Przejdź do głównej zawartości

Trojskladnikowe hendigo, czyli cassia z henna i indygo. Delikatne brazy.









Dla kogo?




Tylko dla zdecydowanych. Bedziemy uzywac indygo, a indygo nie można chemicznie rozjasniac, poniewaz rozjasnia sie ono na zielono. Czasami glon potrafi się zrobić z farbowania chemicznego włosów na których jest indygo, nawet jeśli farba ma o ton jaśniejszy kolor niż kolor, jaki aktualnie mamy na głowie.



Jesli nie jestesmy zdecydowani, bezpieczniej jest sięgnąć po katam. O tym TUTAJ.





Od czego zaczynamy?




Przede wszystkim zaczynamy od ocenienia koloru, jaki mamy aktualnie na głowie oraz dobrze planujemy kolor docelowy całego farbowania. Pamietamy, ze ziola nie rozjasniaja. Zioła przyciemniają. Nie da rady zrobic koloru jaśniejszego, niż aktualnie mamy na głowie. Zioła też nabudowuja kolor. TO warto przeczytać, zanim zabierzemy się za hennowanie.




Naturalny, jasny blond, do naturalnego jasnego brązu, włosy nigdy nie farbowane, bez siwkow: tu nie ma sie czego bac, możemy od razu nałożyć trójskładnikowe hendigo, bez podkładu z henny czy henny z cassia.



Włosy farbowane chemicznie na kolor jaśniejszy, niż nasz naturalny. Włosy siwe: tutaj polecam hennowanie dwuetapowe, najpierw warstwa cassi z henna (minimum pol na pol) a na drugi dzien docelowa mieszanka trójskładnikowa. Zasady będą takie same, jak w TYM poście.



Wlosy spalone. W bardzo złym stanie, łamiące się i kruszące. Włosy, które nie trzymają farby chemicznej, odbarwiają się i tracą kolor. Wlosy zielone po rozjasnianiu indygo bądź po źle przeprowadzonym farbowaniu chemicznym: nie nakładamy od razu trójskładnikowego hendigo. Jest duże ryzyko uzyskania glona. Kierujemy się wytycznymi z TEGO posta i nakladamy warstwy henny z cassia, az jestesmy pewni, ze kolor się nie plucze. Wtedy przechodzimy do nałożenia trójskładnikowego hendigo.




Jak przygotować zioła?




Przygotowujemy cassie oraz henne osobno. Cassia musi odstac minimum 20 godzin. Henna tyle, ile czasu potrzebuje, aby barwnik się wydzielił. Cassie oraz osobno henne zakwaszamy. Dobieramy kwaśne dodatki z TEGO postu, pod kolor, jaki chcemy wyczarować. Ja przy moich próbach używałam amli. Dobrym i nie suszącym włosów dodatkiem dającym podobne rezultaty bedzie tez sok z aroni.



O cassi, sennie badz senesie czytamy TUTAJ. Możemy je stosować zamiennie.



O hennie czytamy TUTAJ. Kolor henny dobieramy pod kolor, jaki nam się marzy. O roznych hennach TUTAJ.



Gdy cassia i henna odstoja swoje, przygotowujemy indygo TYM sposobem. Wszystkie pasty łączymy i od razu nakładamy na głowę, na umyte mocnym szamponem i chelatowane wlosy. Czas trzymania dobieramy pod intensywność odcienia, jaki chcielibyśmy uzyskać. Pamietamy, ze po jakis 2 do 3 godzinach indygo w pascie przestanie barwic, w tym czasie za to henna i cassia dadzą czadu i mogą zdominować barwnik indygo. Efekt będzie bardziej rudy. Ja moje proby trzymalam po 2 godziny.




Po spłukaniu pasty nie wpadamy w panikę. Koloru prawdopodobnie jeszcze nie widac, badz moze sie pojawic zieleń. Kolor utlenia sie w przeciagu 24 do 48 a nawet więcej godzin. Do tego czasu nie nakładamy na włosy zadnych produktow ani nie myjemy włosów.




Proporcje.





  • Im więcej indygo, tym kolor ciemniejszy i chłodniejszy.


  • Im więcej cassi, tym kolor bardziej przezroczysty bądź zloty


  • Im więcej henny, tym kolor bardziej ciepły (nie polecam używania mniej niż 1/6 henny w stosunku do całości mieszanki; henna jest po to, by zniwelować ewentualnego glona, im jej mniej, tym ryzyko większe, szczegolnie, jesli wlosy nie byly nigdy hennowane henna)



Do prób uzylam wlosow zloty, słomkowy blond, naturalnych. Uzylam cassi z Pola henny, henny indyjskiej Rajasthani ze zbioru 2016 roku oraz indygo BAQ 2016. Cassia oraz henna były kwaszone amla.





Klasyka trójskładnikowego hendigo to proporcje ⅓ cassi, ⅓ henny i ⅓ indygo. Takie proporcje będą tez najbezpieczniejsze oraz podkład z ½ henny z ½ cassia nie zmienia efektu kolorystycznego.





Na zdjęciu ⅓ cassia, ⅓ henna oraz ⅓ indygo. Na wlosach po lewej stronie był położony podkład ½ cassia, ½ henna (tez na amli) poprzedniego dnia. Na tych po prawej, bez podkładu. Kolor, to delikatny, w miare jasny, ciepły brąz. 





Na zdjęciu mamy od lewej 2/6 henna, 3/6 cassia oraz ⅙ indygo. Od prawej 2/6 henna, ⅙ cassia oraz 3/6 indygo.






Na zdjęciu od lewej ⅙ henna, 4/6 indygo oraz 1/6 cassia. Od prawej ⅙ henna, 4/6 cassia oraz 1/6 indygo.



I jeszcze raz ⅙ henna, 3/6 cassia oraz 2/6 indygo w innym świetle. To mój faworyt, bo jest taki subtelny i nieoczywisty. ;-)




Mam nadzieję, że post zainspiruje was do poszukiwań tego jedynego, Waszego, brazu. Opcji jest naprawde bez liku. Pozdrawiam i życzę owocnych hennowan. 

Komentarze

  1. Czy wiesz coś na temat mieszania henny z mlekiem zamiast wody?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zupelnie bezsensowny proceder. Lawson polaczy sie z proteinami z mleka zamiast z keratyna we wlosie.

      Usuń
  2. Witam. Chce wrocic do hennowania, bo wlosy byly piekne blyszczace I grube. Problem mam
    taki ze zalezy mi na pokryciu siwych wlosow . Jesli dobrze rozumiem najlepiej farbowac dwuetapowo. Najpierw Cassia plus henna pol na pol a na drugi dzien hennowanie trojskladnikowe ? Czy przy pierwszym etapie Cassie I henne utleniamy osobno ? I ile czasu zanim sie utlenia ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko masz dobrze, probuj. Cassie i henne warto odstawiac osobno, choc ja robie razem. Cassia na 12-24h a henne to juz zalezy, ktora masz. Marokanskie na 2h, inne na dluzej.

      Usuń
  3. Zakupiłam miks z Venity – ziołowa odżywka koloryzująca w kolorze brąz (Skład: INDIGOFERA TINCTORIA, LAWSONIA INERMIS, TALC, HC BLUE NO.2, HC YELLOW NO2. 2,3- NITRO-p-HYDROXYETHYLLAMINOPHENOL ).
    Myślisz, że mogę ją połączyć z cassia? (cała pojemność opakowania venity czyli 25 g + 75 g cassi).
    Jakiego efektu spodziewać się na włosach jasno/ciemnobrązowych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie. To jest farba chemiczna. Nie mieszamy farb chemicznych z ziolami.

      Usuń
  4. Hej :)
    miałam w styczniu nałożoną mieszankę Light Mountain LEW ciemny brąz czyli henna, indygo i amla. Teraz chciałabym uniknąc przyciemniania dalej koloru i zastanawiam się nad dwiema możliwościami. Pierwsza aby nałożyć henne plus cassie, a druga żeby samej wymieszać hennę, cassie i odrobine indygo. Mogłabym prosić o podpowiedz? :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam,
    potrzebuję pomocy/ porady :)
    Mam włosy krótkie (nie dotykają ramion), dosyć cienkie, wypadające, nigdy nie farbowane i naturalnie brązowe - nie jest to ani jasny ani ciemny brąz ciężko mi określić. Od lat używałam do mycia włosów jedynie mieszkanki z amli/shikakai/arithy + ocet jabłkowy jako odżywka, a od trzech miesięcy testuję szampony 100% naturalne od Hristiny. Chciałabym je umocnić i docelowo może przyciemnić ale nie chcę mieć rudych włosów.
    Planowałam zrobić 3 etapy.
    Pierwszy: cassia Sattva, amla i glutek. (proporcja 4:1)
    Drugi: cassia, amla, henna czerwona Sattva i glutek. (proporcja 3:1:1)
    Trzeci: amla, henna, indygo Sattva i oczywiście glutek. (proporcja 1:2:2) lub cassia, amla, henna, indygo i glutek (1:1:2:1)
    Czy to zda egzamin? Jaki będzie efekt końcowy? Włosy będą ciemne z rudymi i złotymi refleksami czy może lekko ściemnieją i nabiorą orzechowego/ mahoniowego lub burgundowego koloru? Jakich proporcji powinnam użyć?
    Bardzo proszę o pomoc, to moje pierwsze hennowanie i w ogóle pierwsza ingerencja tego typu na moich włosach i nie chciałabym tego zepsuć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiscie nic sie nie stanie jesli tak zrobisz... co do koloru ciezko mi przewidziec nie widzac jak wygladaja wlosy. Ale masz niefarbowane wlosy. Nie ma powodu robic kilku etapow, chyba ze dla kondycji.

      Usuń
  6. Hej,
    czy przy wlosach ciemny brąz jest sens zrobić taką mieszankę ⅓ cassi, ⅓ henny i ⅓ indygo i NIE KWASIĆ niczym henny i cassi tylko zalać je wodą i odstawić?
    I drugie pytanie, czy wyjdzie jakikolwiek brąz np. nawet naturalny przy takiej mieszance?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jesli wlosy sa ciemne, to taka mieszanka je lekko przyciemni. Jesli masz dobre ziola i nie zalezy ci na zatrzymywaniu ciemnienia, to mozna nie kwasic. Cassia+indygo to zielony na wlosach siwych, farbowanych bądź jasnych. Na ciemnych po prosty przyciemni i wychlodzi.

      Usuń
  7. Czy można spróbować zrobić mieszanki 2/3 senesu + 1/3 indygo (z pominięciem henny) w celu uzyskania brązu? Ma to sens?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. senes nadaje włosom złotą poświatę, w połączeniu z indygo może wyjść zielono.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem je...

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbują...

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie.- grupa na FB Henna na wlosy Miksologia.

UWAGA: post ktory czytasz zostal pierwszy raz opublikowany w Pazdzierniku 2017 roku. Funkcjonuje pod tym tytułem od początku i stał się popularna frazą w wyszukiwarce w Google. Z tego powodu tytuł posta został skopiowany przez naszego copycata jako tytuł filmu na Youtube. Film pod tytułem "Hennowanie w pigułce" zatytułowany na thumbnailu jako "Henna w pigułce" powstał w Kwietniu 2019 roku i jest okrojoną oraz wprowadzającą zamęt wersją tego posta. Obejżenie tego filmu nie pozwoli ci rozeznać w świecie hennowym na tyle, byś mógł bezpiecznie zacząć hennować, oraz by inni mogli bezpiecznie hennować z tobą. Przeczytaj tekst poniżej, nie polagaj na tej youtubowej kopii posta.           Przy wejściu na grupę Henna na włosy Miksologia zobaczysz trzy pytania. Po odpowiedziach na te pytania zespól Miksologii będzie mogl wywnioskować, czy przeczytales/przeczytalas ze zrozumieniem informacje poniżej. Jesli zle odpowiedziales/odpowiedzialas na pytania i...

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W...

Jak rozrobić i nałożyć indygo, by złapało.

Przepis nadaje się do farbowania czystym indygo na kolor czarny . Chciałabym tutaj zaznaczyć, ze hendigo i indygo jest tylko dla osób zdecydowanych . Indygo nie można rozjaśnić chemicznie, bo wyjdzie zielone. Nie decydujcie się na hennowe brązy ani czernie, jeśli nie jesteście absolutnie przekonane, ze dobrze się czujecie w takim kolorze! Barwnik indygo wydziela sie pod wplywem procesu fermentacji. Jego struktura jest podobna do struktury plesni. Przen nalozeniem indygo warto robic probe alergiczna, poniewaz indygo moze byc przez organizm "pomylone" z plesnia i moze nastapic uczulenie krzyzowe, jesli mamy alergie na plesn oraz zarodniki plesni. O ile nie zyjemy w namiocie tlenowym, gdzie nie mamy wogule kontaktu z zarodnikami plesni (bo one sa praktycznie wszedzie!) uczulenie krzyzowe na indygo nie jest bardzo niebezpieczne, ale moze wywolac lekkie podraznienie badz bol glowy. Jesli podejzewamy sie o alergie na plesn, warto, zanim nalozy sie indygo na glowe, w...

Hendigo: jak przygotować hennę brązową samodzielnie z henny i indygo.

Przepis, który tu zamieszczam to NIE JEST hennowanie dwuetapowe . Przepis jest na zwykłe hendigo, brązową hennę. Chciałabym tutaj zaznaczyć, ze hendigo i indygo jest tylko dla osób zdecydowanych . Indygo nie można rozjaśnić chemicznie, bo wyjdzie zielone. Nie decydujcie się na hennowe brązy ani czernie, jeśli nie jesteście absolutnie przekonane, ze dobrze się czujecie w takim kolorze! Na rynku mozna dostac sprawdzone mieszanki brazowe (henna, indygo, amla i inne ziolka) ktore dadza nam z duzym prawdopodobienstwem ladne brazowe wloski. Ale, jesli jak mi, po takich mieszankach bardziej lapie wam henna niz indygo (tzn. zamiast brazu ladujemy z rudym...) to warto pomiksowac zupelnie klasycznym sposobem. Daje on nam duza wieksza kontrole nad kolorem. Polecam tez ten sposob osobom, ktore boja sie rudosci, czerwieni i rudych refleksow i chca zimny braz, oraz ktore chcialyby dobrze pokryc siwe albo blond (szczegolnie rozjasniany) wloski. Mysle tez, ze duzo lepiej ...