Przejdź do głównej zawartości

Miksohenna i Miksoindygo, prawdopodobnie najmocniejsze zioła na polskim rynku ;-)


 


W czasach skromnych początków mojej przygody z blogiem i grupą Henna na włosy - Miksologia, Wszechświat podsunął mi pod sam nos coś niezwykłego - indyjską hennę z regionu Indii Południowych. Było to niedługo po tym, gdy zakończyłam mój toksyczny romans z Eldami i Venitami w tubkach oraz przelotnej miłostce z mieszanką Khadi z amlą, okraszonej sześcioma cytrynami. To wtedy tak naprawdę zakochałam się w hennie i wiem na pewno, że jest to miłość na całe życie. Czysta jak łza i mocna jak najprzedniejsza śliwowica - to był strzał w dziesiątkę!

Tak naprawdę dobrze ją już znacie. Wyczarowałam z niej całą paletę odcieni, które świetnie wam służą. Efekty widzieliście na Mikso i na blogu a kilka osób miało już okazję przetestować ją na własnych włosach. Tę hennę widzieliście TUTAJ z indygo (zbiór z 2016) a TUTAJ z żółtymi dodatkami (2017).

Teraz, przy współpracy z marką Ayurveda Redefined, którą od lat darzę zaufaniem, wprowadzam na polski rynek tę najlepiej mi znaną hennę, tak byście i wy mieli wreszcie okazję skorzystać z dobrodziejstw tej cudownej roślinki w najlepszym wydaniu.

10 kartonów Miksohenny i Miksoindygo, które widzicie na zdjęciu poniżej, jest już w drodze do Hurtowni Przypraw RAFEX. 1 lipca (lub ciut wcześniej) obydwa produkty powinny się pojawić w ofercie sklepu internetowego Rafexu - rafex.eu. Gdy tylko to się stanie poinformujemy Was o tym na grupie FB Henna na włosy Miksologia i Instagramie i wszędzie gdzie tylko się da.







 Juz jest. 

TYTAJ henna

TUTAJ indygo

 

 

 

 

Konsystencja

 Wyśmienicie zmielona i perfekcyjnie przesiana. Przy mieszaniu żeluje się dzięki  dużej zawartości cukru (cukier to dobry humektant ;-)). Wydaje się, że ciężko rozetrzeć grudki, ale po odstaniu grudki magicznie się wchłaniają. Łatwo się nakłada i płucze. Konsystencję możecie obejrzeć na filmie  na moim Instagramie, @hairdoctorist (TUTAJ)

Wydajność

Z powodu fenomenalnej konsystencji jest super-wydajna. W porównaniu z Sahara Tazarine w żółtym pudełku, zużywam jej zwykle o jakieś 20% mniej. Pamiętajcie jednak, że dużo zależy od techniki nakładania oraz od gęstości włosów. 

Ile jej wam potrzeba? - Przybliżone wartości podaję poniżej. Zawsze warto mieć zapas, który można później zamrozić.
  • Włosy kilkucentymetrowe bądź odrosty: 20-25 g
  • Włosy do ucha: 35-40 g
  • Włosy do ramion: 50-60 g
  • Włosy do łopatek: 70-80 g
  • Włosy do pasa: powyżej 100 g



Mrożenie

Miksohenna mrozi się świetnie i zdarzało mi się używać jej po tym, jak leżała w zamrażarce prawie rok. Mrozić można ją przynajmniej kilkukrotnie i z każdym następnym razem barwi mocniej. Po jakichś dziesięciu przemrożeniach jej siła stopniowo spada, ale nadal nadaje się tak do włosów jak i do mehandi.

UPDATE: wreszcie udało mi się Miksohennę trochę ubić. Mrożona na Mehandi henna zaczęła znacząco tracic swoja moc barwiąca po roku siedzenia w zamrażarce oraz kilkudziesięciu zamrażaniach i odmrażeniach. 

Miksoindygo, tak jak żadnego indygo nie można mrozić, ale... Ostrzegam przed zakładaniem, że mrożenie całkowicie je zabije. Jakiś czas temu pomyliłam mrożonki i zamiast mojej cassii z henną odmroziłam hendigo mojego mężczyzny. No i zaindygowałam się 💣💣💣! Moc i świerzość tego zioła jest bardzo duża. Większość indygo udało mi się zdjąć za pomocą wody z ryżu, która u mnie naprawdę podziałała. Nadal jednak czasami widzę w moich rudościach fioletowo-niebieskie refleksy. A minęło już chyba z pół roku albo więcej.

Bezpieczeństwo

Ayurveda Redefined posiada licencję AYUSH, wydawaną przez ministra zdrowia w Indiach, oraz certyfikat Good Manufacturing Practises (GMP). Jest też zarejestrowana przez Food and Drug Administration (FDA) w USA. Do kwestii bezpieczeństwa podchodzi bardzo poważnie, ponieważ zajmuje się również sprzedażą lekarstw i suplementów medycyny ajurwedyjskiej przyjmowanych doustnie. Każda partia ziół z nowego sezonu jak testowana laboratoryjnie na zawartość pleśni, zakażenia bakteriami, pierwotniakami oraz na zawartość metali ciężkich.

Wspólnie z Ayurveda Redefined pracujemy nad transferem certyfikatów upraw organicznych, które posiada farmer, tak by były dostępne również dla was. Zioła są też w trakcie uzyskiwania dodatkowych certyfikatów, o których będę was informować na bieżąco.

Zawartość opakowania stanowi w 100% henna, nie ma żadnych dodatków. Jedynym zwierzęciem, na jakim ją testowano są ludzie ;-)



Czy testy alergiczne są potrzebne zanim użyjemy nowego zioła?


Oczywiście, że na wszelki wypadek zawsze warto zanim nałożymy cokolwiek nowego na głowę zrobić test alergiczny. Zgięcie łokcia bądź za uchem to dobre miejsca. Jest to szczególnie ważne przy użyciu indygo, ponieważ jest ono w swojej strukturze podobne nieco do pleśni i czasami organizm człowieka może je z nią pomylić. Dzieje się tak często w okresie pylenia traw, drzew i krzewów, jeśli reagujemy na te alergeny.


Reakcja alergiczna na indygo nie jest niebezpieczna, ale może być bardzo uciążliwa. Jak sobie radzić z taką sytuacją, przeczytacie TUTAJ.

 

 

MIKSOHENNA

 

 

Kolory Miksohenny

W postaci czystej, nie kwaszonej, na włosach różnych kolorów daje takie efekty:
  • Na siwym i jasnym blondzie: rudy po 2-4 godzinach, który w przeciągu następnych kilku tygodni trochę ściemnieje. Następne warstwy czystej henny będą już przyciemniać kolor w stronę ciepłych brązów. Czysta henna nałożona na jasne włosy, trzymana całą noc, potencjalnie może od razu dać ciemny brąz bądź czerwień i ciemnieć w nadal w okresie następnych kilku tygodni.
  • Na ciemnych, mysich blondach oraz na rudym: ciemny, ciepły brąz, wiśnia i burgund
  • Na ciemnym brązie: ciemniejsze brązy, burgund, czerwone wino
  • Na czarnym: lekkie ocieplenie koloru

Tę hennę z powodzeniem można stosować nie kwaszoną - jest bardzo trwała nawet w takiej formie. Polecam tę metodę jedynie osobom, które nie są zainteresowane przewidywalnością koloru bądź wrażliwcom, których kwaśne dodatki podrażniają. Nie kwaszona nada się też z powodzeniem jako pierwszy etap przy hennowaniu dwuetapowym bądź pod mieszanki z katamem i indygo.



Budowanie koloru Miksohenną

Każda henna nakładana wielokrotnie na całe włosy w postaci czystej, kwaszonej bądź nie kwaszonej, z czasem nabuduje się do brązu a potem do burgundu. Jeśli interesują nas rudości, mieszamy hennę z cassią. O tym jak hennować na rudo TUTAJ.

Jeśli zaś interesują nas kasztany, brązy, czerwienie bądź winny burgund, nakładamy czystą hennę aż do momentu, kiedy utrafimy w kolor jaki nas interesuje. Wtedy przestajemy hennować całe włosy i hennujemy jedynie odrosty. O tym jak hennować czystą henną na brązy TUTAJ, a o tym jak na czerwienie TUTAJ.Sposobu na brąz bądź na czerwień używamy też przy hennowaniu dwuetapowym, na pierwszy etap.

 

Dodatki

 Na zdjęciach możecie obejrzeć efekty czystej Miksohenny z określonymi dodatkami na włosach jasny blond. Jeśli czarujemy takie kolory na włosach innych niż siwy bądź jasny blond, koniecznie trzeba mieszać z cassią! Ta henna jest naprawdę bardzo mocna.

Na próbkach widzicie efekty Miksohenny+dodatku(ów) odstanych razem przez 12h a następnie trzymanej na włosach 4 godziny. Zdjęcia zrobione kilka dni po spłukaniu pasty.
  • Dodatki nie kwaśne, na odcienie rudości: astaksantyna (na zdjęciach podpisana jako hem), berberys (efekty TUTAJ)
   


  • Dodatki kwaśne na odcienie brązów oraz czerwieni: Cream of tartare (COT), ekstrakt z granatu, amla, czarny bez (ja używam świeżego, ale suszony też pewnie da radę).








Dodatki użyte w testach pochodzą w większości z Hurtowni Przypraw Rafex - naszego dystrybutora w Polsce, w tekście są podlinkowane bezpośrednio do sklepu online. Jeśli są w formie nie zmielonej, można, tak jak ja, wrzucić je do blendera. Senes też miałam z Rafexu, ale efekty będą bardzo podobne przy użyciu każdej dobrej cassi, senny czy senesu. Bardzo was uczulam, jeśli budujecie rudości na włosach ciemniejszych niż jasny blond, koniecznie trzeba mieszać z cassią, senną bądź senesem. Jeśli tego nie zrobicie kolor szybko nabuduje się do brązu.



Do hendigo oraz katam-digo użyłam henny nie kwaszonej. Odstawiłam ją na 12h, poczym dodałam zioła ochładzające kolor. Na próbkach trzymane były 3 godziny. Użyłam mocnego miksoindygo z 2019 oraz katamu z firmy Yumi Shop z 2018 (amazon). 





 

Żywotność barwnika Miksohenny

 

Henna puszcza na dobre już po 6 godzinach, ale najlepsze efekty dała u mnie w testach przy odstaniu minimum 12 godzin.

Próbowałam ją też, z czystej ciekawości, ubić, odstawiając na absurdalnie dużą ilość czasu. Nie udało się, po 96 h nadal mocno barwi. Efekt widać na próbce poniżej.





Hennę można też przyrządzić w wersji szybkiej - metodą piekarnikową.

➯ Przygotuj pastę z dodatkami, włóż do żaroodpornego naczynia, nakryj naczynie folią aluminiową. Naczynie włóż do piekarnika z dobrej jakości termometrem i nastaw piekarnik na 80 stopni Celsjusza. Gdy temperatura dobije do 80 stopni C, wyłącz go nie otwierając drzwiczek i zostaw tam pastę na 2-3 godziny. Po tym czasie henna jest gotowa do użycia.


Mehandi


 Dzięki dużej zawartości lawsonu oraz perfekcyjnie pudrowej konsystencji, henna nada się do robienia tatuaży mehandi oraz piegów na twarzy. Przed rozrobieniem pasty dobrze jest ją przesiać przez sitko bądź szmatkę, ponieważ ma tendencje do lekkiego zbrylania się z powodu dużej zawartości cukru.


 

MIKSOINDYGO


 

Zapach


Według mnie dość delikatny, jak na indygo, raczej słodki, ziołowy, nie narzucający się.

PROTIP: Jeśli nie lubimy zapachu ziół farbujących warto do mieszanki dorzucić łyżkę czy dwa budyniu w proszku. ;-)


 Konsystencja






Dobrze zmielone indygo, bez zanieczyszczeń. Konsystencja lekka, piankowa.



UWAGA 💣💣💣 Miksoindygo, tak jak każde indygo rozjaśnia się na zielono. Może też, jak każde indygo, strzelić glona na włosach farbowanych bądź rozjaśnianych, jeśli nie mamy na nich podkładu z henną. Włosy farbowane bądź rozjaśniane należy farbować dwuetapowo, jeśli chcemy użyć indygo.



Trwałość



Miksoindygo posiada bardzo mocny i trwały barwnik, ponieważ jest świetnej jakości oraz jest bardzo świeże. Nie spłukało się, w przypadku hendigo, które tak lubi mój mężczyzna, nawet w starciu z dwoma tygodniami intensywnego taplania w oceanie i tropikalnym słońcem.




Żywotność barwnika



Na zdjęciach poniżej można zaobserwować, jak rozwija się barwnik po określonym czasie od rozrobienia.





Hendigo


Dla przykładu przygotowałam dla was testy hendigo, bez podkładu z henny, na włosach złoty blond. Wszystkie testy zawierają Miksohennę, która była odstawiona na około 20 godzin, na amli. Po odstaniu do henny zostało dodane Miksoindygo w odpowiednich proporcjach.





Zdjęcia poniżej zostały zrobione po 48 godzinach  (czas na utlenienie się barwnika we włosie). O tym jak przygotować hendigo znajdziecie TUTAJ. O tym jak przygotować indygo TUTAJ.  Jeśli szukamy opcji na jaśniejszy, delikatniejszy brąz, zaglądamy do posta o trójskładnikowym hendigo. Do stworzenia testów w TYM poście było wykorzystane Miksoindygo i Miksohenna.













Krótkie indygo



Na koniec mam dla was technikę, którą bardzo lubię, ponieważ nie jest czasochłonna ani pracochłonna. Czyli nakładanie czystego indygo na krótko na włosy już hennowane bądź hennowane z cassią na jasny rudy. Cel zabiegu - ochłodzenie koloru, pokrycie rudych siwków bądź przyciemnienie.


Sprawa jest prosta, potrzebujemy mocnego świeżego indygo, które łapie szybko. Rozrabiamy i nakładamy na głowę. Na całość włosów bądź na partie, które sprawiają nam kłopoty. Kolory wychodzą śliczne.



Jak przeprowadzić hennowanie dwuetapowe znajdziecie TUTAJ.


Umyłam też próbki w płynie do mycia naczyń, żeby zobaczyć, jaka jest trwałość takiego procesu. Na włosach, których ja używam do testów nie zaobserwowałam zmywania się barwnika.

Podkłady:  

 


 I efekty po krótkim indygo na podkładach.








A tu mały eksperyment - czy pierwszy etap (hennowy) można zastąpić senesem bądź cassią? Nie można ;-) Efekty poniżej. No, chyba że ktoś celuje w zielonkawy, stalowy kolor. Swoją drogą, bardzo interesujący.






        





Dajcie znać, jak wam się podoba. :-)

Komentarze

  1. czy nadaje się do uzyskania brązu bez uzycia indygo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie ze sie nada. Tylko polecam ostroznosc bo na niektorych kolorach moze dac od razu wisnie/byrgund. Na fajny czekoladowy braz warto mieszac z kalpi tone, 1/3 KT, reszta henna.

      Usuń
  2. Justynko, a powiedziałabyś, że ta henna należy raczej do rudych czy czerwonych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też właśnie jestem ciekawa czy jest dobra do czerwieni? 🤔

      Usuń
    2. Mysle, ze w czystej formie, raczej do czerwonych.

      Usuń
  3. WktWitam potrzebuje zrobić zimny brąz włosy bardzo długie hennowane gotowcami i do tej pory czy mogę prosić o przepis jak to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej. Czym robiłaś to czarne mehandi ze zdjęcia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje mehandi nie jest czarne tylko to pasta zaschnieta na skorze. "Czarna henna" do barwienia skory nie istnieje i zwykle jest to bardzo niebezpieczne PPD. Jedyna znana mi roslina ktora mozna malowac mehandi i ktora jest niebieska/czarna jest jagua.

      Usuń
  5. kiedy będzie dostępna henna? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już jest, w sklepie Rafex'u:

      https://rafex.eu/szukaj.html/szukaj=miksohenna/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak

      Usuń
  6. Hej:) gdzie mozna kupic ta henne? Nie moge jej znalezc:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rafex:

      https://rafex.eu/szukaj.html/szukaj=miksohenna/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak

      Tak, wiem, trochę zeszło - ale teraz powinna już byc w ofercie cały czas ;)

      Usuń
    2. Tutaj znajdziesz wszystkie zioła od Miksohenny
      https://kosmetykiorientu.pl/tmsearch?search_categories=2&search_query=miksohenna&tm_submit_search=

      Usuń
  7. Witaj,
    czy zamiast krótkiego indygo można użyć tej samej techniki nakładania na 20 minut tylko katamem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze jedno pytanie do tego powyżej, czy po nałożeniu henny na 5-8 godz i spłukaniu jej należy odczekać 2-3 dni, czy można na drugi dzien nakladac sam katam/indygo od razu na te 20 minut?

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy,

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbujących oczy

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W

Jak zafarbowac wlosy henna na rudo?

Farbowanie henna wlosow na rudo wbrew pozorom nie jest takie proste, jak się nam wydaje. Tak, henna farbuje na rudo, ale henna tez nie rozjaśnia , co nastręcza dużo problemów, jeśli nie mamy wlosow całkiem siwych, bądź jasnego blondu. I nawet, jeśli mamy, nakładanie na jasne włosy czystej henny, po kilku razach, zamiast rudego, da nam brąz. Henna po prostu się nabuduje. Dlatego ja polecam Wam metodę malych kroczków . Jeśli nabudujecie sobie hennę do brązu, rozjaśnić będzie ja mozna tylko chemicznie. Więc ostrożnie, i powoli. ;-)  Rude kolory docelowe: pomarańczowy, marchewka, jasna miedź, ciemna miedź. Te kolory będą się nabudowywać naturalnie, od pomarańczu aż do ciemnej miedzi. Sztuka jest w tym by nabudować tylko do pożądanego odcienia i potem proces zatrzymać. ;-) Pomarańczowy: tego koloru nie da się zrobić za pomocą samej henny na włosach w innym kolorze, niż siwe bądź platynowy blond. Jasna marchewka: wyjdzie na złotym blondzie, siwym oraz pl

Jak nałożyć na włosy hennę żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Pasta hennowa to szorstkie, ciężkie błoto . Mimo dodawania do niej glutka lnianego i wybierania henny dobrze przesianej, bez piachu i innych zanieczyszczeń, nawet ze świetnej jakości henny wychodzi błoto. To nie gładka i leciutka odżywka. I o tym trzeba pamiętać i obchodzic sie z nia odpowiednio do jej konsystencji i ciężkości, by nie narobić sobie kłopotów. Przy nieprecyzyjnym nakładania henny na głowę może nas czekać wypadanie włosów, zniszczenia na długości, podrażnienie skalpu oraz odparzenia na skórze. Jakie są niebezpieczeństwa? Włosy w procesie hennowania są ciągnięte przez ciężka pasta nałożona za ciasno. Włosy w procesie hennowania sa szorowane szorstka pasta. Szorowany jest też skalp. Włosy i skóra głowy są ciągnięte przez opatrunek hennowy z pasty , folii oraz ręcznika lub ciężkiej czapki. Skóra czoła i karku zostaje poparzona przez folie. Więc jak sobie z tym poradzić? Henna zawiera piach i inne organiczne

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze