Przejdź do głównej zawartości

Jak sprawdzić czy henna jest czysta? I co zrobic, jak nie jest czysta. Pierwsza pomoc.










1) Po pierwsze skład (patrz TUTAJ). Dokładnie sprawdzamy każdy składnik. Wujek Google jest tu bardzo pomocny.



2) Henna do farbowania włosów to proszek. Zioła to proszek. ZAWSZE.



3) Suche zioła do farbowania mają kolor od żółto-zielonych po ciemna zieleń. Nie są szare! Nie są czarne! Nie ma w nich drobinek innego koloru. Robimy test pasty na kawałku chusteczki, jak TUTAJ.



4) Zioła pachną trawa, sianem, pachną naturalnie. Bardzo intensywnie. Nie chemicznie. Nie benzyną, nie WC kaczką, nie wybielaczem, nie kamforą, nie talkiem, nie paliwem do zapalniczki. Chemiczny zapach można wyczuć.



5) Jeśli na opakowaniu pisze “fast” lub “instant”, ta henna ma chemiczne barwniki.



6) Hennę do włosów, w krajach skąd pochodzi, sprzedaje się ZAWSZE w opakowaniach o wadze minimum 100 gram (tamtejsze kobiety mają mega grube włosy). Jeśli opakowanie zawiera mniej “henny” jest ogromna możliwość, że to “henna instant”, czyli henna mieszana z PPD i innymi chemicznymi barwnikami, talkiem, piaskiem i Bóg wie czym.



7) Jeśli kupujemy hennę online a nie jest ona produktem żadnej z wypróbowanych firm, warto szukać henny BAQ z certyfikatami. Jeśli kupujemy na Ebay lub Amazon, przed zakupem prosimy sprzedawcę o wysłanie nam certyfikatów. 



8) Przy rozrabianiu ziol z woda, papka puchnie, pije wode i wydaje sie, ze robi sie jej wiecej. Jesli w hennie mamy domieszana duza ilosc barwnika chemicznego, przy rozrabianiu odniesiemy wrazenie, ze papki ubywa, poniewaz barwniki chemiczne rozpuszczaja sie w cieczy. 


9) PPD (jasne ziarenka w hennie) przy zmieszaniu z rozjasniaczem zmieni kolor mieszanki na ciemny, prawie czarny. Dotyczy to tez niektorych innych barwnikow chemicznych. 



10) Robimy test na włosach: farbujemy taką henną włoski, które nam wypadły a potem nakładamy chemiczny rozjaśniacz. Jeśli włoski się palą, smierdza i skręcają, "henna" zawiera jakieś świństwa. Warto wypróbować rozjaśniacz na bazie amoniaku ale też ten “delikatniejszy”, bez amoniaku. Jeśli chcemy używać henny bez certyfikatów, warto zacząć kolekcjonować rozjaśniacze.



11) Robimy test alergiczny na skórze.

Nakładamy pacyne rozrobionej henny (nie musi być odstana i nic do niej nie dodajemy oprócz wody) na wewnetrzna strone nadgarstka albo na skórę za uchem. Zaklejamy pacyne plastrem (takim, na jaki na pewno nie mamy alergii; uwaga na lateks ;-) ) i zostawiamy na kilka godzin. Potem opatrunek zdejmujemy i obserwujemy skórę przez 48 godzin.

Czego szukamy? Zaczerwienionej skóry, wyprysków, swędzenia. Jeśli podrażnienie wystąpiło, “henny” nie używamy. Podrażnione miejsce smarujemy kremem przeciwalergicznym (np. hydrokortyzonem). Jeśli jest ciężko, łykamy tabletkę antyhistaminowa (ceterazyna, loratadyna i podobne).



12) Cena a jakość. Nie chcę tu mówić że zawsze tanie (bez certyfikatów) henny to denne henny. Problem z tanimi hennami jest taki, że producenci zmieniają ich skład i nie informują o tym klientów. Nie zamieszczają też na opakowaniach pełnych skladow, poniewaz w krajach, z ktorych te henny pochodzą, nie ma obowiązku zamieszczania składów. Pudełka takich henn potem trafiają na rynek Europejski i nikt tego nie sprawdza. Nawet jeśli macie swoja ulubiona, wypróbowana tania hennę, niestety to wcale nie znaczy, że następne pudełko będzie takie samo, jak pudełko wcześniejsze. Wiec za kazdym razem bedzie trzeba sprawdzać, co jest w środku. I czy nie mamy na te cudo alergii.




13) Mimo wszystkich środków ostrożności, po nałożeniu henny na głowę czujemy ból, szczypanie i swędzenie. Co robić?



ZMYĆ! Od razu. Włosy kilkakrotnie umyć myjadlem, ktore dobrze znamy i które u nas się sprawdza. 



Widać rany, puchnie nam twarz, oczy łzawią, mamy problemy z oddychaniem. Dzwonimy na pogotowie!!!! Zanim pogotowie przyjedzie idziemy gdzieś, gdzie są inni ludzie. Nie siedzimy sami, zamknięci w domu. Jesli w domu mamy EpiPen, uzywamy go.

Jeśli nie jest tak źle, czujemy tylko, że mamy podrażniony skalp, skóra jest czerwona, mamy kilka niewielkich wyprysków. Po zmyciu specyfiku kilka razy, łykamy tabletkę z antyhistamina ( ceterazyna, loratadyna, alertec, zyrtec, allegra i tym podobne; do kupienia w każdej aptece bez recepty). Skalp warto ukoić okładem z glutka lnianego. Jeśli dyskomfort nie znika po kilku godzinach, albo jeśli się nasila, udajemy się po poradę do lekarza.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy,

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbujących oczy

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie.- grupa na FB Henna na wlosy Miksologia.

UWAGA: post ktory czytasz zostal pierwszy raz opublikowany w Pazdzierniku 2017 roku. Funkcjonuje pod tym tytułem od początku i stał się popularna frazą w wyszukiwarce w Google. Z tego powodu tytuł posta został skopiowany przez naszego copycata jako tytuł filmu na Youtube. Film pod tytułem "Hennowanie w pigułce" zatytułowany na thumbnailu jako "Henna w pigułce" powstał w Kwietniu 2019 roku i jest okrojoną oraz wprowadzającą zamęt wersją tego posta. Obejżenie tego filmu nie pozwoli ci rozeznać w świecie hennowym na tyle, byś mógł bezpiecznie zacząć hennować, oraz by inni mogli bezpiecznie hennować z tobą. Przeczytaj tekst poniżej, nie polagaj na tej youtubowej kopii posta.           Przy wejściu na grupę Henna na włosy Miksologia zobaczysz trzy pytania. Po odpowiedziach na te pytania zespól Miksologii będzie mogl wywnioskować, czy przeczytales/przeczytalas ze zrozumieniem informacje poniżej. Jesli zle odpowiedziales/odpowiedzialas na pytania i zos

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze

Jak rozrobić i nałożyć indygo, by złapało.

Przepis nadaje się do farbowania czystym indygo na kolor czarny . Chciałabym tutaj zaznaczyć, ze hendigo i indygo jest tylko dla osób zdecydowanych . Indygo nie można rozjaśnić chemicznie, bo wyjdzie zielone. Nie decydujcie się na hennowe brązy ani czernie, jeśli nie jesteście absolutnie przekonane, ze dobrze się czujecie w takim kolorze! Barwnik indygo wydziela sie pod wplywem procesu fermentacji. Jego struktura jest podobna do struktury plesni. Przen nalozeniem indygo warto robic probe alergiczna, poniewaz indygo moze byc przez organizm "pomylone" z plesnia i moze nastapic uczulenie krzyzowe, jesli mamy alergie na plesn oraz zarodniki plesni. O ile nie zyjemy w namiocie tlenowym, gdzie nie mamy wogule kontaktu z zarodnikami plesni (bo one sa praktycznie wszedzie!) uczulenie krzyzowe na indygo nie jest bardzo niebezpieczne, ale moze wywolac lekkie podraznienie badz bol glowy. Jesli podejzewamy sie o alergie na plesn, warto, zanim nalozy sie indygo na glowe, w