Przejdź do głównej zawartości

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 

Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 

Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo trudny do cofnięcia. Co się stanie, jeśli nie zakwaszę cassi czy henny?

Tony podstawowe dla cassi to paleta od jasnożółtych po szaro-słomkowe blondy. Dla mieszanek cassi z henną to tony od jasnych pomarańczy po ciemną miedź. Dla czystej henny - od jasnego pomarańczu, przez tony marchewkowe, rude, miedziane do brązu, czerwonej wiśni, burgundu i mahoniu.

Jeśli nie zakwasimy henny czy cassi, kolor, jaki powstanie na naszych włosach, będzie przypadkowy.

Kolor jaki nam wyjdzie będzie przede wszystkim zależny od świeżości naszych ziółek oraz od tego, z jakiego rejonu świata pochodzą. Kolor może też być nietrwały, ale wcale nie musi - znów, to też zależy od świeżości.

Nieświeża henna będzie dawać jasne, sprane kolory. Henna o dużej świeżości będzie bardzo ciemnieć, aż do ciemnych brązów oraz czerwieni. Czy ściemnieje do brązu czy do czerwieni, bardzo ciężko przewidzieć.

Kolor henny, nawet z tego samego rejonu świata, zmienia się wraz z sezonem. Henna, która była typowo ruda, nagle może stać się burgundowo-czerwona i odwrotnie.

Jedyna henna, jaką znam od lat i jej kolor nigdy radykalnie się nie zmienił (jest ruda) to henna marokańska.


UWAGA:

Warto do rozrobienia henny używać wody destylowanej, demineralizowanej bądź deszczowej. Cassia, henna i indygo nie lubią wysoko zmineralizowanej wody. Minerały z wody mogą nawet zablokować ich działanie albo doprowadzić do powstania plam.

Przy zabawie z henną trzeba pamiętać, że ani cassia ani henna czy indygo nie rozjaśniają włosów, a dobrze przygotowane mogą być bardzo trwałe i trudne do usunięcia, szczególnie jeśli nie chcemy włosków traktować chemicznym rozjaśniaczem (cassię i hennę można chemicznie rozjaśniać, indygo nie). Dlatego polecam zaczynać od jaśniejszych kolorów i mieszanek o ton-dwa jaśniejszych, niż nasz docelowy kolor, bo przyciemnić zawsze można i taka jest naturalna właściwość henny, że przy każdym następnym hennowaniu włoski będą odrobinę ciemniejsze. Więcej o planowaniu TUTAJ.

Każde włoski są inne i każde łapią barwnik na swój unikalny sposób! Jeśli jakiś kwaśny dodatek się nie sprawdza, szukamy innego, nie brniemy dalej w odcień, który nam się nie podoba. Jeśli na głowie po hennowaniu mamy nasz wymarzony kolor... hennujemy tylko odrosty a nie całość. Jeśli chcemy leciutko podbić kolor całych kudełków, gloss będzie wystarczający. Więcej o tym jak utrzymać kolor, który nam się podoba TUTAJ.

Sok z cytryny nie jest jedyna opcja! Są dużo delikatniejsze kwaśne soczki, po których nie będzie przesuszu. Proporcja soków owocowych do henny to 4-6 łyżek stołowych na 50 gram ziółek. Mniej jeśli w smaku sok jest kwaśny, więcej jeśli raczej słodki. Soki zawsze wybieramy naturalne, bez konserwantów (konserwanty wpływają na kolor henny i cassi) bądź wyciskamy sami.
Zachęcam was do używania świeżych owoców. Wtedy mamy pewność, że nie ma tam innych substancji a i koszt jest mniejszy. Mój sposób jest taki: owoce wrzucam do blendera ze szklanką gluta. Miksuję dokładnie, przecedzam i na tym rozrabiam proszek. Już bez wody.

Jeśli jesteśmy alergikiem, to zanim nałożymy coś na włosy robimy testy poszczególnych składników mieszanki na skórze za uchem albo po wewnętrznej stronie nadgarstka bądź łokcia. Nie warto ryzykować podrażnienia. Jesteście we własnym domu, nigdzie wam się nie spieszy.

Dodatków kwaśnych nie dodajemy do indygo, bo zabijemy barwnik!

Żadne dodatki nie zrobią z rudej henny (np. marokańskiej) henny czerwonej. Za to za pomocą dodatku z cassi do henny czerwonej (np yemeni) można zrobić hennę rudą.

DODATKI KWAŚNE
1) Kwasek cytrynowy.

Cassia- jasny blond, zloty/zolty blond.
Cassia z henna- jasny pomarańcz, jasna miedz.
Henna ruda- miedziany.
Henna czerwona- jasna czerwień/ciemna miedz. 
Hendigo- cieply braz.

Proporcja bezpieczna do stosowania to 6g (łyżeczka) kwasku na 100 gram henny. Kwasek można rozrobić z woda, na której rozrabiamy hennę albo z glutem. Nalezy go bardzo dokładnie rozpuscic.

Należy uważać i najlepiej, jeszcze przed hennowaniem zrobić test na malej ilości skory głowy, bo potrafi podrażniać.

Przy dokładnym dobraniu proporcji, jest delikatny i nie powoduje przesuszu.


2) Amla: Kupujemy ja w postaci proszku, który zrobiony jest z suszonych i sproszkowanych owoców rosnących w Azji, a które przypominają polski agrest. Amla, domieszana do henny czy cassi, da nam efekt lekko popielatego tonu. Oziębia kolor i eliminuje jaskrawe pomarańcze i ostre czerwienie. Amla domieszana do henny z indygo (mieszanki brązowe) sprawi, ze kolor będzie ciemniejszy i w bardziej zimnych tonacjach.

Cassia- zimny, jasny blond.
Cassia z henna- popielaty miedziany.
Ruda henna- popielaty miedziany az do brazu.
Czerwona henna- czerwony, mahon, burgund.
Hendigo- zimne brazy. 


Proporcja amli w stosunku do innych ziółek to 25 gram amli na 100 gram henny, cassi, badz henny z cassia.

Amla daje tez efekt lekkiej zmiany struktury włosa, efekt zagęszczenia, puszystości i podbicia skrętu. Dzieje się tak, dlatego, ze zwykle w naszych włoskach wiązania keratynowe są luźne, a amla sprawia, ze się na powrót zacieśniają a oś włosa ulega niewielkiej zmianie.

Niestety amla takze suszy, wiec lepiej dobrze przeliczyc proporcje i nie dawac za duzo tylko dokladnie tyle, ile trzeba. Dodanie dodatowej porcji nie zmieni koloru, a da nam piekny pohennowy przesusz. Amla, przy dluzszym stosowaniu moze tez wysuszac i podrazniac delikatny skalp.

UWAGA: gotowe mieszanki brazowe maja zwykle przesypana amle, dlatego bardzo wysuszaja.


3) Sok z aronii: Tez kwaśny soczek jest bardzo delikatny dla włosów. Hennowanie z jego użyciem da efekt podobny do amli.

Aronia jest delikatniejsza, niz amla ale nie zmienia struktury wlosow. 

 
4) Acerola ( Malpigia granatolistna Malpighia glabra L.): susz z tego owocu domieszany do henny ma bardzo duzo antyoksydantów, ktore zapobiegaja ciemnieniu henny. Acerola w dobrze dobranej proporcji jest bardzo delikatna i nie powoduje przesuszu. 

Cassia- jasny zolty, bardzo jasny blond
Cassia z henna- idealny dodatek do truskawkowych blondow, jasnych pomaranczy i jasnych miedzi
Ruda henna- jasna miedz
Czerwona henna- efekt bedzie raczej rudy
Hendigo- cieply braz 


Proporcja: 5 gram proszku acerolowego na 40 gram ziółek. Na sok z aceroli proporcji nie znam, kwestia eksperymentowania.


5) Sok z winogron: Najdelikatniejszy z soków, jakie możemy dodać do henny. Sok z winogron zawiera antyoksydanty, które sprawia, ze henna nie powinna sie mocno utleniac. Nie jest ich jednak tak duzo, jak w aceroli.


6) Ocet jabłkowy: Domieszany do henny da nam efekt mocnego ciemnienia włosów z czasem, w procesie utleniania. Jedynym problemem jest zapach. Kilka godzin z takim zapachem na głowie może być problematyczne. I uwaga, może podrażnić skalp. 

Proporcja to 4-6 lyzek stolowych na 50 gram ziolek. 

Jeden z najbardziej wysuszających dodatków.


7) Sok z żurawiny: Zawierając antyoksydanty soczek sprawi, ze w hennie podbija się czerwienie, w cassi tony złote, a kolor nie utleni się do brązów. Jeden z tych dodatkow, ktore czasami wybijaja czerwone tony z henny czerwonej, mimo, ze zatrzymuje ciemnienie.8) Sok z jabłek: Następny bardzo delikatny dla włosów, kwaśny soczek. Ma większe zdolności do uwolnienia barwników ziółek, niż inne soki, wiec może sprawić, ze czas który przeznaczamy na odstanie henny się znacznie zmniejszy. Pasta dużo szybciej zmieni kolor i będzie barwic skore.

Cassia- slowmkowy blond, duze nasycenie koloru
Cassia z henna- stonowane rudosci
Ruda henna- cieply braz
Czerwona henna- mahon, burgund
Hendigo- ciemny, cieply braz
 9) Cream of Tartar (Kamień Winny, winian potasu): specyfik podobny do proszku do pieczenia, ale kwaśny, używany przy wypieku ciast. Daje ciemniejsze tony hennie, prawdopodobnie może być podstawa pod kasztan/ciemną miedź. Bardzo, bardzo delikatny dla włosów.

Proporcja to jedna łyżeczka na 100 gram henny. Wpływ na cassie mi nie znany. 10) Sok z borowek: bardzo delikatny. Zawiera antyoksydanty, wiec teoretycznie powinien przeciwdzlalac ciemnieniu henny z czasem. Efekty sa podobno porownywalne do efektow z aceroli czy kwasku cytrynowego.


11) Sok z rokitnika: Dziala kondycjonujaco na wlosy. Z henny wydobywa piekne rudosci.


12) Sok z malin: daje efekty porownywalne do kwasku cytrynowego.


13) Sok z cytryny lub limonki: Cytrusy daja bardzo nieprzewidywalne efekty i nie sposob okreslic rezultat kolorystyczny z ich stosowania.  

Sok z cytryny, czy pomarańcza jest delikatniejszy niz sok z limonki. Zaleca się ostrożność z limonkami, ponieważ zdarza się im podrażnić skalp.  

Soku z polowy jednego malego owocu starczy na jakieś 50 gram ziolka. Do henny nie trzeba wduszac 6 cytryn! Tyloma cytrynami mozna zakwasic 300 gram ziolek. Mysle, ze 300 gram henny starczy na pohennowanie malego konia albo gestych wlosow do kolan.

UWAGA: Cytrusy to jedne z najbardziej wysuszających dodatków.


INNE DODATKI 

 

Trzeba też użyć jakiegoś dodatku kwaśnego, jeśli chcemy wyraźny, trwały kolor przy uzywaniu henny bądź cassi. Do indygo można dozucić wszystko z poniższej listy, co nie jest nawet lekko kwaśne. 

Pamietamy ze objetosc innych dodatkow, jesli sa w formie proszku, nie powinna przekraczac 1/5 objetosci calej mieszanki. Bo kolor moze sie rozmyc i zrobic bury. 
1) Kawa: Nie nadaje się do mieszania z henna! Nie pomaga w uwalnianiu barwnika, nie wpływa na kolor... za to da nam potężny ból głowy. Kawa zawiera kofeinę, która przez kilka godzin będzie się nam wchłaniać przez skore. Nie polecam!2) Wino: Nie wpłynie na kolor, za to źle odparowane to następny ból głowy (alkohol) oraz potencjalne wysuszone włosy (alkohol). Nie ma dostatecznej ilości antyoksydantów, by wpłynąć na utlenianie się henny.3) Jogurt, jajko, oleje: Choć ich efekty odżywiające są wszystkim znane, nie polecam dodawania tych produktów do henny, jeśli zależy nam na uzyskaniu trwałego koloru. Te produkty stwarza barierę dla barwnika zawartego w hennie. Proteiny z jogurtu czy jajek zaczną wiązać się z barwnikiem, zamiast z keratyna w naszym włosie. Olej stwarza film wokół włoska, przeszkadzając we wnikaniu barwników.


4) Odzywka bez protein i filmformerow: fajna rzecz, ale na glossa. Kolor nie będzie taki intensywny, jak przy klasycznym hennowaniu i szybko się spłucze.

Nie róbmy glossa, jeśli to nasze pierwsze hennowanie, a zalezy nam na dobrym kryciu i kontroli koloru! Na włosach na przykład rozjaśnianych, gloss moze nam dać plamy koloru zamiast jednolitego krycia.

Gloss to ziółko rozrobione na odzywce zamiast wody. Glossa nie trzeba odstawiać (choć oczywiście można jeśli mamy ochotę na eksperyment...), mala ilość barwnika wydzieli się z cassi czy henny tak czy inaczej. Glossa można trzymać na głowie według uznania. Ma fantastyczne właściwości odżywiające i jeśli już hennowałysmy włoski i chcemy dać kolorkowi małego push- upa, gloss będzie super.

Proporcje na glossa robimy na oko: bierzemy odzywkę i sypiemy ziółek tyle, by powstała konsystencja gęstego jogurtu. Można dodać gluta, miodu, półproduktów (ale nie proteinowych i nie silikonowych) wedle uznania.Więcej o glosach TUTAJ.5) Glutek lniany: nie wpływa na kolor, i to jego zaleta. Naprawdę pomaga uzyskać łatwą w nałożeniu (i nie skapująca) pastę i niweluje przesusz. Zioła z powodzeniem można rozrabiać na samym glutku, bez wody.

Glutek wydaje się także nie wpływać na utlenianie się henny na włoskach, już po spłukaniu, wiec myślę że spokojnie można go użyć w formie płukanki, po spłukaniu henny, jeśli boimy się ze włoski będą splatane.

Glutek lniany nie ma zasadowego pH. Obniza pH wody na ktorej zostal ugotowany o okolo 1pH. 


6 ) Kurkuma: podbija tony żółte w mieszance, świetnie się sprawdzi w mieszankach miedzianych.


7) Słodka papryka: podbija tony czerwone.


8) Cynamon: przyciemnia. Uwaga, może bardzo podrażnic, nawet w malej ilości!


9) Sproszkowany imbir: pomaga opanować zapach henny na włosach. Nie wpływa na kolor.10) Lawendowy i imbirowy olejek eteryczny: jak imbir


11) Miód: podbija tony pomarańczowe. Ma świetne właściwości nawilżające, lekko rozjaśnia.


12) Kwiaty hibiskus:niby powinny dodawac czerwonych tonow... ale. Popatrzcie na testy ponizej. Mocny napar z hibiskusa nadaje sie do zakwaszania ziol i oziebia kolor.

                

13) Korzeń rzewienia: żółty, następny fajny dodatek do miedzi


14) Zmielone goździki: ciemna czerwień, ciemne cieple brązy


15) Wygotowana woda z granat: jasna czerwień


16) Sproszkowany burak badź gesty wywar z buraków: ciemna czerwień, burgund


17) Olejek kajeputowy (Melaleuca cajeputi): przyciemnia farbujące mieszanki, dodajemy około 15 kropel na 50 gram ziołek


18) Herbaty: W zależności od doboru herbaty można delikatnie podbić w ziółkach jakieś tony. 
Herbatka Pu erh pieknie podbija czerwienie. Lipa i rumianek rozjaśniają.

Wpływ herbat na kolory henny mozece zaobserwować  TUTAJ.

Na zdjeciu ponizej dowod, ze pH herbatek jest za wysokie, by nimi zakwaszac. Niestety test hibiskusa oraz zurawiny sie nie powiodl, z racji duzej zawartosci barwnika (pasek trzeci od gory, testowy, powinien byc zawsze zielony).
19) Eclipta czyli bhringraj: delikatnie przyciemnia. Fajnie sprawdza sie w mieszankach blond. Pieknie kondycjonuje (efekt tafli wlosow). 


20) Zielone lupiny orzecha włoskiego: przyciemniają wloski, farbują na brazowo. Bardzo barwia ręce. Niestety, musza byc swierze, by miały mozliwosc krycia wloskow siwych (jak ktos ma dostep do drzewa, wrzucamy łupinki do blendera badz wyciskarki do owoców, sok barwi tak samo jak papka ze skorek). Wysuszone i sproszkowane daja tylko efekt tonujący. 


21) Wywar z obierków ziemniakow: sam w sobie barwi włosy, nawet siwe, na lekki braz, moze byc dobrym dodatkiem do brazu 

22) Olejek eteryczny lawendowy:  lekko przyciemnia, ale nie az tak jak kajeputowy

23) Rubia cordifolia czyli Manjistha: nadaje tonów brzoskwiniowych i rozowych. Wiecej o niej TUTAJ

24) Kamala: nadaje tonów czerwonych. Ciezka w obsłudze, ponieważ nie przepada za kwasnym środowiskiem pH.

25) Ratan Jot: ziolko nadaje tonow fioletowych. Trudne do domieszania, lubi wydzielać kolor w oleju.

26) Katha. Nie mylic z Katam (buxus). Katha mocno przyciemnia, kolor brazowy.

27) Annato. Ziolko koloru zoltego. Nada się do miksowania rudości.

28) Neem. Bezbarwny. Świetny kondycjoner.

29) Tulsi. Bezbarwny. Kondycjoner.

30) Sydr, sidr, glozyna ciern chrystusa, Ziziphus Spina Christi- wbrew obiegowej opinii, nie zakwasza.  Nie nadaje się, jako dodatek do pełnego hennowania, ponieważ ma wlasciwosci powlekające włosy. Moze nadawac się na glossa.

31) Butterfly Pea (Clitoria ternatea) sproszkowane płatki tego kwiatu barwią na niebiesko, po zakwaszeniu - na fioletowo. Olbrzmi potencjał. Testy w toku :)


Komentarze

 1. No tak, ale skoro indygo nie lubi kwaśnego, a np chce zrobić henne z indygo, to jak pomieszam te dwie farby ze sobą już później, a henne będę rozrabiać w kwaśnym ,to nic się nie stanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wazne jest zeby maksymalnie skrocic czas kiedy indygo jest narazone na kasne srodowisko. W brazowych mieszankach, tych gotowych, domieszana jest amla i indygo juz od poczatku siedzi w kwasnym, dlatego sa dosc nieprzewidywalne i bardzo wrazliwe na wszystko.

   Usuń
 2. Chciałabym uzyskać kolor ciemnego burgundu ( włosy farbowane mieszanką henny Swati z jabłkiem, glutem lnianym i indygo z przewagą tego drugiego, efekt brązy ) i zastanawiam się nad dodatkami do henny. Czy wywar z buraka lub ocet z czerwonego wina będzie dobrym dodatkiem do henny? Czy próbować z samą henną czy dodać też trochę indygo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hejka Monika. Wiele osob probowalo robic czerwien z henny rudej i niz z tego, nawet z dodatkami ktore wymienilas. Rude henny po prostu sa za slabe. :-( Zmien henne na czerwona. W tym momencie czerwone sa Mumtaz z Littleindia, Banjaras (ale uwaga na te brudne Banjarasy, czytaj sklady) oraz Orientana w czerwonej puszce. U mnie na blogu znajdziesz tez przepis na czerwienie. Kieruj sie nim.

   Usuń
 3. Czesc Justyna, chcialabym zakwasic henne sokiem z aronii. Czy moge ten sok rozrobic z henna az do uzyskania odpowiedniej konsystencji ? Czy moze sa odpowiednie proporcje soku, ktore trzeba przestrzegac ? Jaka powinna byc temperatura soku przy mieszaniu mieszanki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorki juz znalazlam :) ( Proporcja sokow owocowych do henny to 4-6 lyzek stolowych na 50 gram ziolek. Woda 50 C ).

   Usuń
 4. 10 i 22 nie są spójne. Akurat interesuje mnie olejek lawendowy, ale nie chciałabym przyciemnić. Pytanie czy działa jak imbir i nie wpływa na kolor, czy jednak przyciemnia. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świeże a nie 'swierze'

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry,
  "hennowałam" niestety Eldem brązem pomieszanym z henną. Chcę spróbować prawdziwego, przemawia do mnie Orientana, ale mam ochotę na gotowy brąz, ewentualnie z domieszką czerwonego mahoniu (obawiałabym się samodzielnej mieszanki ze względu na kolor - chodzi mi o ciepły głęboki brąz, mam ciemne włosy). Zgodnie z Pani wskazówkami nie powinnam już dodawac kwasnego, tym bardziej, że tam zapewne w mieszance już coś jest. Zastanowił mnie tylko ten glutek z siemienia. Czy jego można w tym wypadku zastosować?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.
Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej trzy zioła:
1) Cassia (cassia obovata): nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone włosy, też nie rozjaśnia włosów- na grupie nazywamy go indygo


Pod nazwa …

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Przepis nadaje się do samej cassi, samej henny i cassi z henna (mozna je przygotowywać razem). Oraz do hennowania dwuetapowego (etap henny).


Przepis 1) Przed nalozeniem henny myjemy kudelkiszamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ, jeśli na codzien używamy poduktow z filmformerami. Jeśli nie używamy... ;-) tez warto umyć. Po myciu badz procedurze w punkcie następnym nie używamy na kudelkach zadnych produktów. Jedynie glutek lniany zdaje się nie miec wpływu na lapanie barwników.
2) Jeśli w kranie mamy twarda wodę, henna moze nie zlapac, szczególnie zdrowych odrostów, jakie mamy na glowie. Warto wtedy zdjac z wloskow nabudowane minerały z wody.
Przepis: - pol lyzeczki kwasku cytrynowego + tabletka witaminy C (vit C opcjonalnie) zmieszana z 3 lychami prostej odzywki/maski bez protein i filmformerow; to na wloski (nie na skalp!) na 20 min; splukac woda

Inne przepisy na zdjęcie minerałów z włosków znajdziemy TU
3) 24 godziny przed hennowaniem rozrabiamy henne, cassie badz henne z cassia (…

Łojotok skalpu. Moje sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Wokół przetłuszczania się wlosow oraz łojotoku rośnie gruba warstwa mitów, o których można się naczytać tyle, że czeka nas duży ból głowy i zero pomysłów, jak walczyć z problemem. Dlatego zdecydowałam się z Wami podzielić moimi doświadczeniami. 


Co to jest łojotok?

Każdy, kto ma łojotok skalpu, zwykle wie, że go ma. Włosy szybko stają się nieświeże, nawet kilka godzin po myciu mocno oczyszczającym szamponem, skóra na głowie sprawia wiele problemów, zwykle swędzi, jest napięta, podrażniona, bywa że powstaje łupież, wypryski a nawet rany. Wypadają włosy. Te które wyrastają sa slabe, cienkie i z tendencja do wypadania w fazie wzrostu.Mocne przetłuszczanie się skóry głowy doprowadza osobę z problemem do sytuacji, gdy musi myć głowę coraz częściej i częściej i coraz mocniejszymi środkami myjącymi, ponieważ włosy wyglądają po prostu źle. Konsekwencją częstego mycia jest coraz bardziej podrażniona skora i problem, zamiast maleć, nasila się. I kolo się zamyka. 
Badania.
Jeśli cierpimy na łojot…

Wypróbowane henny dostępne w Polsce i wrażenia z ich używania.

Poniżej wyniki ankiety na grupie o firmach, które w Polsce produkują hennę oraz troche dodatkowych wiadomości wyszperanych w internetach.  ;-)Khadi
Firma Khadi ma w ofercie czystą cassię, czystą hennę oraz czyste indygo. Jest też bardzo duża gama gotowych kolorystycznych mieszanek, od blondów, przez rudości, brązy i do czerni.
Opinie grupowiczów:


- bardzo czerwona, ciężko uzyskać nią rudości i miedzie - szybciej się spłukuje niz Swati - łatwo się nakłada - rozbudowana oferta - wysoka jakość: BAQ
Henny Khadi można kupić stacjonarnie (TUTAJ lista sklepów), bądź online. Cena 33.50 zl za 100 gram. Pewnie można też czasem dorwać w jakiejś promocji.
Swati
W ofercie znajdziemy czystą cassię, hennę oraz indygo i kilka gotowych mieszanek brązowych.
Opinie grupowiczów:


- trwała - dobrze przesiana - wysoka jakość - stosunkowo niska cena - czysta henna raczej ruda, niz czerwona UWAGA! wyglada na to, ze nowe opakowania sa juz czerwone
Henne Swati kupimy raczej online, choc może znajdzie się też gdz…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włoski, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włoski matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włoski tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.
Chelatowanie naprawdę warto zrobić przed hennowaniem. Henna dużo lepiej złapie. Ponadto, warto robić na przykład raz w miesiącu, jeśli już udało nam się zahennować włoski. Jednak trzeba obserwować swoje włoski, chelatowanie, tak jak szorowanie SLSem włosów, do delikatnych nie należy, wiec jeśli na głowie mamy bardzo zniszczone, obklejone silikonami kudełki, efekt po oczyszczaniu może być nie najmilszy dla oczu. Zobaczymy po prostu, co tak naprawdę na głowie mamy. Znalazłam dla was kilka sposobów, jak to zrobić. 1) …