Przejdź do głównej zawartości

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 

Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 

Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo trudny do cofnięcia. Co się stanie, jeśli nie zakwaszę cassi czy henny?

Tony podstawowe dla cassi to paleta od jasnożółtych po szaro-słomkowe blondy. Dla mieszanek cassi z henną to tony od jasnych pomarańczy po ciemną miedź. Dla czystej henny - od jasnego pomarańczu, przez tony marchewkowe, rude, miedziane do brązu, czerwonej wiśni, burgundu i mahoniu.

Jeśli nie zakwasimy henny czy cassi, kolor, jaki powstanie na naszych włosach, będzie przypadkowy.

Kolor jaki nam wyjdzie będzie przede wszystkim zależny od świeżości naszych ziółek oraz od tego, z jakiego rejonu świata pochodzą. Kolor może też być nietrwały, ale wcale nie musi - znów, to też zależy od świeżości.

Nieświeża henna będzie dawać jasne, sprane kolory. Henna o dużej świeżości będzie bardzo ciemnieć, aż do ciemnych brązów oraz czerwieni. Czy ściemnieje do brązu czy do czerwieni, bardzo ciężko przewidzieć.

Kolor henny, nawet z tego samego rejonu świata, zmienia się wraz z sezonem. Henna, która była typowo ruda, nagle może stać się burgundowo-czerwona i odwrotnie.

Jedyna henna, jaką znam od lat i jej kolor nigdy radykalnie się nie zmienił (jest ruda) to henna marokańska.


UWAGA:

Warto do rozrobienia henny używać wody destylowanej, demineralizowanej bądź deszczowej. Cassia, henna i indygo nie lubią wysoko zmineralizowanej wody. Minerały z wody mogą nawet zablokować ich działanie albo doprowadzić do powstania plam.

Przy zabawie z henną trzeba pamiętać, że ani cassia ani henna czy indygo nie rozjaśniają włosów, a dobrze przygotowane mogą być bardzo trwałe i trudne do usunięcia, szczególnie jeśli nie chcemy włosków traktować chemicznym rozjaśniaczem (cassię i hennę można chemicznie rozjaśniać, indygo nie). Dlatego polecam zaczynać od jaśniejszych kolorów i mieszanek o ton-dwa jaśniejszych, niż nasz docelowy kolor, bo przyciemnić zawsze można i taka jest naturalna właściwość henny, że przy każdym następnym hennowaniu włoski będą odrobinę ciemniejsze. Więcej o planowaniu TUTAJ.

Każde włoski są inne i każde łapią barwnik na swój unikalny sposób! Jeśli jakiś kwaśny dodatek się nie sprawdza, szukamy innego, nie brniemy dalej w odcień, który nam się nie podoba. Jeśli na głowie po hennowaniu mamy nasz wymarzony kolor... hennujemy tylko odrosty a nie całość. Jeśli chcemy leciutko podbić kolor całych kudełków, gloss będzie wystarczający. Więcej o tym jak utrzymać kolor, który nam się podoba TUTAJ.

Sok z cytryny nie jest jedyna opcja! Są dużo delikatniejsze kwaśne soczki, po których nie będzie przesuszu. Proporcja soków owocowych do henny to 4-6 łyżek stołowych na 50 gram ziółek. Mniej jeśli w smaku sok jest kwaśny, więcej jeśli raczej słodki. Soki zawsze wybieramy naturalne, bez konserwantów (konserwanty wpływają na kolor henny i cassi) bądź wyciskamy sami.
Zachęcam was do używania świeżych owoców. Wtedy mamy pewność, że nie ma tam innych substancji a i koszt jest mniejszy. Mój sposób jest taki: owoce wrzucam do blendera ze szklanką gluta. Miksuję dokładnie, przecedzam i na tym rozrabiam proszek. Już bez wody.

Jeśli jesteśmy alergikiem, to zanim nałożymy coś na włosy robimy testy poszczególnych składników mieszanki na skórze za uchem albo po wewnętrznej stronie nadgarstka bądź łokcia. Nie warto ryzykować podrażnienia. Jesteście we własnym domu, nigdzie wam się nie spieszy.

Dodatków kwaśnych nie dodajemy do indygo, bo zabijemy barwnik!

Żadne dodatki nie zrobią z rudej henny (np. marokańskiej) henny czerwonej. Za to za pomocą dodatku z cassi do henny czerwonej (np yemeni) można zrobić hennę rudą.

DODATKI KWAŚNE
1) Kwasek cytrynowy.

Cassia- jasny blond, zloty/zolty blond.
Cassia z henna- jasny pomarańcz, jasna miedz.
Henna ruda- miedziany.
Henna czerwona- jasna czerwień/ciemna miedz. 
Hendigo- cieply braz.

Proporcja bezpieczna do stosowania to 6g (łyżeczka) kwasku na 100 gram henny. Kwasek można rozrobić z woda, na której rozrabiamy hennę albo z glutem. Nalezy go bardzo dokładnie rozpuscic.

Należy uważać i najlepiej, jeszcze przed hennowaniem zrobić test na malej ilości skory głowy, bo potrafi podrażniać.

Przy dokładnym dobraniu proporcji, jest delikatny i nie powoduje przesuszu.


2) Amla: Kupujemy ja w postaci proszku, który zrobiony jest z suszonych i sproszkowanych owoców rosnących w Azji, a które przypominają polski agrest. Amla, domieszana do henny czy cassi, da nam efekt lekko popielatego tonu. Oziębia kolor i eliminuje jaskrawe pomarańcze i ostre czerwienie. Amla domieszana do henny z indygo (mieszanki brązowe) sprawi, ze kolor będzie ciemniejszy i w bardziej zimnych tonacjach.

Cassia- zimny, jasny blond.
Cassia z henna- popielaty miedziany.
Ruda henna- popielaty miedziany az do brazu.
Czerwona henna- czerwony, mahon, burgund.
Hendigo- zimne brazy. 


Proporcja amli w stosunku do innych ziółek to 25 gram amli na 100 gram henny, cassi, badz henny z cassia.

Amla daje tez efekt lekkiej zmiany struktury włosa, efekt zagęszczenia, puszystości i podbicia skrętu. Dzieje się tak, dlatego, ze zwykle w naszych włoskach wiązania keratynowe są luźne, a amla sprawia, ze się na powrót zacieśniają a oś włosa ulega niewielkiej zmianie.

Niestety amla takze suszy, wiec lepiej dobrze przeliczyc proporcje i nie dawac za duzo tylko dokladnie tyle, ile trzeba. Dodanie dodatowej porcji nie zmieni koloru, a da nam piekny pohennowy przesusz. Amla, przy dluzszym stosowaniu moze tez wysuszac i podrazniac delikatny skalp.

UWAGA: gotowe mieszanki brazowe maja zwykle przesypana amle, dlatego bardzo wysuszaja.


3) Sok z aronii: Tez kwaśny soczek jest bardzo delikatny dla włosów. Hennowanie z jego użyciem da efekt podobny do amli.

Aronia jest delikatniejsza, niz amla ale nie zmienia struktury wlosow. 

 
4) Acerola ( Malpigia granatolistna Malpighia glabra L.): susz z tego owocu domieszany do henny ma bardzo duzo antyoksydantów, ktore zapobiegaja ciemnieniu henny. Acerola w dobrze dobranej proporcji jest bardzo delikatna i nie powoduje przesuszu. 

Cassia- jasny zolty, bardzo jasny blond
Cassia z henna- idealny dodatek do truskawkowych blondow, jasnych pomaranczy i jasnych miedzi
Ruda henna- jasna miedz
Czerwona henna- efekt bedzie raczej rudy
Hendigo- cieply braz 


Proporcja: 5 gram proszku acerolowego na 40 gram ziółek. Na sok z aceroli proporcji nie znam, kwestia eksperymentowania.


5) Sok z winogron: Najdelikatniejszy z soków, jakie możemy dodać do henny. Sok z winogron zawiera antyoksydanty, które sprawia, ze henna nie powinna sie mocno utleniac. Nie jest ich jednak tak duzo, jak w aceroli.


6) Ocet jabłkowy: Domieszany do henny da nam efekt mocnego ciemnienia włosów z czasem, w procesie utleniania. Jedynym problemem jest zapach. Kilka godzin z takim zapachem na głowie może być problematyczne. I uwaga, może podrażnić skalp. 

Proporcja to 4-6 lyzek stolowych na 50 gram ziolek. 

Jeden z najbardziej wysuszających dodatków.


7) Sok z żurawiny: Zawierając antyoksydanty soczek sprawi, ze w hennie podbija się czerwienie, w cassi tony złote, a kolor nie utleni się do brązów. Jeden z tych dodatkow, ktore czasami wybijaja czerwone tony z henny czerwonej, mimo, ze zatrzymuje ciemnienie.8) Sok z jabłek: Następny bardzo delikatny dla włosów, kwaśny soczek. Ma większe zdolności do uwolnienia barwników ziółek, niż inne soki, wiec może sprawić, ze czas który przeznaczamy na odstanie henny się znacznie zmniejszy. Pasta dużo szybciej zmieni kolor i będzie barwic skore.

Cassia- slowmkowy blond, duze nasycenie koloru
Cassia z henna- stonowane rudosci
Ruda henna- cieply braz
Czerwona henna- mahon, burgund
Hendigo- ciemny, cieply braz
 9) Cream of Tartar (Kamień Winny, winian potasu): specyfik podobny do proszku do pieczenia, ale kwaśny, używany przy wypieku ciast. Daje ciemniejsze tony hennie, prawdopodobnie może być podstawa pod kasztan/ciemną miedź. Bardzo, bardzo delikatny dla włosów.

Proporcja to jedna łyżeczka na 100 gram henny. Wpływ na cassie mi nie znany. 10) Sok z borowek: bardzo delikatny. Zawiera antyoksydanty, wiec teoretycznie powinien przeciwdzlalac ciemnieniu henny z czasem. Efekty sa podobno porownywalne do efektow z aceroli czy kwasku cytrynowego.


11) Sok z rokitnika: Dziala kondycjonujaco na wlosy. Z henny wydobywa piekne rudosci.


12) Sok z malin: daje efekty porownywalne do kwasku cytrynowego.


13) Sok z cytryny lub limonki: Cytrusy daja bardzo nieprzewidywalne efekty i nie sposob okreslic rezultat kolorystyczny z ich stosowania.  

Sok z cytryny, czy pomarańcza jest delikatniejszy niz sok z limonki. Zaleca się ostrożność z limonkami, ponieważ zdarza się im podrażnić skalp.  

Soku z polowy jednego malego owocu starczy na jakieś 50 gram ziolka. Do henny nie trzeba wduszac 6 cytryn! Tyloma cytrynami mozna zakwasic 300 gram ziolek. Mysle, ze 300 gram henny starczy na pohennowanie malego konia albo gestych wlosow do kolan.

UWAGA: Cytrusy to jedne z najbardziej wysuszających dodatków. 

14) Rzewien. Dodaje tonow zoltych. Testy w toku. UWAGA! Megapodrazniajacy dodatek. 

15) Sproszkowane owoce dzikiej rozy: efekty porownywalne albo lepsze od aceroli. Proporcja to 1/6 proszku z dzikiej rozy do 5/6 ziol. Delikatny, ale warto zrobic probe alergiczna.
INNE DODATKI 

 

Trzeba też użyć jakiegoś dodatku kwaśnego, jeśli chcemy wyraźny, trwały kolor przy uzywaniu henny bądź cassi. Do indygo można dozucić wszystko z poniższej listy, co nie jest nawet lekko kwaśne. 

Pamietamy ze objetosc innych dodatkow, jesli sa w formie proszku, nie powinna przekraczac 1/5 objetosci calej mieszanki. Bo kolor moze sie rozmyc i zrobic bury. 
1) Kawa: Nie nadaje się do mieszania z henna! Nie pomaga w uwalnianiu barwnika, nie wpływa na kolor... za to da nam potężny ból głowy. Kawa zawiera kofeinę, która przez kilka godzin będzie się nam wchłaniać przez skore. Nie polecam!2) Wino: Nie wpłynie na kolor, za to źle odparowane to następny ból głowy (alkohol) oraz potencjalne wysuszone włosy (alkohol). Nie ma dostatecznej ilości antyoksydantów, by wpłynąć na utlenianie się henny.3) Jogurt, jajko, oleje: Choć ich efekty odżywiające są wszystkim znane, nie polecam dodawania tych produktów do henny, jeśli zależy nam na uzyskaniu trwałego koloru. Te produkty stwarza barierę dla barwnika zawartego w hennie. Proteiny z jogurtu czy jajek zaczną wiązać się z barwnikiem, zamiast z keratyna w naszym włosie. Olej stwarza film wokół włoska, przeszkadzając we wnikaniu barwników.


4) Odzywka bez protein i filmformerow: fajna rzecz, ale na glossa. Kolor nie będzie taki intensywny, jak przy klasycznym hennowaniu i szybko się spłucze.

Nie róbmy glossa, jeśli to nasze pierwsze hennowanie, a zalezy nam na dobrym kryciu i kontroli koloru! Na włosach na przykład rozjaśnianych, gloss moze nam dać plamy koloru zamiast jednolitego krycia.

Gloss to ziółko rozrobione na odzywce zamiast wody. Glossa nie trzeba odstawiać (choć oczywiście można jeśli mamy ochotę na eksperyment...), mala ilość barwnika wydzieli się z cassi czy henny tak czy inaczej. Glossa można trzymać na głowie według uznania. Ma fantastyczne właściwości odżywiające i jeśli już hennowałysmy włoski i chcemy dać kolorkowi małego push- upa, gloss będzie super.

Proporcje na glossa robimy na oko: bierzemy odzywkę i sypiemy ziółek tyle, by powstała konsystencja gęstego jogurtu. Można dodać gluta, miodu, półproduktów (ale nie proteinowych i nie silikonowych) wedle uznania.Więcej o glosach TUTAJ.5) Glutek lniany: nie wpływa na kolor, i to jego zaleta. Naprawdę pomaga uzyskać łatwą w nałożeniu (i nie skapująca) pastę i niweluje przesusz. Zioła z powodzeniem można rozrabiać na samym glutku, bez wody.

Glutek wydaje się także nie wpływać na utlenianie się henny na włoskach, już po spłukaniu, wiec myślę że spokojnie można go użyć w formie płukanki, po spłukaniu henny, jeśli boimy się ze włoski będą splatane.

Glutek lniany nie ma zasadowego pH. Obniza pH wody na ktorej zostal ugotowany o okolo 1pH. 


6 ) Kurkuma: podbija tony żółte w mieszance, świetnie się sprawdzi w mieszankach miedzianych.


7) Słodka papryka: podbija tony czerwone.


8) Cynamon: przyciemnia. Uwaga, może bardzo podrażnic, nawet w malej ilości!


9) Sproszkowany imbir: pomaga opanować zapach henny na włosach. Nie wpływa na kolor.10) Lawendowy i imbirowy olejek eteryczny: jak imbir


11) Miód: podbija tony pomarańczowe. Ma świetne właściwości nawilżające, lekko rozjaśnia.


12) Kwiaty hibiskus:niby powinny dodawac czerwonych tonow... ale. Popatrzcie na testy ponizej. Mocny napar z hibiskusa nadaje sie do zakwaszania ziol i oziebia kolor.

                14) Zmielone goździki: ciemna czerwień, ciemne cieple brązy


15) Wygotowana woda z granat: jasna czerwień


16) Sproszkowany burak badź gesty wywar z buraków: ciemna czerwień, burgund


17) Olejek kajeputowy (Melaleuca cajeputi): przyciemnia farbujące mieszanki, dodajemy około 15 kropel na 50 gram ziołek


18) Herbaty: W zależności od doboru herbaty można delikatnie podbić w ziółkach jakieś tony. 
Herbatka Pu erh pieknie podbija czerwienie. Lipa i rumianek rozjaśniają.

Wpływ herbat na kolory henny mozece zaobserwować  TUTAJ.

Na zdjeciu ponizej dowod, ze pH herbatek jest za wysokie, by nimi zakwaszac. Niestety test hibiskusa oraz zurawiny sie nie powiodl, z racji duzej zawartosci barwnika (pasek trzeci od gory, testowy, powinien byc zawsze zielony).
19) Eclipta czyli bhringraj: delikatnie przyciemnia. Fajnie sprawdza sie w mieszankach blond. Pieknie kondycjonuje (efekt tafli wlosow). 


20) Zielone lupiny orzecha włoskiego: przyciemniają wloski, farbują na brazowo. Bardzo barwia ręce. Niestety, musza byc swierze, by miały mozliwosc krycia wloskow siwych (jak ktos ma dostep do drzewa, wrzucamy łupinki do blendera badz wyciskarki do owoców, sok barwi tak samo jak papka ze skorek). Wysuszone i sproszkowane daja tylko efekt tonujący. 


21) Wywar z obierków ziemniakow: sam w sobie barwi włosy, nawet siwe, na lekki braz, moze byc dobrym dodatkiem do brazu 

22) Olejek eteryczny lawendowy:  lekko przyciemnia, ale nie az tak jak kajeputowy

23) Rubia cordifolia czyli Manjistha: nadaje tonów brzoskwiniowych i rozowych. Wiecej o niej TUTAJ

24) Kamala: nadaje tonów czerwonych. Ciezka w obsłudze, ponieważ nie przepada za kwasnym środowiskiem pH.

25) Ratan Jot: ziolko nadaje tonow fioletowych. Trudne do domieszania, lubi wydzielać kolor w oleju.

26) Katha. Nie mylic z Katam (buxus). Katha mocno przyciemnia, kolor brazowy.

27) Annato. Ziolko koloru pomaranczowego. Nada się do miksowania rudości. Nie lubi za cieplej temperatury (80 stopni przez godzine praktycznie ubilo barwnik). Z kwasnym dodatkiem kolor blednie i z rozowego pomaranczu zmienia sie w zgaszony roz.

28) Neem. Bezbarwny. Świetny kondycjoner.

29) Tulsi. Bezbarwny. Kondycjoner.

30) Sydr, sidr, glozyna ciern chrystusa, Ziziphus Spina Christi- wbrew obiegowej opinii, nie zakwasza.  Nie nadaje się, jako dodatek do pełnego hennowania, ponieważ ma wlasciwosci powlekające włosy. Moze nadawac się na glossa.

31) Butterfly Pea (Clitoria ternatea) sproszkowane płatki tego kwiatu barwią na niebiesko, po zakwaszeniu - na fioletowo. Olbrzmi potencjał. Testy w toku :)

32) Berberys: testy w toku. Dodaje tonow zoltych. 

33) Czarny orzech wloski, lupiny: barwi sam w sobie na braz. Barwnik jest bardzo mocny ale toksyczny. Zjedzony przez zwierzeta domowe moze doprowadzic do ich smierci. Konie, przy otarciu sie o te rosline lysieja. Przy dluzszej ekspozycji na nawet male ilosci zaczynaja chorowac na powazna chorobe.  Roslina ma toksyczny wplyw na komorki ciala. Wiecej o niej znajdziecie na przyklad TUTAJ Nie polecam, to jest po prostu trucizna. :-(


Komentarze

 1. No tak, ale skoro indygo nie lubi kwaśnego, a np chce zrobić henne z indygo, to jak pomieszam te dwie farby ze sobą już później, a henne będę rozrabiać w kwaśnym ,to nic się nie stanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wazne jest zeby maksymalnie skrocic czas kiedy indygo jest narazone na kasne srodowisko. W brazowych mieszankach, tych gotowych, domieszana jest amla i indygo juz od poczatku siedzi w kwasnym, dlatego sa dosc nieprzewidywalne i bardzo wrazliwe na wszystko.

   Usuń
 2. Chciałabym uzyskać kolor ciemnego burgundu ( włosy farbowane mieszanką henny Swati z jabłkiem, glutem lnianym i indygo z przewagą tego drugiego, efekt brązy ) i zastanawiam się nad dodatkami do henny. Czy wywar z buraka lub ocet z czerwonego wina będzie dobrym dodatkiem do henny? Czy próbować z samą henną czy dodać też trochę indygo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hejka Monika. Wiele osob probowalo robic czerwien z henny rudej i niz z tego, nawet z dodatkami ktore wymienilas. Rude henny po prostu sa za slabe. :-( Zmien henne na czerwona. W tym momencie czerwone sa Mumtaz z Littleindia, Banjaras (ale uwaga na te brudne Banjarasy, czytaj sklady) oraz Orientana w czerwonej puszce. U mnie na blogu znajdziesz tez przepis na czerwienie. Kieruj sie nim.

   Usuń
 3. Czesc Justyna, chcialabym zakwasic henne sokiem z aronii. Czy moge ten sok rozrobic z henna az do uzyskania odpowiedniej konsystencji ? Czy moze sa odpowiednie proporcje soku, ktore trzeba przestrzegac ? Jaka powinna byc temperatura soku przy mieszaniu mieszanki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorki juz znalazlam :) ( Proporcja sokow owocowych do henny to 4-6 lyzek stolowych na 50 gram ziolek. Woda 50 C ).

   Usuń
 4. 10 i 22 nie są spójne. Akurat interesuje mnie olejek lawendowy, ale nie chciałabym przyciemnić. Pytanie czy działa jak imbir i nie wpływa na kolor, czy jednak przyciemnia. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No masz racje. ;-) Olejki przyciemniaja. Ale tez pomagaja opanowac zapach. Jak nie chcesz przyciemniac, wybierz imbir w formie sypkiej.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzień dobry,
  "hennowałam" niestety Eldem brązem pomieszanym z henną. Chcę spróbować prawdziwego, przemawia do mnie Orientana, ale mam ochotę na gotowy brąz, ewentualnie z domieszką czerwonego mahoniu (obawiałabym się samodzielnej mieszanki ze względu na kolor - chodzi mi o ciepły głęboki brąz, mam ciemne włosy). Zgodnie z Pani wskazówkami nie powinnam już dodawac kwasnego, tym bardziej, że tam zapewne w mieszance już coś jest. Zastanowił mnie tylko ten glutek z siemienia. Czy jego można w tym wypadku zastosować?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przy wrażliwej skórze głowy cytryna jako ukwaszacz nie jest najlepszym pomysłem. Już nawet nie chodzi o przesusz, ale potrafi bardzo mocno podrażnić. Sok z pomarańczy jest dużo delikatniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym ufarbowac włosy na czarno siwe mam ich 60 procent ,reszta to czarne .Próbuje od 2 miesięcy z henna Ale nie uzyskuje pożądanego efektu.Mam pytanie czy da się zrobić to jednoetapowo i jakie proporcje jakiej henny użyć ? A jeśli się nie da to jak przeprowadzić to dwuetapowo?

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam.
  Czy zamiast soku z aronii moge zaparzyc suszone owoce aronii?Jesli tak,to ile wody a ile owocu mam przygotowac proporcjonalnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takich wypadkach ja sie psluguje juz intuicja i doswiadczeniem. Zaparz te aronie na taka, by byla bardzo kwasna ale zeby jeszcze dalo sie ja pic bez lez w oczach. I takiego wywaru daj z 5 lyzek na 50 gram ziol.

   Usuń
  2. Dzieki:) sprobowalam czystego soku z aronii i jestem bardzo zadowolona :) teraz mam zamiar sprobowac amli

   Usuń
 10. Ile dać kurkumy do henny ? Czy ten dodatek nada złotego odcienia hennie? (farbuje henna jasny braz khadi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurkuma jest zolta, dodaje zoltych tonow. Lepiej nie dodawac kurkumy do indygo, bo moze wyjsc zielony.

   Usuń
 11. Witam. Mam pytanie- jeśli chce dodac bhringraj do cassi to w jakiej proporcji powinnam to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesli zalezy ci na kolorze cassi nie dodawaj wiecej niz 1/5 calosci.

   Usuń
 12. Dzięki , że dzielisz się swoją wiedzą :) bez takich blogów z henna ani rusz. Rozsmieszyla mnie wizja farbowania małego konia :D moje pierwsze blotko właśnie się robi w miseczce. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak przygotować ten sok z granatu i kiedy dodać go do henny? Czy powinno to dostać razem z henną? I czy to załatwia już zakwaszenie henny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sok z granatu klwasi. Rzadzi sie tymi samymi prawami jak inne soki, czyli ok 5 lyzek na 50 gram ziolek.

   Usuń
 14. Testowałam rzewień do mieszanki z henną red i przy utlenianiu ciemnieje do mahoniu (48h), a po 24h jest rudy wiewiórczy czyli taki cynober niż pomarańczowy rudy. Przynajmniej u mnie skraca czas trzymania na włosach, bo efekt z rzewieniem mam po 3,5h taki jak po 6h bez rzewienia. Jedyny minus, to że włosy kwaśno pachną długo po hennowaniu (nawet mimo mycia) i że wysusza skalp jak zrobię podczas hennowania peeling. Ogólnie przyspiesza hennowanie, mocno wgryza się barwnik we włosy, może by się sprawdził na przetłuszczającej się skórze, bo ja mam normalną/bezproblemową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki. :-) Rzewien bardzo podraznia i tzrebabyc mocno ostroznym.

   Usuń
 15. Jak uzyskac fioletowo sliwkowe tony na ciemnym brazie? Czy dodatek sproszkowanego buraka pomoze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mozna probowac ale najlepsze efekty daje katam, drzewo sandalowe, butterfly pea i czarna malwa.

   Usuń
 16. sok z jabłek - jaki? jakiś 100% sok w kartonie? wszystko jedno jaki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sok 100% badz samodzielnie wyciskany.

   Usuń
  2. Proszę o podpowiedź, chciałabym przejść na farbowanie ziółkami , a włosy swoje naturalne ma ciemny blond, farbowane chemicznie na średni blond z odrostami 5-6cm. Zafarbowac wlosy np:ciemny blond Sattva, czy np:cassią i amlą, kalpi tone, czy jakimś jasniejszym dodatkiem butterfly pea, berberys czy rzewień. I czy złapia w miarę jednolicie?

   Usuń
 17. Hej. Zakwasilam wlasnie cassie sokiem z aronii. Wycisnelam z sok ze swiezych owocow....Wczesniej uzywalam soku z butelki. Jestem zdziwiona bardzo szarym kolorem cassi.... swiezy sok najwyrazniej jest bardzo mocny. Dodalam dodatkowo szczypte kwasku cytrynowego i na powierzchni mieszanki kolor zaczal sie zmieniac na czerwony. ale po wymieszaniu kolor czerwieni zniknal.... mam troche obawe,czy jutro nalozyc te mieszanke na glowe....Co radzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swierza aronia daje mocne wyziebienie. Nic sie nie stanie, nakladaj.

   Usuń
 18. Ok...To znowu ja z powyzszego komentarza :) po udanym i to jakze cassiowaniu! Swieze owoce aronii zdzialay cuda i uzyskalam piekny popielaty blond. Nawet na calej dlugosci,gdzie mialam wiele zlotych,slomkowych refleksow,kolor schlodzil sie, wysubtelnial...magia! Justyna,jestes genialna! Twoje rady uratowaly mi wlosy. Mam teraz burze grubych ,ciezkich kudelkow. Jeszcze rok temu,nawet nie marzylam,ze moge miec takie wlosy i to naturalnie. Zmienilam tez szampon na dzieciecy. Wiem,ze te dla doroslych,wszystkie tzw magiczne szampony wyplukuja keratyne i zwyczajnie scieraja wlosy..... Nigdy juz nie wroce do super niszczacych cudownych szamponow z denaturatem w skladzie.... Dzieki!Pozdrawiam, Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, bardzo sie ciesze, ze wyszlo. Co do szamponow., to niestety dzieciece potrafia byc bardziej "rypiace" niz te dorosle. Polecam wnikliwy reaserch. Szukaj delikatnych substancji myjacych, uwazaj na CB (alergen roku) oraz bez oblepiaczy. W kwestii wyboru szamponu nie pomoge, bo nie uzywam. Ale w necie jest dosc pozadnych opracowan.

   Usuń
  2. Uzywam Cien dla dzieci z Lidla :)
   Jego sklad jest mega delikatny i prawie sie nie pieni,przez co wiele panienek narzeka:)
   A wiadomo,co sie pieni,ma sode.....w mojej lazience nie mam juz prawie kosmetykow,
   przez to,ze zaczelam czytac sklady :D

   Usuń
 19. Kolor moich włosów to jasny blond (farbowane chemicznie) .Na włosy nakładałam już dwukrotnie cassie , teraz jednak chciałabym uzyskać kolor rudy , miedziany . Mam w zwiazku z tym kilka pytań , poniewaz im więcej czytam tym mniej wiem.
  Mam zamiar połaczyć cassie z henną w proporcjach 3do 1 . czy do zakwaszenia odpowiednia bedzie amla ? czy zakwaszać i cassię i henne ?czy do uzyskania rudego koloru dodanie curcumy i miodu to dobry pomysł ? jeśli tak to ma znaczenie czy dodam to do cassi czy do henny ? na jak długo odstawić cassie a na jak długo henne ? z góry dziękuje za odpowiedzi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amla przygasza efekt kolorystyczny. Cala reszte masz dobrze. Cassie odstawiasz na jakies 12-18h, henne to juz zalezy od tego, jaka masz.

   Usuń
  2. Witam! Mnie również interesuje dążenie do rudosci, obecnie mam średni brąz. Planuję zrobić henne z cassią 50g:50g. Dodatki, miód i kurkuma mają mieć stosunek 1:5, tylko tu pojawia się moje pytanie : to jest stosunek do masy całej pasty? Pozdrawiam.

   Usuń
 20. Witam.
  Szukam pomyslu jak wydobyc barwnik z annato, a go nie zabic ;) Czy jesli zmiele i zagotuje na nim glutka to cos zostanie z barwnika, czy dodac do henny proszek tuz przed nakladaniem? Czy jak go podejsc? Szukam i szukam, ale jest malo w necie o annato, albo ja nie umiem znalezc hihihi. Chcialabym podbic rudosci w hennie. A moze jest jakas lepsza droga, na wydobycie rudosci. Prrrrosze o pomoc ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj kochana, mecze annato i nadal nie wiem, jak je zmobilizowac do puszczenia barwnika. Jak cos znajde, na pewno napisze. Moze wybierz berberys?

   Usuń
 21. Witam :) Jestem przed moim 1 cassiowaniem. Moje wlosy sa koloru ciemnego mysiego blondu, a chcialabym zeby sie troszeczke ozlocily. Planuje zmieszac cassie z proszkiem z aceroli i zrobic to na glutku lnianym. Po przeczytaniu tego mysle, ze moglabym dodac jeszcze miod, tylko nie wiem w ktorym momencie to zrobic i czy warto? Jak Pani uwaza?

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo dziękuję za ten wpis. Pomógł mi niezmiernie przy moim pierwszy cassiowaniu. Myślę już o następnym :D. Użyłam dodatków nie tyle pod kolor co pod składniki, które lubią moje włosy i skóra głowy (glutek, herbatka rumiankowa, miód i ocet jabłkowy). I zastanawiam się czy warto dodać do tej mieszanki neem, albo zamienić miód na neem? Nigdy go nie używałam, a chciałabym uzyskać jak najbardziej nawilżający i przeciwłupieżowy łagodzący efekt na skórze głowy i trochę się boję, że coś tu będzie za dużo albo się wykluczy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak zmieszac kamale z henna skoro nie lubi srodowiska kwasneggo? Co wtedy uzyc do zakwaszania?

  OdpowiedzUsuń
 24. Hej, farbuje się na braz, mam siwe odrosty, za pierwszym razem zrobiłam dwuetap, 1 czysta henna + 2 mieszanka sattva orzechowy brąz, nie złapało siwych odrostów, za drugim razem spróbowałam tylko mieszanką i nic. Chcę teraz spróbować farbowac tylko odrost i iść w brąz a więc myślę o soku z jabłek do henny na 1szy etap. Czy to dobry pomysł aby pozbyć się siwych odrostów? Jakieś proporcje? Myślałam też o glutku. Na pewno nie chcę bawić się w obierki 😁

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam po raz kolejny :)
  Czytam Twojego bloga od mojej przygody z cassia, a w zasadzie od Ciebie z youtube ,dowiedzialam sie, ze cos takiego istnieje :)
  Od roku bawie sie tym,a wlosy sa grube i rosna silne .
  Mam duzo siwych wlosow ,ktore rosna w towarzystwie ciemnego blondu ,wiec co
  pare miesiecy rozjasniam je chemicznie Olia Garniera 9,albo 10....
  Czuje pokuse zrobienia sobie sredniego popielatego blondu i przestac rozjasniac chemicznie.
  Jest wiele mieszanek z indygo typu popielaty blond ale mam watpliwosci z racji tego zakwaszania.Uzywam 100 gram cassi na dlugosc moich wlosow do ramion,by je dobrze pokryc. Moje pytanie,jakie proporcje powinnam zmieszac cassi,indygo i henny,zeby uzyskac taki sredni popielaty blond?Czy w ogole jest mozliwe uzyskanie takiego koloru,ktory nie powali ciemnoscia? Mnie w ciemnych kolorach jest fatalnie...

  OdpowiedzUsuń
 26. A ile powinno się dodać do czystej mieszanki henny soku z rokitnika, aby uzyskać rudy, mocno miedziany kolor? :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam, mysle nad powrotem do farbowania ziolkami, ale chce zniwelowac najbardziej jak to mozliwe czerwony refleks. Wlosy mam w odcieniu ciemny chlodny braz, zalezy mi by pozostal jak najbardziej zblizony do naturalnego. Raczej nie chce gotowych mieszanek i wolalabym uniknac uzycia indygo. To, co mnie interesuje najbardziej to pogrubienie wlosa oraz ew pokrycie poczatkujacych siwuszkow. Mysle przede wszystkim o katam, butterfly pea, amli, ew senesie i/lub cassi. Jesli to mozliwe, chcialabym uniknac dodatku samej henny. Wciaz mam jej pozostalosci na wlosach, przebijajace sie przez chemiczna brazawa farbe i wlasnie w swietle wychodzi ta nielubiana przeze mnie czerwien. Kladlam na to jakies 3 razy ziemny braz z dodatkiem niebieskiego mixa, by sie cieplego koloru pozbyc, ale niestety henna nadal baaaardzo wylazi... W takim razie jak moglabym z wymienionych ziolek ukrecic sobie mieszanki, by uzyskac pozadany efekt? I czego z czym nie laczyc, np wyczytalam, ze amla zakwasza, znowu groszek w kwasnym traci niebieski barwnik na rzecz fioletu, a chcialabym wlasnie ten niebieski zatrzymac. I czy moge nalozyc sama cassie, bez zakwaszania? I czy musze ja odstawic? Ew moze np cassia z amla i katam z groszkiem jako osobne mieszanki? Ma to wtedy sens? Czy katam tez musi lezakowac czy jak indygo, klasc od razu po zmieszaniu? Mysle o farbowaniu na glutku szczegolnie, ze bd uzywala amli, a nie chce wlosow jeszcze bardziej przesuszyc. Prosze o pomoc.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henna (można je przygotowywać razem, można tez osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) bądź pod hendigo.

💣  BETTER SAFE THAT SORRY: Jeśli jesteśmy alergikiem, bądź kiedyś biliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdym ze składników naszej mieszanki osobno. I nawet, jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę sprawdzamy, czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe, tak w razie czego. Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie nie są niebezpieczne. Częściej uczulają kwaśne dodatki.


Przepis 1) Przed nalozeniem ziol farbujących oczyszczamy kudelki mocnym szamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ.

Szampon oczyszczający może zawierać proteiny oraz oleje. W szamponach jest tych substancji tak niewiele, ze  nie będą przeszkadzać.Jeśli jesteśmy całkowicie pewni, ze nie używamy żadnyc…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.

Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro.

Wiec... uż…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.


Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej zioła:
1) Cassia (cassia obovata), senna, senes: nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości ale barwia mocniej i bardziej zolto.
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo, indygowiec barwierski): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone wł…

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

Filmformery
Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych "fryzjerskich" oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery, o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów.
Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-)
SILIKONY: Maja końcówki -cone, -conol, -xane, -xanol. Najpopularniejsze to Dimethicone i DimethinconolQUATY…

Cassia, senna, senes. FAQ.

Na zdjeciu po lewej pasta z senesu, po prawej z henny. 

1). Co to jest cassia, senes czy senna?
Cassia to roślina pod łacińska nazwa Cassia Obovata. Senna to Senna Alekstandrina. Senes, czyli Strączyniec, istnieje pod łacińska nazwa w zależności od gatunku, Cassia Acutifolia, Cassia Oborata bądź Cassia Marylandica. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka innych gatunków tego zioła.
Wszystkie te rośliny nadają się do barwienia i odżywiania włosów. I wszystkie maja podobne wymagania w przygotowaniu i dają podobne efekty.2). Jaki daje efekt kolorystyczny na włosach?
Złoty. Słomkowy blond. 

3). Jak ten kolor wygląda na różnych kolorach włosów?
Na siwym- jasny, złoty blond Na platynowym- jasny, złoty blond Na złotym blondzie- minimalne przyciemnienie, bez zmiany koloru Na ciemnym blondzie- złote, mieniące się w świetle, słoneczne refleksy