Przejdź do głównej zawartości

Trojskladnikowe hendigo, czyli cassia z henna i indygo. Delikatne brazy.

Dla kogo?
Tylko dla zdecydowanych. Bedziemy uzywac indygo, a indygo nie można chemicznie rozjasniac, poniewaz rozjasnia sie ono na zielono. Czasami glon potrafi się zrobić z farbowania chemicznego włosów na których jest indygo, nawet jeśli farba ma o ton jaśniejszy kolor niż kolor, jaki aktualnie mamy na głowie.Jesli nie jestesmy zdecydowani, bezpieczniej jest sięgnąć po katam. O tym TUTAJ.

Od czego zaczynamy?
Przede wszystkim zaczynamy od ocenienia koloru, jaki mamy aktualnie na głowie oraz dobrze planujemy kolor docelowy całego farbowania. Pamietamy, ze ziola nie rozjasniaja. Zioła przyciemniają. Nie da rady zrobic koloru jaśniejszego, niż aktualnie mamy na głowie. Zioła też nabudowuja kolor. TO warto przeczytać, zanim zabierzemy się za hennowanie.
Naturalny, jasny blond, do naturalnego jasnego brązu, włosy nigdy nie farbowane, bez siwkow: tu nie ma sie czego bac, możemy od razu nałożyć trójskładnikowe hendigo, bez podkładu z henny czy henny z cassia.Włosy farbowane chemicznie na kolor jaśniejszy, niż nasz naturalny. Włosy siwe: tutaj polecam hennowanie dwuetapowe, najpierw warstwa cassi z henna (minimum pol na pol) a na drugi dzien docelowa mieszanka trójskładnikowa. Zasady będą takie same, jak w TYM poście.Wlosy spalone. W bardzo złym stanie, łamiące się i kruszące. Włosy, które nie trzymają farby chemicznej, odbarwiają się i tracą kolor. Wlosy zielone po rozjasnianiu indygo bądź po źle przeprowadzonym farbowaniu chemicznym: nie nakładamy od razu trójskładnikowego hendigo. Jest duże ryzyko uzyskania glona. Kierujemy się wytycznymi z TEGO posta i nakladamy warstwy henny z cassia, az jestesmy pewni, ze kolor się nie plucze. Wtedy przechodzimy do nałożenia trójskładnikowego hendigo.
Jak przygotować zioła?
Przygotowujemy cassie oraz henne osobno. Cassia musi odstac minimum 20 godzin. Henna tyle, ile czasu potrzebuje, aby barwnik się wydzielił. Cassie oraz osobno henne zakwaszamy. Dobieramy kwaśne dodatki z TEGO postu, pod kolor, jaki chcemy wyczarować. Ja przy moich próbach używałam amli. Dobrym i nie suszącym włosów dodatkiem dającym podobne rezultaty bedzie tez sok z aroni.O cassi, sennie badz senesie czytamy TUTAJ. Możemy je stosować zamiennie.O hennie czytamy TUTAJ. Kolor henny dobieramy pod kolor, jaki nam się marzy. O roznych hennach TUTAJ.Gdy cassia i henna odstoja swoje, przygotowujemy indygo TYM sposobem. Wszystkie pasty łączymy i od razu nakładamy na głowę, na umyte mocnym szamponem i chelatowane wlosy. Czas trzymania dobieramy pod intensywność odcienia, jaki chcielibyśmy uzyskać. Pamietamy, ze po jakis 2 do 3 godzinach indygo w pascie przestanie barwic, w tym czasie za to henna i cassia dadzą czadu i mogą zdominować barwnik indygo. Efekt będzie bardziej rudy. Ja moje proby trzymalam po 2 godziny.
Po spłukaniu pasty nie wpadamy w panikę. Koloru prawdopodobnie jeszcze nie widac, badz moze sie pojawic zieleń. Kolor utlenia sie w przeciagu 24 do 48 a nawet więcej godzin. Do tego czasu nie nakładamy na włosy zadnych produktow ani nie myjemy włosów.
Proporcje.

 • Im więcej indygo, tym kolor ciemniejszy i chłodniejszy.


 • Im więcej cassi, tym kolor bardziej przezroczysty bądź zloty


 • Im więcej henny, tym kolor bardziej ciepły (nie polecam używania mniej niż 1/6 henny w stosunku do całości mieszanki; henna jest po to, by zniwelować ewentualnego glona, im jej mniej, tym ryzyko większe, szczegolnie, jesli wlosy nie byly nigdy hennowane henna)Do prób uzylam wlosow zloty, słomkowy blond, naturalnych. Uzylam cassi z Pola henny, henny indyjskiej Rajasthani ze zbioru 2016 roku oraz indygo BAQ 2016. Cassia oraz henna były kwaszone amla.

Klasyka trójskładnikowego hendigo to proporcje ⅓ cassi, ⅓ henny i ⅓ indygo. Takie proporcje będą tez najbezpieczniejsze oraz podkład z ½ henny z ½ cassia nie zmienia efektu kolorystycznego.

Na zdjęciu ⅓ cassia, ⅓ henna oraz ⅓ indygo. Na wlosach po lewej stronie był położony podkład ½ cassia, ½ henna (tez na amli) poprzedniego dnia. Na tych po prawej, bez podkładu. Kolor, to delikatny, w miare jasny, ciepły brąz. 

Na zdjęciu mamy od lewej 2/6 henna, 3/6 cassia oraz ⅙ indygo. Od prawej 2/6 henna, ⅙ cassia oraz 3/6 indygo.


Na zdjęciu od lewej ⅙ henna, 4/6 indygo oraz 1/6 cassia. Od prawej ⅙ henna, 4/6 cassia oraz 1/6 indygo.I jeszcze raz ⅙ henna, 3/6 cassia oraz 2/6 indygo w innym świetle. To mój faworyt, bo jest taki subtelny i nieoczywisty. ;-)
Mam nadzieję, że post zainspiruje was do poszukiwań tego jedynego, Waszego, brazu. Opcji jest naprawde bez liku. Pozdrawiam i życzę owocnych hennowan. 

Komentarze

 1. Czy wiesz coś na temat mieszania henny z mlekiem zamiast wody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupelnie bezsensowny proceder. Lawson polaczy sie z proteinami z mleka zamiast z keratyna we wlosie.

   Usuń
 2. Witam. Chce wrocic do hennowania, bo wlosy byly piekne blyszczace I grube. Problem mam
  taki ze zalezy mi na pokryciu siwych wlosow . Jesli dobrze rozumiem najlepiej farbowac dwuetapowo. Najpierw Cassia plus henna pol na pol a na drugi dzien hennowanie trojskladnikowe ? Czy przy pierwszym etapie Cassie I henne utleniamy osobno ? I ile czasu zanim sie utlenia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko masz dobrze, probuj. Cassie i henne warto odstawiac osobno, choc ja robie razem. Cassia na 12-24h a henne to juz zalezy, ktora masz. Marokanskie na 2h, inne na dluzej.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 
Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 
Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo tr…

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henna (można je przygotowywać razem, można tez osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) bądź pod hendigo.

💣  BETTER SAFE THAT SORRY: Jeśli jesteśmy alergikiem, bądź kiedyś biliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdym ze składników naszej mieszanki osobno. I nawet, jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę sprawdzamy, czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe, tak w razie czego. Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie nie są niebezpieczne. Częściej uczulają kwaśne dodatki.


Przepis 1) Przed nalozeniem ziol farbujących oczyszczamy kudelki mocnym szamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ.

Szampon oczyszczający może zawierać proteiny oraz oleje. W szamponach jest tych substancji tak niewiele, ze  nie będą przeszkadzać.Jeśli jesteśmy całkowicie pewni, ze nie używamy żadnyc…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.

Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro.

Wiec... uży…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.


Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej zioła:
1) Cassia (cassia obovata), senna, senes: nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości ale barwia mocniej i bardziej zolto.
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo, indygowiec barwierski): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone wł…

Jak pogrubić włosy henna bez zmiany koloru.

Przepisy z internetu dają nam w tej sprawie bardzo dużo dobrych rad.


💣  💣  💣  Nie odstawiaj henny, to barwnik się nie wydzieli. Dodaj do niej czegoś z proteinami, jak jajko, śmietana, mleko. Wrzuc tez trochę fryzjerskiej odżywki silikonowej albo silikonowego serum, silikony blokują działanie barwników. Rozrób zioła na wrzątku, podsmaż albo podgotuj zioła. Porządna porcja oleju tez się przyda. Trzymaj na głowie im krócej, tym lepiej.


Ta ostatnia rada wydaje mi się najmądrzejsza, ale ja bym ja trochę ulepszyła. Nie skracamy czasu trzymania. Po prostu wcale nie nakładamy tego na głowie i wyrzucamy do kosza. Efekt na włosach będzie ten sam, a nie zakitujemy sobie skalpu silikonami. ;-) Powiem więcej, efekt na włosach będzie lepszy, bo dużo bardziej przewidywalny. Nie nakładając tego na włosy jesteśmy na milion procent pewni, że zioła nie zmienia naszego koloru włosów. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje pewny sposób blokowania barwników. Wszystko zależy od jakości ziół. Słabe blokuje wsz…

Cassia, senna, senes. FAQ.

Na zdjeciu po lewej pasta z senesu, po prawej z henny. 

1). Co to jest cassia, senes czy senna?
Cassia to roślina pod łacińska nazwa Cassia Obovata. Senna to Senna Alekstandrina. Senes, czyli Strączyniec, istnieje pod łacińska nazwa w zależności od gatunku, Cassia Acutifolia, Cassia Oborata bądź Cassia Marylandica. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka innych gatunków tego zioła.
Wszystkie te rośliny nadają się do barwienia i odżywiania włosów. I wszystkie maja podobne wymagania w przygotowaniu i dają podobne efekty.2). Jaki daje efekt kolorystyczny na włosach?
Złoty. Słomkowy blond. 

3). Jak ten kolor wygląda na różnych kolorach włosów?
Na siwym- jasny, złoty blond Na platynowym- jasny, złoty blond Na złotym blondzie- minimalne przyciemnienie, bez zmiany koloru Na ciemnym blondzie- złote, mieniące się w świetle, słoneczne refleksy