Przejdź do głównej zawartości

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.

Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę?

Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro.

Wiec... używamy destylki! W wodę destylowana bądź demineralizowana można się zaopatrzyć na stacji benzynowej bądź w sklepach AGD (używana jest do żelazek). Pewnie tez i w innych sklepach. Przechowywana w szczelnie zamkniętym opakowaniu będzie nam służyć bardzo długo.


Co się stanie, jeśli nie pochelatujemy włosów, a w kranie mamy twardą wodę?


Przy zastosowaniu cassi- rezultat może być zielony, szczególnie na blondzie. Kolor cassi czy senesu podkreśla kolor minerałów z wody.

Przy hennie- kolor będzie poszarzony i bury, może tez być mniej trwały.

Przy indygo oraz katamie- kolor może nie złapać albo złapać w plamy.

Chelatowanie naprawdę warto zrobić przed hennowaniem. Henna dużo lepiej złapie. Ponadto, warto je robić na przykład raz w miesiącu, by odświeżyć kolor włosów. Warto jednak uważać, chelatowanie, tak jak szorowanie SLSem włosów, do delikatnych nie należy, więc jeśli na głowie mamy bardzo zniszczone, obklejone silikonami kudełki, efekt po oczyszczaniu może nie być najmilszy dla oczu.


💣💣💣 UWAGA: nawet przy najtwardszej wodzie, chelatowanie wlosow raz-dwa razy na miesiąc zupełnie wystarczy. Nie ma co też się przejmować odrostem, tam minerały jeszcze nie miały szansu sie nabudować, bo włosy sa zbyt młode. Do nabudowania minerałów trzeba bardzo wieeeele myć twardą wodą.

💣💣💣 DRUGA UWAGA: chelatować można przed lub po myciu szamponem. To jest bez znaczenia. Robimy jak nam wygodnie.


Znalazłam dla was kilka sposobów, jak to zrobić.

1) Szampon chelatujący zwykły: składnikami szamponów które zdejmują minerały z włosków są Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Powinny się one znajdować możliwie wysoko w składzie.

Taki szampon także nie powinien zawierać silikonów (ani polyquatow i quatow), jeśli chelatujemy przed hennowaniem, by włoski przygotować. Takim szamponem kilkakrotnie myjemy włoski, możemy zostawić szampon na głowie na 2 minuty, by dać szanse EDTA zadziałać. Niestety, przy bardzo twardej wodzie, nawet kilkakrotne mycie może nie pomoc. No i nie jest to najlepszy sposób, dla włosków bardzo zniszczonych. Jeśli szampon chelatujacy do jedyna metoda chelatacji, jaka chcemy zastosować, warto na kilka tygodni przed hennowaniem ograniczyć bądź usunąć z pielęgnacji kosmetyki z powlekaczami. Szczególnie trudne do usunięcia są sera do końcówek oraz psikacze termoochronne.

Podaje skład przykładowego szamponu, który się do tego nada:

Eva Nature Style rumiankowy: Aqua, Sodium Laureth Sulfate (SLS), Sodium Chloride, Cocamide DEA, Chamomille Recutita Flower Extract, Parfum, PEG-75 Lanolin, Lactic Acid, DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone/Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA (skladnik chelatujacy), Benzyl Salicylate, CI19140.


2) Szampon chelatujący dla pływaków: dostępne są linie szamponów chelatujących, przeznaczone dla ludzi, którzy lubią przebywać w mocno chlorowanej wodzie przez długi czas i regularnie. Takie szampony są zwykle naprawdę mocne! Nie polecam stosowania ich na wysokoporkach, badź zniszczonych włosach. Będzie tez bardzo ciężko znaleźć taki, który nie zawiera oblepiaczy, jeśli chcemy go użyć przed hennowaniem. 

Przykładem takiego szamponu może być na przykład ten:

Bb Surf Foam Wash Shampoo: Water, Sodium Laureth Sulfate, Lauramidopropyl Betaine, Magnesium Sulfate (SLSy i detergenty) Macrocystis Pyrifera (Kelp) Extract, Crithmum Maritimum Extract, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Sodium Bisulfite, Glycerin, Polyquaternium-70, Polyquaternium-7 (oblepiacze) , Sodium Chloride, Dipropylene Glycol, Edta, Tetrasodium EDTA (skladniki chelatujacy), Citric Acid (skladnik chelatujacy), Fragrance, Linalool, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Limonene, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Green 5 (CI 61570), Green 3 (CI 42053).

Szampon zawiera substancje powlekajace, wiec po umyciu takim szamponem, trzebabedzie jeszcze umyc wlosy mocnym szamponem bez substancji powlekajacych, by je zdjac. 


3) Maska chelatująca: nakładamy taka maskę na włoski na maksymalnie 20 minut. Warto zanim zastosujemy ten sposób, zrobić próbę alergiczna, bo składniki mogą podrażniać.

➤ Przepis:

- pol łyżeczki kwasku cytrynowego + tabletka witaminy C 200 mg (vit C opcjonalnie, przy twardej kranowie, nie musująca, tylko w tabletkach, najzwyczajniejsza, z apteki) zmieszana z 3 łychami prostej odzywki/maski bez protein i filmformerów; to na włoski (nie na skalp!) na 20 min; spłukać woda.

Resztki maski mozna przechowywać, aż do dnia, kiedy maska dodana do niej się nie przeterminuje.

💣💣💣 UWAGA: to jest mój autorski przepis na chelatacje, inspirowany dokonaniami H4H (Rainwash) oraz LHC. Znalazłam go, mocząc tygodniami próbki jasnych włosów w różnego pochodzenia twardej wodzie (krany z różnych miast), aż zrobiły się zielone i eksperymentując na nich i dobierając proporcje, ktorych H4H nie udostępnia. Przepis jest bez mojej zgody kopiowany przez pewien sklep internetowy oraz używany w celach komercyjnych, na dodatek z bledem oraz bez ostrzeżenia, ze maska chelatującą może podrażniać.

Błąd dotyczy proporcji, które w masce są bardzo ważne. Proporcje kwasku cytrynowego mojego copycat są za mocne i mogą doprowadzić do podrażnienia dużo szybciej, niż moje. W "ulepszonej" wersji mojej maski zaproponowano też podmiankę witaminy C na acerole, która moze niezadzialac na bardzo jasnych wlosach, ponieważ w łyżeczce tejże jest o polowe mniej kwasu askorbinowego, niż w tabletce witaminy C. Przy naprawdę twardej wodzie dobrze wymierzona dawka kwasku cytrynowego w proporcji do kwasu askorbinowego jest naprawę ważną. Probowałam różnych proporcji różnych składnikow (octu jabłkowego, kwasu jabłkowego, soków owocowych, aspiryne, salicylolu, aceroli w proszku, COT; zadne z tych składników nie dały mi tak przewidywalnych efektów, jak te z przepisu powyżej.)


4) Przelewanie włosów chelatującą wodą: najdelikatniejszy, ze sposobów, jakie wam znalazłam, ale może tez nie poradzić sobie z bardzo dużą ilością minerałów. Tak przygotowana woda przelewamy i płuczemy włoski.

Jedyny bezpieczny sposób na chelatacje włosów krotkich.

Wodę do chelatowania przygotowujemy tak:

- 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego na 3 litry wody; dobrze mieszamy i odstawiamy na jakieś 15 minut


5) Płukanka z octu z jabłek: także zdejmuje z włosków niektóre minerały. Niestety nie wszystkie. Nie polecam uzywania tej metody przed katamem, indygo oraz cassia i senesem.

Przepis: pół szklanki octu rozpuszczamy w litrze wody. Płuczemy włoski.  





Życzę Wam wielu miłych hennowan i pięknych rezultatów.

Komentarze

  1. Podobno płukanka z octu usuwa tylko nadbudowany wapń i magnez :) A z kolei olej kokosowy usuwa nadbudowane żelazo i miedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czytalam o occie ale niestety nie dysponuje wiarugodnymi danymi, jakoby ocet pozbywal sie z wlosow tych mineralow, ktore przeszkadzaja hennie. Jak cos znajde, na pewno uzupelnie.

      Usuń
  2. Od Ciebie pierwszej uslyszalam o Cassi .
    Jestem na etapie fascynacji ta magiczna sila jak daje naturalna koloryzacja.
    Milo sie Ciebie slucha i oglada na youtube.
    Bez tego calego lansowania wlasnej osoby,przy okazji dzielenia sie fachowa wiedza.
    Dzieki! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam Cię :*
    Czy możesz polecić mi szampon przed henowaniem (bez chelatowania )nie zawierający w składzie Cocamidopropyl Betaine, który mnie strasznie uczula? :(
    Będę Ci ogromnie wdzięczna, bo z tego co widzę prawie każdy mocny (rypacz) go posiada :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tez mnie drazni CB. Szampony i kosztki Lush nie maja tego skladnika.

      Usuń
  4. Co do czwartego sposobu - przygotowujemy taką wodę z kwaskiem, płuczemy nią włosy i co dalej? Czekamy jakiś czas czy od razu bierzemy się do np. nakładania cassi?

    OdpowiedzUsuń
  5. Musi być do maski witamina C ?

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam, a jak zdjąć z włosów zieleń po cassi jeśli juź się pojawiła? Nie przeczytałam niestety o chelatacji przed:(

    OdpowiedzUsuń
  7. Jaka maskę najlepiej dodać do kwasku i witaminy C?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bez silikonow i innych oblepiaczy. Lista takich masek znajduje sie na blogu.

      Usuń
    2. A tą maskę nałożyć bezpośrednio po myciu, czy przed myciem. Czy maska (emolientowa bez oblepiaczy) nie wpłynie na trwałość henny?

      Usuń
  8. Wow super, dzieki za ten przepis. Zrobilam na kallosie color i mam super oczyszczone wloski, teraz moge nakladac henne. Dzieki jeszcze raz ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy destylowaną wodę mam użyć wyłacznie do przygotowania mieszanki czy również do mycia głowy przy chelatowniu i przy spłukiwaniu farby?

    OdpowiedzUsuń
  10. Czy musi być koniecznie kwasek cytrynowy, czy można by było użyć np. kwasu jabłkowego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy kwas jablkowy ma jakies wlasciwosci chelatujace. Skonstruowalam te maske w oparciu o powrzechnie dostepne skladniki.

      Usuń
  11. Nic z tego nie rozumiem...Najpierw myję włosy szamponem chelatującym a potem jeszcze raz oczyszczającym? czy na odwrót? czy to jedno i to samo?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szampony chelatujace oczyszczaja i chelatuja naraz.

      Usuń
  12. Ok, czeka mnie pierwsze indygowanie, decyzja przemyślana i pewna, marzę o czerni z granatem! Moje włosy były farbowane na czarno, od 2 miesięcy nie widziały farby. Mega gęste są i długie do końca łopatek. Woda w kranie twarda jak diabli, więc co radzisz? Te szampony przed, po, dedykowana, itd - pogubiłam się już. Zakupiłam henne Le Erbe di Janas Indigo 100g - starczy, nada się? Pomooocy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy farbowanych wlosach potrzebujesz zrobic hennowanie dwuetapowe. Przed nalozeniem ziol umyj wlosy mocnym szamponem i naloz maske chelatujaca. Ziola rozrabiaj na destylce i wszystko bedzie dobrze. Powodzenia.

      Usuń
  13. czy chelatowanie jest konieczne, jeśli ktoś używa filtrów do wody podpisanych do urządzeń kanalizacyjnych ? Z tego, co wyczytałam chelatowanie nie jest konieczne. Czy dobrze rozumiem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. urządzeń wodnych miało być : )

      Usuń
    2. No ja tez chciałabym znac odpowiedz czy musze chelatować

      Usuń
    3. Musisz się upewnić u producenta czy filtr usuwa też minereły. Takie filtry są raczej drogie jeśli mają też służyć do wody pitnej. W rozsądnej cenie są małe filtry do wody przemysłowej, czyli takie, które montuje się na wężu wlotowym doprowadzającym wodę do pralki/zmywarki czy filtry zmiękczające wodę do prysznica.

      Usuń
  14. Czy mogę dodać do maski chelatujacej Wit c 1000mg? Albo np 1/3? Czy absolutnie nie?

    OdpowiedzUsuń
  15. Ratunku! Na moich rozjaśnianych wcześniej, potem 2x traktowanych slonecznym blondem włosach cassia zamiast ocieplić, dała zielonkawą tonację. A było już tak dobrze...będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, jak się tego z włosów pozbyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponow chelatacje. Jesli to twarda woda, zielen zejdzie. Jesli to jakas farba z pod spodu, dodaj do cassi lyzeczke henny. To zniweluje te zielen.

      Usuń
  16. Jeśli wybiore sposób numer 4, czyli przelewanie włosów helatującą wodą, to od razu po tym procesie nakładać na włosy hennę? Czy po helatowaniu jeszcze przepłukać zwykłą wodą włosy?

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy zamiast witaminy c może być vit C płynna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moze byc ale nie jestem w stanie dobrac proporcji. Musialabys uzywac phmetru.

      Usuń
  18. Hej :)
    Ja mam jeszcze inme pytanie.
    Zrobilam cassie auriculata z acerola wszystko bylo ok oprocz totalnego przesuszu prawdopodobnie przesadzilam z acerola. Do celu. Nie mialam glona. Ale po jakis 3 tygodniach zaczelam zauważać zielone przeswity, mam bardzo twarda wode. Dzisiaj robie kolejny raz cassie i chcialabym temu zapobiec na przyszłość. Jakies rady? Oprocz filtrow pod prysznic? Wynajmuje mieszkanie i nie chce tutaj inwestować w takie rzeczy
    Hmm?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po prostu chelatuj wlosy w momencie gdy zauwazasz te zielona poswiate.

      Usuń
  19. Podpisuję się pod pytaniem - mam Juvit, krople dla dzieci (kwas askorbowy, glicerol, woda oczyszczona) 1ml kropli zawiera 100mg substancji. Czy i w jakich proporcjach można dodać do maski?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Potrzebujesz 200 mg na trzy duze lyzki odzywki. Nie wiecej. Czyli dwie krople.

      Usuń
  20. Czy jesli przeprowadzi sie dokladne chelatowanie i pocassiuje wlosy gdzie nie wyjdzie zaden zielony ocien i bedzie okej, ale na codzien myje sie glowe w baaardzo twardej wodzie to moze pojawic sie zielen po jakims czasie?

    OdpowiedzUsuń
  21. Witam. Ile użyć kwasu askorbinowego jeśli posiadam go w formie proszku? I pół łyżeczki kwasku ma być płaskie czy kopiaste? I na płaskiej łyżeczce? Bo posiadam zarówno takie dość głębokie łyżeczki jak i płaskie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zalezy jaki sklad jest tego proszku. Nie jestem w stanie poradzic.

      Usuń
  22. Cześć, czy tabletkę Wit.C mogę zamienić na krople Juvit C?
    6-7 kropli wystarczy?

    OdpowiedzUsuń
  23. Czy maska chelstujacs wystarczy przed cassią czy mycie socejsknym szamponem chelstujacym też jest konieczne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maska to naprawde dobra chelatacja. Nie powinno byc potrzeby uzywac jeszcze edta nawet przy najtwardszej wodzie.

      Usuń
  24. Co to znaczy prosta maska bez protein i filomo-czegoś tam? Mogę poprosić o przykład takiej maski z drogerii - jakąś nazwę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest w oddzielnym poście na blogu, np Drożdżowa maska Agafii.

      Usuń
  25. Czy szampon Mila Keratin Repair nada się do chelatowania włosów przed henną?
    Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Glycol Distearate, Sorbitan Laurate, Hydrolyzed Keratin, Glycerin, Panthenol, Hydrolyzed Pearl, Sea Salt, Parfum, Tetrasodium EDTA, Sodium Hydroxide, Magnesium Nitrate, Magnesium Chloride, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Citric Acid, Hexyl Cinnamal, Linalool, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol

    OdpowiedzUsuń
  26. Może to głupie pytanie ale czy przy chelatowaniu maską z Wit. C i kwaskiem powinnam zakładać folię i czapkę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie! Maske trzymamy z daleka od skory i uwazamy by nie zaciekla.

      Usuń
  27. Ile trzymać taką maskę na włosach?

    OdpowiedzUsuń
  28. a jak by dodać łyżeczkę kwasu l -askorbinowego lub askorbinianu sodu do szamponu to byłoby ok

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A w jakim celu? Chcesz sobie zrobic bardzo kwasny szampon?

      Usuń
  29. Czy po masce chelatującej myć jeszcze włosy rypaczem bez oblepiaczy przed cassiowaniem?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem je...

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbują...

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie.- grupa na FB Henna na wlosy Miksologia.

UWAGA: post ktory czytasz zostal pierwszy raz opublikowany w Pazdzierniku 2017 roku. Funkcjonuje pod tym tytułem od początku i stał się popularna frazą w wyszukiwarce w Google. Z tego powodu tytuł posta został skopiowany przez naszego copycata jako tytuł filmu na Youtube. Film pod tytułem "Hennowanie w pigułce" zatytułowany na thumbnailu jako "Henna w pigułce" powstał w Kwietniu 2019 roku i jest okrojoną oraz wprowadzającą zamęt wersją tego posta. Obejżenie tego filmu nie pozwoli ci rozeznać w świecie hennowym na tyle, byś mógł bezpiecznie zacząć hennować, oraz by inni mogli bezpiecznie hennować z tobą. Przeczytaj tekst poniżej, nie polagaj na tej youtubowej kopii posta.           Przy wejściu na grupę Henna na włosy Miksologia zobaczysz trzy pytania. Po odpowiedziach na te pytania zespól Miksologii będzie mogl wywnioskować, czy przeczytales/przeczytalas ze zrozumieniem informacje poniżej. Jesli zle odpowiedziales/odpowiedzialas na pytania i...

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze ...

Jak rozrobić i nałożyć indygo, by złapało.

Przepis nadaje się do farbowania czystym indygo na kolor czarny . Chciałabym tutaj zaznaczyć, ze hendigo i indygo jest tylko dla osób zdecydowanych . Indygo nie można rozjaśnić chemicznie, bo wyjdzie zielone. Nie decydujcie się na hennowe brązy ani czernie, jeśli nie jesteście absolutnie przekonane, ze dobrze się czujecie w takim kolorze! Barwnik indygo wydziela sie pod wplywem procesu fermentacji. Jego struktura jest podobna do struktury plesni. Przen nalozeniem indygo warto robic probe alergiczna, poniewaz indygo moze byc przez organizm "pomylone" z plesnia i moze nastapic uczulenie krzyzowe, jesli mamy alergie na plesn oraz zarodniki plesni. O ile nie zyjemy w namiocie tlenowym, gdzie nie mamy wogule kontaktu z zarodnikami plesni (bo one sa praktycznie wszedzie!) uczulenie krzyzowe na indygo nie jest bardzo niebezpieczne, ale moze wywolac lekkie podraznienie badz bol glowy. Jesli podejzewamy sie o alergie na plesn, warto, zanim nalozy sie indygo na glowe, w...