Przejdź do głównej zawartości

Jak hennować włosy na czerwono bez chemii.




Na zdjęciu powyżej śliczne włosy Kasi.


...ale jaka czerwień?


Kolor czerwony można uzyskać przy użyciu ziół. Ale na pewno nie można uzyskać strażackiej czerwieni, matowego, płaskiego koloru, takiego, jakie znamy z farbowania chemicznego. Czerwone kolory uzyskane henną są ciemne. Nie są też płaskie, pod światło będą się mienić odcieniami rudości, wiśni, różu. W cieniu będą wyglądać jak złamany czerwienią brąz bądź burgund.

Dlaczego? Poniewaz kolor czerwony z lawsonu postaje przez jego kumulacje. Czasem nakładanie kolejnych warstw lawsonu na wlosy daje kolejno kolory: przez jasne pomarancze (na jasnych wlosach), rude, miedziane, cieple brazy i dopiero na koncu winna, ciemna czerwien i burgund. 
 
UPDATE: 19/10/22
 
Co to znaczy? 
 

1) Na włosach jasnych, by zbudować hennowa czerwień, trzeba będzie wiele warstw bardzo mocnej henny


2) Na włosach ciemniejszych może pójść bardzo szybko, i czasami wystarczy jedna warstwa


3) Ciemne odcienie mysich blondów mają tendencje do bardzo szybkiego przechodzenia w etap czerwieni i burgundu


4) Etap winnej czerwieni jest po etapie ciepłego brązu, a nie przed! Najpierw włosy muszą być brązowe a dopiero potem staną się winno czerwone. Nie ma potrzeby rozjasniać włosow brazowych, by uzyskać winna czerwień. To jedynie przeciąga proces.

 



Jeśli marzy nam się strażacka, jasna czerwień, proponuje zehennowac wlosy henna a potem na to nałożyć chemiczna farbę taka, jak Arctic Fox albo Manic Panic. Będzie to na pewno bezpieczniejsze, niż używanie henny z dodatkiem chemicznych czerwonych barwników. Hennę trzeba na głowie trzymać długo. ALE! jeśli jest czymś zanieczyszczona (tak producencie Mumtaz n8 i Eld Rubina, do Ciebie mówimy), przetrzymywanie tego wuj-wie-czego może doprowadzić do wypadania włosów, podrażnienia skalpu, lub nawet reakcji alergicznej. Raporty Miksologow są jasne. Włosy nie zaczynają wypadać od razu, a z opóźnieniem i czasem dopiero po kilku hennowaniach. Nie warto.Wiecej o tym TUTAJ
 
UPDATE 19/10/22
 

Strażackiej czerwieni nadal nie uzyskaliśmy ziołami, i nie uzyskamy, z racji tego, że ziołami nie da się zrobić płaskich kolorów, ale przy pomocy drzewa sandałowego i rubii, można dziś już dużo ugrać w celowaniu w możliwie jasna, możliwa czerwień. Oczywiście, żeby celować w te kolory, kolor włosów z pod spodu musi być jaśniejszy niż docelowy. Ziola nie rozjasniaja.  

 

Czerwone drzewo sandałowe i rubia, to proste zioła, nie wymagają niczego nadzwyczajnego, wystarczy je odstawić tak jak hennę, i potem nałożyć je na włosy. 


Kolor poniżej powstał mi przez przypadek. Przepis warto spróbować. 

 


 Pelny przepis TUTAJ



Inny pomysł ponizej: 

Pełny przepis TUTAJ

Testy rubiowych czerwieni znajdziemy TUTAJ.
 
 
 
Jaka henna?
Każda henna z dużym potencjałem budującym się, ma też potencjał na czerwień. Nakładanie bardzo wielu warstw każdej henny skonczy się wyzwoleniem na włosach czerwonej kolorystyki.

Henny, które budują się słabo, czyli są złym wyborem, jeśli celujemy w czerwień:

  • marokańskie, jak na przykład Sahara Tazarine (UPDATE: henna marokańska, szczególnie dobrej jakości też w trymiga zbuduje się do czerwieni!)
  • henny złej jakości, stare, zleżałe, z dosypka talku, żle przesiane

Henny które szybko zbudują się do czerwieni:

  - wszystkie mocne i świerze henny indyyjskie, pakistańskie, jemeńskie, egipskie
 
 
Dodatki.

Teraz zajmijmy się dodatkami, które rozbabrane z henną, wzmocnią nam czerwień oraz podkręcą pożądany odcień. Dzielą się one na: kwasiaki, oraz dodatki które nie zakwaszają.
Dodatki kwaśne:

- Hibiskus - kwasiak. U mnie 3 łyżki na 200 ml wody dały pH 3, czyli takie, jakie henna lubi. Ochładza on kolorek, nadaje tony lekko różowe.

- Owoc czarnego bzu - kwasiak. Ochładza kolor, dając tony lekko fioletowe, plus działa mocno antyoksydacyjnie, więc nie skończymy z burgundem.

- Cream of Tartare (COT): delikatny kwaśny dodatek, który pozwala hennie ciemnieć, jednocześnie zdaje sie wybijac czerwone tony a osłabiać rude

-Sok ze świeżego jabłka, bądź jednodniowy sok jabłkowy bez konserwantów: następny delikatny kwaśny dodatek, pozwalający hennie ciemnieć na włosach

-Sok ze świeżej żurawiny, bądź sok żurawinowy bez konserwantów: ma ciekawy potencjał na jaśniejsze odcienie czerwieni

-Amla bądź aronia (susz bądź sok bez konserwantów)- przygasza i poszarza czerwienie, nadaje tonów chłodnych, jednocześnie wybija czerwienie. Jeśli zależy nam na odcieniach zgaszonych, bardziej burgundowych, niewielki dodatek amli/aronii może okazać się strzałem w dziesiątkę.

-Herbata czerwona/pu-erh - przez dodatkową fermentację, ma nieco kwaśniejszy odczyn niż jej krócej - bądź wcale - fermentowane siostry. Pachnie starą rybą w zatęchłej piwnicy, wybija raczej tony bordowe i kasztanowe.


Dodatki które nie zakwaszają:

- Kwiat czarnej malwy - nie kwasi. Jak z nim przesadzimy, to może wyjść coś na kształt fioletu, choć barwnika henny toto nie zdominuje. Gasi czerwień do chłodnych tonów.

- Chaber bławatek - nie kwasi. Daje lekko niebieskie tony, ale jest na tyle delikatny, że nie uzyskamy nim solo niczego poza chłodną czerwienią.

- Skórka granatu - polecam albo ekstrakt z zsk, albo zrobić sobie napar - skórkę ciętą dostaniemy w sklepie planteon.pl. To cudo, poza wybijaniem czerwieni raczej ciepłej, utrwala kolor henny.

- Krokosz barwierski - kolejne cudowne ziółko z planteon.pl. Trzeba je troszkę przetrzymać w wodzie, aby puściło barwnik, ale uwierzcie, warto. Podbija odcień czerwono-miedziany, nadając hennie jeszcze większej wielowymiarowości.

-Red Kamala: czyli Mallotus Philipphensis, roślinka w formie sproszkowanej po domieszaniu do henny nadaje jej tragiczną konsystencję; leciutko wybija czerwone tony, ale jest trudna, poniewaz nie lubi kwasnego środowiska; więc jeśli marzy nam się używanie Red Kamali, henny nie kwasimy.

-Czerwone drzewo sandałowe: podobnie jak kamala nie przepada za środowiskiem kwaśnym, więc jeśli chcemy go używać, nie kwasimy; ta roślinka nadaje szaro-czerwonych tonów, ale efekt nie bije po oczach

-Rubia cordifolia, czyli Manjistha: moim zdaniem nie podbija tonów czerwonych, za to podbija tony brzoskwiniowe i rude. (UPDATE: rubią bez problemu mozna uzyskać piękne czerwienie. Musi jedynie być dobbrej jakości.)

-Rooibos, czyli czerwonokrzew afrykański: dodaje fajnych czerwonych tonów, raczej ciepłych, miedzianych. Plus pięknie pachnie i jest bardzo smaczny.


Jak przygotować hennę na tony czerwone?

  1. Wybrać jeden dodatek kwaśny i ile nam się marzy dodatków nie kwaśnych. Hennę zakwasić w odpowiednich proporcjach. (UWAGA: zbyt duża ilość dodatków rozcienczy henne i sprawi, że będzie potrzeba dużo więcej warstw, by nabudować do czerwieni)

  1. Henne odstać: marokańską około 2 godziny, każdą inną minimum 10 godzin

  1. Pastę rozprowadzić na włosach

  1. Długość trzymania pasty to kwestia indywidualna - ale nie przekraczałabym 10 godzin, aby barwnik zbyt mocno nie ściemniał - patrz punkt 2

  1. I standardowo - zmywamy samą wodą, ewentualnie z pomocą lnianego żelu, który nie wpływa na kolorek. Dajemy włoskom około dwie doby, aby kolor spokojnie się na nich utlenił.


Przygotowały dla Was: Justyna Chmura i Katarzyna Zaród

Komentarze

  1. Witam. Czy mając włosy jasny blond (rozjaśniane), robiąc mieszankę z henny Orientana, z dodatkiem hibiskusa, trochę soku z aronii, z żurawiny ze słodką papryką i herbatką Pu erh i ziołami kondycjonującymi, mogę oczekiwać koloru bardziej czerwonego niż pomarańczowego?
    Ps. Uwielbiam ten blog, zawiera wszystko to, czego nie mogę znaleźć gdzie indziej,
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak dużo henny powinnam użyć mając włosy trochę krótsze niż do ramion?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W zaleznosci od jakosci henny i umiejetnosci nakladania, od 50 do 80 gram.

      Usuń
  3. Jak mieć ten kolor włosów co jest na górze na zdjęciu? bardzo mi się taki marzy....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W poscie jest sposob jak powstal kolor ze zdjecia.

      Usuń
  4. Szkoda, że nie ma polecenia, która na włosy jasne, a która na ciemniejsze...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma takiego polecenia bo nie ma takich podzialow. Kazda mocna henna mozna zrobic taki kolor.

      Usuń
  5. powyżej są piękne włosy na zdjęciu. mogłabym spytać jaką henną były robione? i mogłabym, aby uzyskać taki kolor?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wlosy byly hennowane roznymi hennami, sposobem opisanym w poscie.

      Usuń
  6. Mam pytanie, jesli mam wlosy troche za ramiona i odrost do polowy wlosow jest brazowy a druga polowa blond czy po nalozeniu henny orientana mahoniowa czerwien uzyskam czerwony kolor?
    Nigdzie nie moge znalezc czy na ciemnych wlosach czerwona henna zafarbuje wlosy

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak zakwasic henne aby wyszedl miedziany kolor i jaka henne uzyc? Moge prosic o proporcje?

    OdpowiedzUsuń
  8. Ile polecasz dodać ekstraktu ze skórki granatu na 35g henny i 25g rubii?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy,

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbujących oczy

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie.- grupa na FB Henna na wlosy Miksologia.

UWAGA: post ktory czytasz zostal pierwszy raz opublikowany w Pazdzierniku 2017 roku. Funkcjonuje pod tym tytułem od początku i stał się popularna frazą w wyszukiwarce w Google. Z tego powodu tytuł posta został skopiowany przez naszego copycata jako tytuł filmu na Youtube. Film pod tytułem "Hennowanie w pigułce" zatytułowany na thumbnailu jako "Henna w pigułce" powstał w Kwietniu 2019 roku i jest okrojoną oraz wprowadzającą zamęt wersją tego posta. Obejżenie tego filmu nie pozwoli ci rozeznać w świecie hennowym na tyle, byś mógł bezpiecznie zacząć hennować, oraz by inni mogli bezpiecznie hennować z tobą. Przeczytaj tekst poniżej, nie polagaj na tej youtubowej kopii posta.           Przy wejściu na grupę Henna na włosy Miksologia zobaczysz trzy pytania. Po odpowiedziach na te pytania zespól Miksologii będzie mogl wywnioskować, czy przeczytales/przeczytalas ze zrozumieniem informacje poniżej. Jesli zle odpowiedziales/odpowiedzialas na pytania i zos

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze

Jak nałożyć na włosy hennę żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Pasta hennowa to szorstkie, ciężkie błoto . Mimo dodawania do niej glutka lnianego i wybierania henny dobrze przesianej, bez piachu i innych zanieczyszczeń, nawet ze świetnej jakości henny wychodzi błoto. To nie gładka i leciutka odżywka. I o tym trzeba pamiętać i obchodzic sie z nia odpowiednio do jej konsystencji i ciężkości, by nie narobić sobie kłopotów. Przy nieprecyzyjnym nakładania henny na głowę może nas czekać wypadanie włosów, zniszczenia na długości, podrażnienie skalpu oraz odparzenia na skórze. Jakie są niebezpieczeństwa? Włosy w procesie hennowania są ciągnięte przez ciężka pasta nałożona za ciasno. Włosy w procesie hennowania sa szorowane szorstka pasta. Szorowany jest też skalp. Włosy i skóra głowy są ciągnięte przez opatrunek hennowy z pasty , folii oraz ręcznika lub ciężkiej czapki. Skóra czoła i karku zostaje poparzona przez folie. Więc jak sobie z tym poradzić? Henna zawiera piach i inne organiczne