Przejdź do głównej zawartości

Metoda lusterkowa, czyli jak wyrównać kolor włosów.
Metoda jest wbrew pozorom, bardzo prosta i przyda się, kiedy na głowie mamy wiele różnych hennowych odcieni, a chcielibyśmy kolor  maksymalnie wyrównać. Zwykle kilka odcieni powstaje na włosach, które były przed przejściem na ziołowe farbowanie farbowane były chemicznymi farbami. Ale nie zawsze. Czasem zmiana pielęgnacji sprawia, że odrost mamy zupełnie innej jakości, niż reszta włosów. Na przykład innej porowatości, gdzie zioła łapią kolory inaczej.Metoda lusterkowa.

Dla kogo?

  • Kiedy mamy czesc włosów jaśniejszych a czesc ciemniejszych
  • Kiedy zależy nam, by optycznie rozjaśnić jedna czesc wlosow a jednocześnie lekko przyciemnić druga

Jak to zrobić?


Oczywiście, jak przed każdym hennowaniem włosy najpierw należy oczyścić i chelatować.Rudosci.


Na rudości przygotowujemy dwie miseczki. Trzymamy sie ogólnych wytycznych, co do dodatków i proporcji z TEGO postu, jeśli lubimy jasne rudości. Jeśli marzą nam się ciemne rudości i hennowe brązy (te bez indygo) sugerujemy się TYM postem w doborze dodatków i sposobie przygotowania:

1) Miseczka  jasna:  Cassia, senna lub senes, przygotowane TYM sposobem, odstane i zakwaszone.

2) Miseczka  ciemna: Henna przygotowana TYM sposobem, odpowiednio zakwaszona i odstana, az pusci, czyli gdy zaczyna barwic skore.


Brazy hendigo.


Na hendigowe brązy także robimy dwie miseczki:

1) Miseczka  jasna: Henna przygotowana TYM sposobem, odpowiednio zakwaszona i odstana.

2) Miseczka  ciemna: indygo, przygotowane TYM sposobem, te miseczce przygotowujemy, kiedy miseczka z henna już jest gotowa, nie wcześniej! Indygo się nie odstawia.


Proporcje i technika.

W miseczce jasnej powinno znaleźć się mniej więcej tyle cassi (bądź, henny, jeśli robimy hendigo), by starczyło na pokrycie włosów z ciemniejszej partii.


W miseczce ciemnej tyle henny (bądź indygo, jeśli robimy hendigo), by starczyło na pokrycie partii włosów jaśniejszych.


Kiedy obie miseczki są już gotowe a ich zawartość może już iść na głowę, bierzemy łyżkę i przekładamy pastę z jednej miseczki do drugiej. I odwrotnie. Warto używać w miarę szerokich naczyń, tak, aby można było paste nabierać z jednej strony a klasc w drugiej miseczce z boku ścianki, tak, aby pasty mocno sie ze soba nie mieszały, zanim nie zakończymy procesu przekladania pasty.  Ale też, nie ma co się bardzo przejmowac, jesli sie troche pomieszane, to nie apteka. ;-) Po przełożeniu past, dokładnie mieszamy pastę w każdej z miseczek, tak, aby składniki się połączyły.

Zasada przekladania jest prosta: 

💟   Im mniej przelozymy (ale...   mniej niz polowe!) tym kolor lepiej sie wyrowna, ale tez mocnej sie przyciemni. Im wiecej przelozymy (ale...  nadal mniej niz polowe!) tym kolor mniej sie wyrowna, ale mniej tez przyciemni. 💟

Po tym etapie w miseczce jasnej będziecie mieli w przypadku rudości cassie z dodatkiem henny. A w miseczce ciemnej, hennę z dodatkiem cassi. I analogicznie w przypadku brązów hendigo, w miseczce jasnej będziecie mieli hennę z dodatkiem indygo a w miseczce ciemnej indygo z dodatkiem henny.


No i teraz nakładamy. Nakładamy zawartość miseczki jasnej na ciemniejsze partie włosów. A zawartość miseczki ciemnej na jaśniejsze partie włosów. Nie ma co sie martwic o dokładność. Henna i zioła nie rządzi się tymi samymi prawami, co farby chemiczne. Niedokładność niczym nie grozi i tak wyjdzie fajnie. ;-) Czyli nakładamy najlepiej, jak umiemy, ale nie martwimy się szczegółami.


Rudości trzymamy na głowie kilka godzin, im dłużej, tym kolor mocniej sie wyrowna. Hendigo trzymamy na głowie 2 do 3 godzin. Nie dluzej.


Zmywamy, utleniamy kolor na głowie przez 48 godzin i gotowe! Jak zwykle obserwujemy, jak udało nam się grać z kolorem i przy następnym hennowaniu sugerujemy się spostrzeżeniami z tego, które już mamy za sobą w doborze proporcji.
Metoda lusterkowa wcale nie jest skomplikowana, polega po prostu na przygotowaniu dwóch mieszanek ziół. Mieszanki oraz jej lustrzanego odbicia.  Życzę Wam wielu sukcesów w wyrównywaniu koloru.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 
Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 
Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo tr…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.
Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej trzy zioła:
1) Cassia (cassia obovata): nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone włosy, też nie rozjaśnia włosów- na grupie nazywamy go indygo


Pod nazwa …

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Przepis nadaje się do samej cassi, samej henny i cassi z henna (mozna je przygotowywać razem). Oraz do hennowania dwuetapowego (etap henny).


Przepis 1) Przed nalozeniem henny myjemy kudelkiszamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ, jeśli na codzien używamy poduktow z filmformerami. Jeśli nie używamy... ;-) tez warto umyć. Po myciu badz procedurze w punkcie następnym nie używamy na kudelkach zadnych produktów. Jedynie glutek lniany zdaje się nie miec wpływu na lapanie barwników.
2) Jeśli w kranie mamy twarda wodę, henna moze nie zlapac, szczególnie zdrowych odrostów, jakie mamy na glowie. Warto wtedy zdjac z wloskow nabudowane minerały z wody.
Przepis: - pol lyzeczki kwasku cytrynowego + tabletka witaminy C (vit C opcjonalnie) zmieszana z 3 lychami prostej odzywki/maski bez protein i filmformerow; to na wloski (nie na skalp!) na 20 min; splukac woda

Inne przepisy na zdjęcie minerałów z włosków znajdziemy TU
3) 24 godziny przed hennowaniem rozrabiamy henne, cassie badz henne z cassia (…

Łojotok skalpu. Moje sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Wokół przetłuszczania się wlosow oraz łojotoku rośnie gruba warstwa mitów, o których można się naczytać tyle, że czeka nas duży ból głowy i zero pomysłów, jak walczyć z problemem. Dlatego zdecydowałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami. 


Co to jest łojotok?

Każdy, kto ma łojotok skalpu, zwykle wie, że go ma. Włosy szybko stają się nieświeże, nawet kilka godzin po myciu mocno oczyszczającym szamponem, skóra na głowie sprawia wiele problemów, zwykle swędzi, jest napięta, podrażniona, bywa że powstaje łupież, wypryski a nawet rany. Wypadają włosy. Te które wyrastają sa slabe, cienkie i z tendencja do wypadania w fazie wzrostu.Mocne przetłuszczanie się skóry głowy doprowadza osobę z problemem do sytuacji, gdy musi myć głowę coraz częściej i częściej i coraz mocniejszymi środkami myjącymi, ponieważ włosy wyglądają po prostu źle. Konsekwencją częstego mycia jest coraz bardziej podrażniona skora i problem, zamiast maleć, nasila się. I kolo się zamyka. 
Badania.
Jeśli cierpimy na łojot…

Wypróbowane henny dostępne w Polsce i wrażenia z ich używania.

Poniżej wyniki ankiety na grupie o firmach, które w Polsce produkują hennę oraz troche dodatkowych wiadomości wyszperanych w internetach.  ;-)Khadi
Firma Khadi ma w ofercie czystą cassię, czystą hennę oraz czyste indygo. Jest też bardzo duża gama gotowych kolorystycznych mieszanek, od blondów, przez rudości, brązy i do czerni.
Opinie grupowiczów:


- bardzo czerwona, ciężko uzyskać nią rudości i miedzie - szybciej się spłukuje niz Swati - łatwo się nakłada - rozbudowana oferta - wysoka jakość: BAQ
Henny Khadi można kupić stacjonarnie (TUTAJ lista sklepów), bądź online. Cena 33.50 zl za 100 gram. Pewnie można też czasem dorwać w jakiejś promocji.
Swati
W ofercie znajdziemy czystą cassię, hennę oraz indygo i kilka gotowych mieszanek brązowych.
Opinie grupowiczów:


- trwała - dobrze przesiana - wysoka jakość - stosunkowo niska cena - czysta henna raczej ruda, niz czerwona UWAGA! wyglada na to, ze nowe opakowania sa juz czerwone
Henne Swati kupimy raczej online, choc może znajdzie się też gdz…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włoski, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włoski matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włoski tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.
Chelatowanie naprawdę warto zrobić przed hennowaniem. Henna dużo lepiej złapie. Ponadto, warto robić na przykład raz w miesiącu, jeśli już udało nam się zahennować włoski. Jednak trzeba obserwować swoje włoski, chelatowanie, tak jak szorowanie SLSem włosów, do delikatnych nie należy, wiec jeśli na głowie mamy bardzo zniszczone, obklejone silikonami kudełki, efekt po oczyszczaniu może być nie najmilszy dla oczu. Zobaczymy po prostu, co tak naprawdę na głowie mamy. Znalazłam dla was kilka sposobów, jak to zrobić. 1) …