwagi na to, co poleca producent :-)

      Usuń
    4. Eld kupowałam w czasie studiów, bo była tania. Efekt był dla mnie zadowalający z tym, że ja używałam tylko tej chny i wiedziałam, że nie mam uczuleń.

      Usuń
  12. Hej zaciekawiło mnie zdanie że henna venita niszczy dokładnie tak samo jak zwykłe farby chemiczne , jak to możliwe skoro nie używa się w niej utleniacza/farbuje na innej zasadzie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo tu jest opisania seria farb venity, które udawały hennę. Niedawno venita wypuściła inną serię, która ma w składzie tylko zioła i ta wydaje się w porządku.

      Usuń
  13. Nie każdy sztuczny barwnik to PPD . Jest tylko jeden taki związek - "p-phenylenediamine". Ty w notce nazwałaś PPD każdy sztuczny barwnik, który miał w nazwie "phenylamine".

    Pikraminian sodu (sodium picramate) nie jest szkodliwy dlatego, bo zawiera sód. Sód zawiera przecież nawet zwykła soda do czyszczenia, częsty składnik ekologicznych kosmetyków. Przyczyną jest ten kwas, którego solą jest dodatek.

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam pytanie co sądzisz o ułamkach Delii Cameleo. Czy warto po Cassi dla ochłodzenia stosować ? Nie wiem jak ocenić jej składniki

    OdpowiedzUsuń
  15. Mam pytanie co sądzisz o ułamkach Delii Cameleo. Czy warto po Cassi dla ochłodzenia stosować ? Nie wiem jak ocenić jej składniki

    OdpowiedzUsuń
  16. Witam, mam pytanie-polecacie venita 100% NATURAL, czy raczej skusić się na orientana? Stosowalam wcześniej tylko orientana, ale dostałam kiedyś w sklepie"Natura" właśnie venita w korzystniejsze cienie i stosowalam ale zależy mi na jak najbardziej naturalnym farbowaniu, zwłaszcza że wlosy lubią mi wypadac.Co do pokrycia swych wlosow nie widzę różnicy między orientana a venita. Chcialam jeszcze zapytać jakie sposoby polecacie do optymalnego pokrycia "siwkow" bo słyszałem o dwuetapowym farbowaniu ale nie za bardzo wiem jak się za to zabrac?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy,

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbujących oczy

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W

Jak nałożyć na włosy hennę żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Pasta hennowa to szorstkie, ciężkie błoto . Mimo dodawania do niej glutka lnianego i wybierania henny dobrze przesianej, bez piachu i innych zanieczyszczeń, nawet ze świetnej jakości henny wychodzi błoto. To nie gładka i leciutka odżywka. I o tym trzeba pamiętać i obchodzic sie z nia odpowiednio do jej konsystencji i ciężkości, by nie narobić sobie kłopotów. Przy nieprecyzyjnym nakładania henny na głowę może nas czekać wypadanie włosów, zniszczenia na długości, podrażnienie skalpu oraz odparzenia na skórze. Jakie są niebezpieczeństwa? Włosy w procesie hennowania są ciągnięte przez ciężka pasta nałożona za ciasno. Włosy w procesie hennowania sa szorowane szorstka pasta. Szorowany jest też skalp. Włosy i skóra głowy są ciągnięte przez opatrunek hennowy z pasty , folii oraz ręcznika lub ciężkiej czapki. Skóra czoła i karku zostaje poparzona przez folie. Więc jak sobie z tym poradzić? Henna zawiera piach i inne organiczne

Jak zafarbowac wlosy henna na rudo?

Farbowanie henna wlosow na rudo wbrew pozorom nie jest takie proste, jak się nam wydaje. Tak, henna farbuje na rudo, ale henna tez nie rozjaśnia , co nastręcza dużo problemów, jeśli nie mamy wlosow całkiem siwych, bądź jasnego blondu. I nawet, jeśli mamy, nakładanie na jasne włosy czystej henny, po kilku razach, zamiast rudego, da nam brąz. Henna po prostu się nabuduje. Dlatego ja polecam Wam metodę malych kroczków . Jeśli nabudujecie sobie hennę do brązu, rozjaśnić będzie ja mozna tylko chemicznie. Więc ostrożnie, i powoli. ;-)  Rude kolory docelowe: pomarańczowy, marchewka, jasna miedź, ciemna miedź. Te kolory będą się nabudowywać naturalnie, od pomarańczu aż do ciemnej miedzi. Sztuka jest w tym by nabudować tylko do pożądanego odcienia i potem proces zatrzymać. ;-) Pomarańczowy: tego koloru nie da się zrobić za pomocą samej henny na włosach w innym kolorze, niż siwe bądź platynowy blond. Jasna marchewka: wyjdzie na złotym blondzie, siwym oraz pl

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze