Przejdź do głównej zawartości

Jak szybko i bez bólu nauczyć się czytać składy?- Jak zacząć. Emolienty.



Dlaczego to ważne? 

 

 


Czytanie składów w naszym popapranym, dzisiejszym świecie, to niestety umiejętność podstawowa. Dlaczego? Bo producenci klama. Wypisuja na produktach głupoty, które niewiele mają wspólnego z tym, co się rzeczywiście w produkcie znajduje. Tyczy się to tak samo produktów spożywczych, jak i kosmetyków, chemii domowej oraz suplementów.

Więc, jeśli nie czytacie składów, to jesteście zwyczajnie wodzeni za nos. Czasem przez ludzi, którym zależy na waszym dobrze, ale czasem też przez ludzi, którzy robią na was niezla kase. Płacicie też za promocję koncernów kosmetycznych, za kretyńskie reklamy w telewizji, promujące zwyczajnie rzeczy, które wam szkodzą, płacicie za podpłacone badania i pomagacie sprzedawać koncernom farmaceutycznym seria niepotrzebnych leków, na schorzenia, które wynikają z tego, że dajecie się sterować. Niestety, tak wyglądają konsekwencje bycia nieświadomym konsumentem.

Nawet czytanie składów nie ubezpiecza nas przed cala ta kołomyja w 100 procentach. Ale od czegoś trzeba zacząć, prawda?



Od czego zacząć?




Bierzecie coś z półki, patrzycie na skład i co widzicie? Chiński i hieroglify. I spoko, kazdy tak ma. Żaden z nas się z tym nie urodził. Niektórzy studiowali chemie i wiedza troche wiecej. Ale dla nas, przeciętnych ludzi, zajmujących się czymkolwiek innym, to wygląda jak rzecz bez sensu i nie do przeczytania.

Czytanie tego można porównać do nauki języka. Najpierw musicie pokonac bariere psychiczna. Patrzycie i nic nie widzicie. I spoko! Każdy tak ma! To nie znaczy, że jesteście za głupi, za mało ogarnięci, że macie problemy z oczami i w ogóle, to nie dla was. KAŻDY TAK MA!

Uczymy się Chińskiego, na milosc boska! Nie biczujemy się.



Praktyka.


Dobra, to jedziemy. Zaczynamy, oczywiście, od produktow do wlosow. Konkretnie od maski lub odżywki. Idziemy grzebac w tym, co mamy na półce. Szukamy maski lub odżywki z możliwie krótkim składem, napisanym tak, żebyśmy nie musieli używać mikroskopu, papier nie odbija światła, czytanie tego nie wkurza. Szukamy czegoś prostego, na początek. Bierzemy te cudo i kładziemy obok komputera. Obok kładziemy zestaw kolorowych długopisów albo markerów.






Tak wygląda nasza przykładowa chińszczyzna. 




Widelki AQUA-PARFUM


Przelatujemy dziwoląga wzrokiem i lokalizujemy przecinki. Przecinki oddzielają jedne substancje od drugich. To wcale nie takie proste czasem wydedukować, gdzie się zaczyna a gdzie kończy jedna substancja.

Teraz w tym miszmaszu lokalizujemy słowo “Aqua” oraz słowo “Parfum”. To będą takie nasze widełki. Pomiędzy nimi znajdziemy substancje, które znajdują się w produkcie w stężeniu znaczącym na tyle, że powinny działać w praktyce. Zaczynamy od czytania tylko tego, co znajduje się pomiędzy widełkami Agua-Parfum.



 

Zaznaczamy mazakiem Aqua i Parfum, liczymy substancje poprzedzielane przecinkami. Z chińszczyzny robi się nam mieszanina tylko 6 substancji. No, teraz już powinniście przestac sie bac. To nie sto, i nie jakiś miszmasz, tylko 6 substancji.




EMOLIENTY.

Dobra, to teraz, co jest w tych substancjach. Najłatwiej, moim zdaniem znaleźć emolienty. Szukamy w substancjach słowa Oil. Oraz słowa Butter. Jeśli są, oczywiście. 





Tu mamy dwa. Jeden olej (Oil) i jedno masło (Butter). Teraz możemy pogoglac, co to za oleje i co do za masła. Przypisywanie nazwy w Google jest na początku strasznie, strasznie wkurzające. Ale nie zwracajcie uwagi na lekki dyskomfort, wy się wkurzacie, ale wasz mózg zapamiętuje i zaczyna tworzyc siec neuronow, ktora potem zacznie dzialac i google przestanie być takie potrzebne. Ale na to trzeba czasu a uczucie zdeprymowania przepisywaniem może Was do całego procesu skutecznie zniechęcić. Więc zaczynamy, koniecznie, od prostych skladow. 




Jest jeszcze jeden sposób googlania, ktory kiedys nagminnie praktykowałam. Wpisujecie coś takiego jak na obrazku. “Co to jest” oraz substancje której szukacie. Przekieruje to was do blogów i artykułów, które Wam dokladnie wytlumacza, co to za substancja. 



Więc po googlaniu widzimy, że w naszym produkcie mamy olej migdałowy oraz masło shea. Ale to nie koniec szukania emolientów. 




Są jeszcze alkohole tłuszczowe, tak zwane dobre alkohole. Możecie po prostu googlac teraz każda substancja która nam została w widełkach Agua-Parfum, ale ja polecam zapamiętanie alkoholi tłuszczowych. Są one bardzo popularne, stanowią bazę prawie wszystkich odżywek. I nie jest ich dużo, tych najbardziej popularnych. Więc to jest Wasza pierwsza pamięciówka na dziś. Pierwsza i ostatnia.



Cetyl alkohol-  blizniaki CET
Cetearyl alkohol

Stearyl alkohol- blizniaki STEAR
Isostearyl alkohol

Palm alkohol- palmy sa dobre tez
Lauryl alkohol- listki laurowe ;-)
Oleyl alkohol- olej, olej!

Decyl alkohol- DE-MI-styfikacja ;-)
Mistryl alkohol








Mysle, ze latwo je zapamiętacie. To teraz szukamy w składzie. 



Mamy ja byk, zaraz po wodzie jednego z braci CET.



Wiec na 6 znaczących substancji, trzy z nich to emolienty. Produkt jest silnie emolientowy. 


Jeśli w waszym składzie znaleźliście jakieś inne słowo, doklejone do słowa Alkohol, jest duza szansa, ze to jest zły alkohol, alkohol wysuszający. Ale o tym będzie następnym razem.

 
Teraz, w czasie wolnym, przeryjcie swoje produkty w poszukiwaniu emolientów. Zaznaczcie sobie je na produktach. Ciąg dalszy nastąpi. ;-) 


Mam nadzieje, ze dobrneliscie ze mna do tego momentu. Potem bedzie tego jeszcze troche, ale przyzekam Wam, po pewnym czasie zacznie sie Wam to skladac w calosc. ;-) 


Powodzenia. Walczcie.  

 

Komentarze

  1. O wreszcie sobie to wszystko uporządkuje, bo mam wrażenie, że moje czytanie składów trochę się zakurzyło ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czyli jeśli jest dużo emolienów to dobrze, tak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej dobrze. Chyba nie ma na swiecie wlosow, ktore nie lubily by emolientow.

      Usuń
  3. Czy powstała/powstanie kolejna część dotycząca czytania składów?

    OdpowiedzUsuń
  4. Absolutnie genialny wpis, 1 artykul, ktory naprawde mi pomogl, jesli chodzi o czytanie skladow, dziekuje! Bede mega wdzieczna za kolejne wpisy z tej serii :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy,

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbujących oczy

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W

Jak zafarbowac wlosy henna na rudo?

Farbowanie henna wlosow na rudo wbrew pozorom nie jest takie proste, jak się nam wydaje. Tak, henna farbuje na rudo, ale henna tez nie rozjaśnia , co nastręcza dużo problemów, jeśli nie mamy wlosow całkiem siwych, bądź jasnego blondu. I nawet, jeśli mamy, nakładanie na jasne włosy czystej henny, po kilku razach, zamiast rudego, da nam brąz. Henna po prostu się nabuduje. Dlatego ja polecam Wam metodę malych kroczków . Jeśli nabudujecie sobie hennę do brązu, rozjaśnić będzie ja mozna tylko chemicznie. Więc ostrożnie, i powoli. ;-)  Rude kolory docelowe: pomarańczowy, marchewka, jasna miedź, ciemna miedź. Te kolory będą się nabudowywać naturalnie, od pomarańczu aż do ciemnej miedzi. Sztuka jest w tym by nabudować tylko do pożądanego odcienia i potem proces zatrzymać. ;-) Pomarańczowy: tego koloru nie da się zrobić za pomocą samej henny na włosach w innym kolorze, niż siwe bądź platynowy blond. Jasna marchewka: wyjdzie na złotym blondzie, siwym oraz pl

Jak nałożyć na włosy hennę żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Pasta hennowa to szorstkie, ciężkie błoto . Mimo dodawania do niej glutka lnianego i wybierania henny dobrze przesianej, bez piachu i innych zanieczyszczeń, nawet ze świetnej jakości henny wychodzi błoto. To nie gładka i leciutka odżywka. I o tym trzeba pamiętać i obchodzic sie z nia odpowiednio do jej konsystencji i ciężkości, by nie narobić sobie kłopotów. Przy nieprecyzyjnym nakładania henny na głowę może nas czekać wypadanie włosów, zniszczenia na długości, podrażnienie skalpu oraz odparzenia na skórze. Jakie są niebezpieczeństwa? Włosy w procesie hennowania są ciągnięte przez ciężka pasta nałożona za ciasno. Włosy w procesie hennowania sa szorowane szorstka pasta. Szorowany jest też skalp. Włosy i skóra głowy są ciągnięte przez opatrunek hennowy z pasty , folii oraz ręcznika lub ciężkiej czapki. Skóra czoła i karku zostaje poparzona przez folie. Więc jak sobie z tym poradzić? Henna zawiera piach i inne organiczne

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze