Przejdź do głównej zawartości

Henna Yemeni i różne kwaśne dodatki.


Henna z jemenu uchodzi za najbardziej czerwona i najciemniejsza hennę na świecie.Konsystencja.

Moja Yemeni nie została bardzo dokładnie zmielona, ale mimo tego, konsystencja jest zadziwiająco gładka. Nakłada się i płucze łatwo. Nie grudkuje się przy rozrabianiu.

Lawson.

Puszcza barwnik już przy rozrobieniu, barwi skórę na żółto. Pokrywa się warstwa barwnika w przeciagu kilkunastu minut, a im dłużej postoi, staje się ciemniejsza.  
Plamka na skórze zaraz po rozrobieniu.

          

 I po upływie czasu.


Zauwazylam tez wrecz wychodzenie barwnika z miseczki po ściankach naczynia. Barwnik po odstaniu 24 godziny wspial sie az na folie, w która była zawinięta miseczka, w postaci małych, brązowych oczek. Trzeba naprawde uwazac, zeby sie nie ubrudzić, bo żółte plamy na skórze bardzo trudno było mi usunąć.


Kolory.

Zrobiłam dla Was próbki kolorów yemeni na włosach złoty blond, rozrabiane na różnych kwaśnych dodatkach. Henna odstała 18 godzin, na próbkach, w cieple, była trzymana 6 godzin. Różnice w kolorach są zadziwiające. ;-) 


O proporcjach kwaśnych dodatków i o ich właściwościach przeczytacie TUTAJ. Dodatki ciemne: sok z jablka, cream of tartare oraz amla. 

  I po ponownym nałożeniu tej samej mieszanki. Można zaobserwować, jak buduje się kolor. 

            
Cream of tartare

             

Amla i sok z jablka
Kwasne dodatki jasne, oraz czysta yemeni, bez kwasnego dodatku.

 
Od gory: acerola, kwas jablkowy, woda

  Acerola w roznym swietle. 


Kwasek cytrynowy                                wywar z hibiskusa


No i na deser, oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie dorzuciła Yemeni do własnej mieszanki. Włosy przed Yemeni były hennowane wielokrotnie mieszanka pol na pol cassia/senna z henna marokańska, z dodatkiem aceroli, miodu, wywaru z lipu, nagietka, kurkuma oraz czasami rubia.

Drugie zdjecie to zdjecie po dodaniu do 70 gram takiej mieszanki lyzki stolowej henny Yemeni. 
Yemeni tez swietnie sie sprawdza jako pierwszy etap hennowania dwuetapowego u mojego mężczyzny. Przy pierwszym etapie, na ciemnym brazie daje czerwona poswiate, po etapie drugim (czyste indygo na 45min) mocna, grafitowa czerń. Delikwent zauważył mocniejsze kondycjonowanie włosów i poprawienie struktury, przy przesiadce z henny indyjskiej na Yemeni.
Zycze Wam samych milych spotkan z henna Yemeni! Bo to unikat. 


 

Komentarze

 1. U mnie Yemeni się nie sprawdziła, ale być może zrobił to wiek, zbiór pochodzi z 2016 roku, więc dwulatka, o czym sprzedawca się nie zająknął. Choć odstana ponad 12 godzin, kolor dała mało intensywny, w dodatku mój kochany problem łojotoku głowy powrócił. Czyżby zwietrzała? Za to okazała się dużo trwalsza! Zazwyczaj po dwóch-trzech miesiącach kolor kasztanowy "schodził" do ciepłego brązu. Ciekawe co wyjdzie gdy tę hennę wymiesza się z Rajasthani...

  Generalnie świeża henna> stara henna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Czuję, że jestem winna zrewidowania negatywnej opinii, bo testowałam tę samą hennę z Rajasthani w miksie- okazało się, że przy korzystaniu z soku pomarańczowego z naparem z hibiskusa skraca się czas oczekiwania na uwolnienie barwnika do 10 godzin, a niemal na pewno byłaby dobra już po 9h . Jaki kolor się pokaże na włosach, nie wiem, w każdym razie przy zastosowaniu soku z pomarańczy niezależnie od rodzaju henny 12 godzin to za dużo.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dla kogo henna nie jest? Kiedy lepiej zostać przy farbach chemicznych.

Wciągamy się w hennowanie, zaczyna nam to wychodzić, mamy już ukochany kolor, wiemy jak o niego dbać i obserwujemy poprawę w kondycji włosów. I co wtedy? Chcemy to światu wykrzyczeć. Więc zaczynamy hennę polecać innym, bo serce nas boli, gdy przepiękne ale zniszczone włosy oczami wyobraźni już widzimy uhennowane.


W tym momencie warto się zatrzymać i przemyśleć kilka ważnych kwestii. Dlaczego? Bo henna nie jest dla każdego i polecając hennę nieodpowiedniej osobie, możemy jej zrobić krzywdę.


Każdy może hennować, jasne, fizycznie każdy człowiek jest w stanie przygotować sobie pastę, nałożyć, spłukać i cieszyć się pięknym kolorem. Nie jest to jakieś bardzo skomplikowane, nie wymaga specjalnych umiejętności manualnych, produkty do hennowania sa latwo dostępne. Jednak, czy to jest wszystko, zeby moc hennować i nie zrobić sobie krzywdy?1) Osoby, które zmieniają kolory włosów jak rękawiczki.

Henna daje pewne możliwości zmiany, mozna tez hennowac oraz farbować chemicznie na zmianę, o ile…

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 
Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 
Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo tr…

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Przepis nadaje się do samej cassi, samej henny i cassi z henna (mozna je przygotowywać razem). Oraz do hennowania dwuetapowego (etap henny).


Przepis 1) Przed nalozeniem henny myjemy kudelkiszamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ, jeśli na codzien używamy poduktow z filmformerami. Jeśli nie używamy... ;-) tez warto umyć. Po myciu badz procedurze w punkcie następnym nie używamy na kudelkach zadnych produktów. Jedynie glutek lniany zdaje się nie miec wpływu na lapanie barwników.
2) Jeśli w kranie mamy twarda wodę, henna moze nie zlapac, szczególnie zdrowych odrostów, jakie mamy na glowie. Warto wtedy zdjac z wloskow nabudowane minerały z wody.
Przepis: - pol lyzeczki kwasku cytrynowego + tabletka witaminy C (vit C opcjonalnie) zmieszana z 3 lychami prostej odzywki/maski bez protein i filmformerow; to na wloski (nie na skalp!) na 20 min; splukac woda

Inne przepisy na zdjęcie minerałów z włosków znajdziemy TU
3) 24 godziny przed hennowaniem rozrabiamy henne, cassie badz henne z cassia (…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.

Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro.

Wiec... uży…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.
Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej zioła:
1) Cassia (cassia obovata), senna, senes: nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości.
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo, indygowiec barwierski): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone włosy, też nie rozjaśnia włosów- na gr…

Cassia, senna, senes. FAQ.

Na zdjeciu po lewej pasta z senesu, po prawej z henny. 

1). Co to jest cassia, senes czy senna?
Cassia to roślina pod łacińska nazwa Cassia Obovata. Senna to Senna Alekstandrina. Senes, czyli Strączyniec, istnieje pod łacińska nazwa w zależności od gatunku, Cassia Acutifolia, Cassia Oborata bądź Cassia Marylandica. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka innych gatunków tego zioła.
Wszystkie te rośliny nadają się do barwienia i odżywiania włosów. I wszystkie maja podobne wymagania w przygotowaniu i dają podobne efekty.2). Jaki daje efekt kolorystyczny na włosach?
Złoty. Słomkowy blond. 

3). Jak ten kolor wygląda na różnych kolorach włosów?
Na siwym- jasny, złoty blond Na platynowym- jasny, złoty blond Na złotym blondzie- minimalne przyciemnienie, bez zmiany koloru Na ciemnym blondzie- złote, mieniące się w świetle, słoneczne refleksy