Przejdź do głównej zawartości

Jak myć włosy maska- delikatne metody mycia.






Jeśli macie problem z utrzymaniem koloru hennowanych włosów, warto zainteresować się zmiana metody mycia włosów. Dzis chcialabym wam opisać moje doświadczenia z mycia włosów maskami. Mam nadzieje, ze bedzie pomocne.








Mycie wlosow odzywka czy maska to stary jak świat sposób Curly Girls, ale z powodzeniem sprawdzi się też przy prostych włosach. Szczególnie dobrze podziała, jeśli cierpimy na podrażnienia skalpu po myciu szamponem, badz jesli wlosy nam sie przetluszczaja, doprowadzając do sytuacji, gdzie musimy używać szamponu codziennie.


1) Wybór maski.


Potrzebna jest duża ilość prostej w składzie maski, która wysoko w składzie zawiera substancję myjącą. Moją ulubioną jest cetrimonium chloride oraz bethermonium chloride. Próbowałam myć maskami i odżywkami o innym składzie, ale zawsze okazywało się, że nie domywają oleju tak dobrze. Wiele z masek z TEJ listy się nada. Trzeba szukać i próbować, jeśli po myciu czujecie swędzenie, to to nie jest maska dla was. Trzeba szukać innej. Metoda prob i bledow. I oczywiście czytając składy.

Bardzo ważne jest, by maska nie miała w składzie parafiny, wysuszającego alkoholu, dużej ilości protein, silikonów i polyquatów (quatów też nie). Ważne jest, by zakupić maskę, której nie będzie nam szkoda... będzie potrzeba jej duuuuużo!

Odżywki mało gęste przy myciu wydają się wchłaniać we włosy a tym samym nie zostawiają poślizgu, tak jak gęste maski. Nie twierdzę jednak, że gdzieś nie istnieje idealna odżywka do mycia włosów.






2) Sposób mycia.


Na początku zupełnie zraziłam się do mycia maską z bardzo prostego powodu: używałam za mało maski by cokolwiek na glowie domyć. Na moje włosy do ramion schodzi na jedno mycie dwie garście maski! Nie można oszczędzać w tej kwestii, dlatego tak ważne jest, by było jej dużo i by była tania. W zależności od oleju, jaki z kudłów zmywamy trzeba zwiększać, albo zmniejszać tę ilość.


PROCES MYCIA:

Moczymy włosy i nakładamy na łepek tyle maski, by całe włosy i skalp były pokryte równomiernie grubą warstwą. Teraz dokładnie masujemy skalp, delikatnie ale zdecydowanie masujemy skórę opuszkami palców. Nie ciągniemy za włosy. Masujemy. Potem bierzemy resztę włosów pomiędzy otwarte dłonie i masujemy długość włosów, znów delikatnie. Nie ciągniemy! Wkładamy łepek pod prysznic, by dodać trochę wody i proceder powtarzamy: masowanie skalpu i długości. Znów łepek pod prysznic i tym razem delikatnie rozczesujemy włosy palcami, tak by maska swobodnie z nich spływała. Zauważycie, że maska się nie pieni. I to jest zupełnie normalna sprawa, tak ma być. ;-) Piana wcale nie jest potrzebna do oczyszczania skory i wlosow.


Na spłukiwanie trzeba dać sobie czas. To nie szampon. Trzeba spłukiwać, aż pod palcami nie czuć już żadnego poślizgu. Płukanie z myciem zwykle zajmuje około 2-4 minuty. Trzeba dać sobie czas też na nauczenie się optymalnej dla nas techniki manualnej.



Taki rodzaj mycia jest dużo prostszy jeśli chodzi o zmywanie oleju. Olej po prostu schodzi łatwiej niz szamponem. Mimo, że maska się nie pieni, to z łatwością emulguje olej, i zabiera ze sobą przy spłukaniu. Robi się lżejsza, im dłużej nią pracujemy na kudłach. Trzeba pamiętać o delikatności, bo można narobić więcej szkody niż pożytku.

 

 

 

3) Bariera psychiczna.

 


Opowiem wam o sobie. To było dla mnie najtrudniejsze w przekonaniu się do tej metody mycia włosów. Niestety, na początku moje kudły, szorowane przez lata SLSami i innymi detergentami, bardzo marudziły na mycie maską. Przetłuszczały się, oklapywały albo puszyły...  robiły wszystko, by mnie zniechęcić. Taki stan trwał jakieś 5 myć. Potem się uspokoiły. Dzieje się tak dlatego, że skalp przyzwyczajony do zrywania z niego naturalnego sebum nagle popadł w panikę i zupełnie nie wiedział, co robić.

Było też uczucie niedomycia. Po umyciu włosów maska nie ma tego uczucia super czystości i skrzypienia, jak po szamponie. Nie jest latwo sie od niego odzwyczaić. Czułam się jak niedomyty dzieciak. Chyba wszystkich nas wychowuje się w ogromnym strachu przed brudem.

Oszukiwałam się, mówiąc sobie "Jeszcze tylko ten jeden raz a potem wrócimy do szamponu...". I tak sobie powtarzałam, aż wszystko się unormowało i już nie mam paranoi, że jestem niedomyta, bo włosy odżyły, przestały swędzieć i wyglądają na super czyste. Metoda małych kroczków, jak zwykle, sprawdziła się i w moim wypadku. I wam tez ja polecam.


 

 

4) Jak często?


Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. Dobrze jest stopniowo odstawiac szampony, tak by nie trzeba było cierpieć z powodu przetłuszczania się spanikowanego skalpu. Jeśli na co dzień uzywamy silikonów, będzie trzeba je zdjąć szczególnie przed hennowaniem, ale też i dla zdrowia i wyglądu włosa, raz na jakiś czas. Nabudowane silikony szczegolnie zle wygladaja na kręconych i falowanych włosach. Wtedy użycie SLSowego szamponu okazuje się niezbędne. Lista takich szamponow TUTAJ.



Powodzenia! ;-) 

Komentarze

  1. Teraz już można wszystkich odesłać w jedno miejsce, idealnie! 😍

    OdpowiedzUsuń
  2. Wyobraziłam sobie "skalp, który popada w panikę" - bardzo mnie to rozśmieszyło :)
    pozdrawiam, Paulina

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy,

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbujących oczy

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W

Jak zafarbowac wlosy henna na rudo?

Farbowanie henna wlosow na rudo wbrew pozorom nie jest takie proste, jak się nam wydaje. Tak, henna farbuje na rudo, ale henna tez nie rozjaśnia , co nastręcza dużo problemów, jeśli nie mamy wlosow całkiem siwych, bądź jasnego blondu. I nawet, jeśli mamy, nakładanie na jasne włosy czystej henny, po kilku razach, zamiast rudego, da nam brąz. Henna po prostu się nabuduje. Dlatego ja polecam Wam metodę malych kroczków . Jeśli nabudujecie sobie hennę do brązu, rozjaśnić będzie ja mozna tylko chemicznie. Więc ostrożnie, i powoli. ;-)  Rude kolory docelowe: pomarańczowy, marchewka, jasna miedź, ciemna miedź. Te kolory będą się nabudowywać naturalnie, od pomarańczu aż do ciemnej miedzi. Sztuka jest w tym by nabudować tylko do pożądanego odcienia i potem proces zatrzymać. ;-) Pomarańczowy: tego koloru nie da się zrobić za pomocą samej henny na włosach w innym kolorze, niż siwe bądź platynowy blond. Jasna marchewka: wyjdzie na złotym blondzie, siwym oraz pl

Jak nałożyć na włosy hennę żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Pasta hennowa to szorstkie, ciężkie błoto . Mimo dodawania do niej glutka lnianego i wybierania henny dobrze przesianej, bez piachu i innych zanieczyszczeń, nawet ze świetnej jakości henny wychodzi błoto. To nie gładka i leciutka odżywka. I o tym trzeba pamiętać i obchodzic sie z nia odpowiednio do jej konsystencji i ciężkości, by nie narobić sobie kłopotów. Przy nieprecyzyjnym nakładania henny na głowę może nas czekać wypadanie włosów, zniszczenia na długości, podrażnienie skalpu oraz odparzenia na skórze. Jakie są niebezpieczeństwa? Włosy w procesie hennowania są ciągnięte przez ciężka pasta nałożona za ciasno. Włosy w procesie hennowania sa szorowane szorstka pasta. Szorowany jest też skalp. Włosy i skóra głowy są ciągnięte przez opatrunek hennowy z pasty , folii oraz ręcznika lub ciężkiej czapki. Skóra czoła i karku zostaje poparzona przez folie. Więc jak sobie z tym poradzić? Henna zawiera piach i inne organiczne

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie.- grupa na FB Henna na wlosy Miksologia.

UWAGA: post ktory czytasz zostal pierwszy raz opublikowany w Pazdzierniku 2017 roku. Funkcjonuje pod tym tytułem od początku i stał się popularna frazą w wyszukiwarce w Google. Z tego powodu tytuł posta został skopiowany przez naszego copycata jako tytuł filmu na Youtube. Film pod tytułem "Hennowanie w pigułce" zatytułowany na thumbnailu jako "Henna w pigułce" powstał w Kwietniu 2019 roku i jest okrojoną oraz wprowadzającą zamęt wersją tego posta. Obejżenie tego filmu nie pozwoli ci rozeznać w świecie hennowym na tyle, byś mógł bezpiecznie zacząć hennować, oraz by inni mogli bezpiecznie hennować z tobą. Przeczytaj tekst poniżej, nie polagaj na tej youtubowej kopii posta.           Przy wejściu na grupę Henna na włosy Miksologia zobaczysz trzy pytania. Po odpowiedziach na te pytania zespól Miksologii będzie mogl wywnioskować, czy przeczytales/przeczytalas ze zrozumieniem informacje poniżej. Jesli zle odpowiedziales/odpowiedzialas na pytania i zos