Przejdź do głównej zawartości

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henna (można je przygotowywać razem, można tez osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) bądź pod hendigo.

💣  BETTER SAFE THAT SORRY: Jeśli jesteśmy alergikiem, bądź kiedyś biliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdym ze składników naszej mieszanki osobno. I nawet, jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę sprawdzamy, czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe, tak w razie czego. Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie nie są niebezpieczne. Częściej uczulają kwaśne dodatki.

 
 

 

 

 

Przepis

1) Przed nalozeniem ziol farbujących oczyszczamy kudelki mocnym szamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ.

 • Szampon oczyszczający może zawierać proteiny oraz oleje. W szamponach jest tych substancji tak niewiele, ze  nie będą przeszkadzać.
 • Jeśli jesteśmy całkowicie pewni, ze nie używamy żadnych silikonów, quaterniow, polyquaterniow oraz parafiny (na przykład, jesteśmy na klasycznym curly girl) włosy wystarczy umyć, jak zwykle, z potu, sebum i zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska.
 • Jeśli używamy bardzo dużo produktów zawierających serie silikonow i innych oblepiaczy (na przykład serie produktów fryzjerskich), jedno mycie może nie wystarczyć. Wtedy na tydzień, dwa przed farbowaniem ziołami wprowadzamy oczyszczający szampon do naszej pielęgnacji oraz odstawiamy produkty z dużą ilością oblepiaczy.

2) Zdejmujemy z włosów nabudowane minerały z twardej wody, czyli chelatujemy włosy. Klik-klik TU

 • Chelatacja jest konieczna pod cassie, senne bądź senes! Oraz pod hendigo bądź katam-digo.
 • Chelatacja jest mniej ważną przy używaniu czystej, mocnej henny.
 • Chelatowanie za pomocą samego szamponu z EDTA może nie wystarczyć- jest to najsłabsza metoda chelatacji
 • Po oczyszczaniu wlosow i chelatacji nie nakladamy na wlosy niczego.  
 

3) Przed hennowaniem rozrabiamy henne, cassie badz henne z cassia (razem badz osobno) na gęsta paste z wybranymi dodatkami z listy dodatków, na ciepło (jakieś 50 stopni C) uzywajac wody destylowanej, demineralizowanej albo czystej deszczówki.

 • Dobra, mocna henna wybaczy nam użycie twardej wody do rozrobienia pasty, ale kolor może wyjść bury i trzeba będzie włosy chelatować po hennowaniu, by go odświeżyć.
 • Cassia, senna bądź senes, rozrobione na wodzie z kranu mogą dać glona.
 • Brak destylki w rozrabianiu cassi, senny, senesu badz henny do mieszania z indygo bądź katamem może sprawić, ze kolor złapie nierówno albo słabo.
 • Pasta do farbowania powinna mieć konsystencje gęstej śmietany bądź greckiego jogurtu. Pasta za rzadka będzie kąpać nam na twarz i kolor złapie słabo. Pasta za gęsta będzie spadać na podłogę przy nakładaniu i może dać plamy. Dobra konsystencja to klucz do dobrego krycia.
 • Grudki w paście, które po roztarciu nie są w środku suche wchłoną się po odstaniu pasty i nie trzeba się nimi stresować. 
 • Pastę można rozrabiać w blenderze lub w mikserze. Pastę z czystych ziół, wolnych od chemicznych barwników można rozrabiać za pomocą metalowych narzędzi.

👉  PRO-TIP: Gdzie kupić wodę destylowana?  👈

Na stacji benzynowej bądź w sklepach z artykułami AGD (woda do żelazka).4) Pastę odstawiamy do odstania przykryta folia. Im pomieszczenie jest cieplejsze, tym szybciej zioła puszcza barwnik. Jednak 35-40 stopni to dla niektórych ziół (tych gorszej świeżości) maksimum tolerancji.
 • Pasta z henny jest gotowa, gdy jej kropla na skórze po kilku minutach zostawia mocny, pomarańczowy ślad, który nie zmywa się woda. Cassia, senna oraz senes nie barwią skory. Cassia/senna/senes z henna barwią skore słabiej niż czysta henna.
 • Zioła odstane za krótko mogą wcale nie złapać bądź złapać bardzo słabo.
 • Zioła kwaszone zwykle potrzebują więcej czasu, niż te niekwaszone. 
 • Cream of tartare bądź sok z jabłka przyspieszają czas odstania.

 ⏰  Czasówka na odstanie:

- cassia/senna i senes muszą odstać swoje minimum 16 godzin, do maksimum 24 godzin. Należy obserwować pastę, bo w ciepłym otoczeniu może spleśnieć, zanim będzie gotowa. Spleśniałej pasty nie należy używać.

- henna marokańska potrzebuje odstać 2-3 godziny.

- henna indyjska oraz pakistańska potrzebuje odstać od 8 do 18 godzin; czy jest gotowa należy sprawdzać na skórze.

- henna izraelska puszcza po 12-18 godzinach; znów, sprawdzamy na skórze.

 
 
👉    PROTIP: Przepis przyspieszony na hennę.   👈

 💣  Uwaga: przepis sprawdzi się TYLKO przy super świeżej, najlepszej jakości hennie, praktycznie prosto z drzewa. Przepis nie sprawdzi się przy hennie marokańskiej. Średniej jakości hennę ten przepis może zabić!

Miseczkę z pasta, szczelnie owinięta folia aluminiowa wkładamy do piekarnika z dobrym miernikiem temperatury. Piekarnik włączamy i czekamy aż osiągnie 80 stopni Celsjusza. Wtedy piekarnik wyłączamy i zostawiamy pastę w piekarniku na następne 3 godziny. Po wyjęciu pasta jest gotowa do użycia.

5) Zabezpieczamy czolo, kark i uszy tłustym kremem. Używamy rękawiczek. Zabezpieczamy pomieszczenie. Henna lubi się chlapać. Podgrzewamy paste do temperatury przyjemnej, cieplej i nakładamy na suche badz wilgotne włosy. Przyda się pomoc przyjaciela, szczególnie jeśli to wasz “pierwszy raz”.

 • Jeśli podczas nakładania henna się sypie, dodajemy odrobinę cieple wody do pasty. Jeśli kapie, dosypujemy więcej ziolek.
 • Fajna technikę nakładania i konsystencje pasty zobaczymy TUTAJ. Mój sposób TUTAJ.
 • Jeśli zrobiliśmy za dużo pasty, zamrażamy ja. W zamrażarce pasta może leżeć i czekać kilka miesięcy. Po odmrożeniu podgrzewamy (nie gotujemy, podgrzewamy do przyjemnej dla skory temperatury) i od razu nakładamy na głowę.
 • Henny marokańskie oraz cassa/senna/senes po mrożeniu tracą część swoich właściwości. Henna indyjska, izraelska oraz pakistańska po przemrożeniu staje się mocniejsza.
 • Nie wcieramy pasty we włosy, to nadkruszy luski włosa. 

6) Okręcamy wlosy folia i zakładamy czapkę. Henne mozna trzymac od kilku godzin do nawet calej nocy (uwaga na wysuszające dodatki!).

 • Niezmiernie ważne jest, by na głowie utrzymywać ciepła temperaturę, im cieplej, tym fajniej złapie. Można posiłkować się suszarka, kominkiem, kaloryferem, słońcem. 
 • Czapa hennowa ma być wygodna a folia założona luźno. Sploty włosów luźno ułożone na głowie. Ciężkim, hennowym błotem można zrobić sobie krzywdę. O tym TUTAJ
 • 💣 UWAGA: Jeśli skora zaczyna swędzieć a na karku, za uszami oraz na twarzy pokazują się czerwone plamy, zmywamy zioła z głowy i bierzemy tabletkę antyhistaminowa. Reakcja alergiczna na zioła jest bardzo rzadka, ale dość często można spotkać się z reakcja alergiczna na kwaśne dodatki bądź opryski stosowane do pryskania roślin (z tego powodu lepiej wybrać zioła certyfikowane na pestycydy).

⏰   Czasówka na trzymanie:

- poniżej 3 godzin- sprawdzi się przy robieniu bardzo jasnych kolorów na bardzo jasnych wlosach.
- pomiędzy 4 a 6 godzin- średnie krycie
- 6 godzin do 10 godzin- sprawdzi się przy kryciu siwków oraz przy uzyskiwaniu ciemnych kolorów na jasnych włosach, sprawdzi się tez, kiedy potrzebujemy mocnego krycia (budujemy brąz bądź czerwień)

7) Hennę dokładnie zmywamy. Najpierw w misce wody, bądź w wannie, zanurzając w niej głowę i strzepując proszek, potem pod prysznicem, aż woda będzie czysta. To naprawdę ważne, by zmyć hennę ze skalpu, bo włoski po wyschnięciu będą tępe w dotyku. I zabarwimy sobie pościel.

 • Henne z włosów zmyć jest trudno, bo to straszne błoto, a jako, że nie chcemy na nie nakładać żadnych produktów, bo to przerywa proces farbowania, mam dla was metodę, która naprawdę świetnie się sprawdza: Syrenkowanie Włosów (Mermaid your hair) ;-) . Moczymy włosy w wannie wody, bądź w misce i strzepujemy proszek. 
  Jak tu TU  Potem płuczemy dalej już pod strumieniem wody. Jeśli chcemy sobie pomóc, można przelać włoski rozwodnionym glutem lnianym.

8) Jeśli zależy nam na uzyskaniu intensywnego koloru, nie myjemy włosków ani nie nakładamy na nie żadnych produktów przez następne 24 do 48 godzin. To przerywa proces utleniania się koloru.

 • Obserwujemy włoski, jeśli kolor dopiero wychodzi, dajemy sobie więcej czasu. 
 • Jeśli przed upływem 24h widzimy, ze kolor ściemniał a nie o taki efekt walczymy, myjemy jak najszybciej. 
 • Efekt wyczuwalnej tępości włosów po zmyciu pasty to naturalny efekt, który wywołują zioła, wnikając do środka włosa i łącząc się z keratyna. Nie znaczy to, ze przesuszyliśmy włosy i za kilka godzin wszystko wroci do normy bez żadnej interwencji z naszej strony. Cassia, senna, senes, henna, indygo oraz katam nie przesuszają włosów, jak inne zioła.
 • Jeśli po pierwszym myciu po farbowaniu włosy nadal są przesuszone, złe dobraliśmy kwaśne dodatki. Przy następnym farbowaniu trzeba je ograniczyć bądź zmienić. A włosy dowilżać za pomocą humektantow.

9) Nie martwimy się na zapas, jeśli na włosach nic nie widać (szczególnie w przypadku samej cassi, która pokazuje kolorek dopiero po wielu godzinach). I nie martwimy się kolorem.

 • Kolor będzie widoczny dopiero po utlenieniu się henny na włoskach. Cassia potrafi utleniać się kilka dni, henna powinna trochę szybciej. 
 • Kolor trzeba budować warstwami i wielokrotnym nakładaniem.

10) Przy następnym myciu zwracamy szczególną uwagę, by nie używać mocnego detergentowego szamponu (jeśli naprawdę musimy, to lepiej umyć szamponem skalp a długość zabezpieczyć w trakcie mycia odzywka). Przez kilka dni ograniczamy tez używanie olejów wnikających (np kokosowego, mango, shea). Potem już możemy wrócić do swojej ulubionej pielęgnacji.
 • Używanie prostownicy albo gorącego nawiewu w suszarce może sprawić, ze kolor ściemnieje.


Komentarze

 1. orograficzny! -> w ogóle *

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam siwe włosy, przedtem miałam czarne.
  Jak radzisz je koloryzować, aby otrzymać ciemny brąz.
  Jaką użyć hennę
  Ile amli dodać aby zakwasić hennę?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrowienia
  Dorota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siwki trzeba robic dwoma etapami. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na moim blogu w dziale technika.

   Usuń
 3. Jak przygotować cassie, żeby nie było ingerencji w złocisty blond? Złote refleksy jak najbardziej mogą być, ale zalezy mi na tym, żeby przypadkiem nie przyciemniła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyciemni lekko, ale zniknie to. Zrób na rumianku i glucie z siemienia, z kozieradką.

   Usuń
  2. planowałam zrobić z glutkiem i z kwaskiem. Z rumiankiem kiedyś eksperymentowałam i mi przyciemnił włosy, więc mam uraz.

   Usuń
 4. A czy dodanie do senesu witaminy C ma jakiś sens? Czy w jakimś stopniu to zakwasi? /a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie sadze, by dalo jakis fajny efekt kolorystyczny. I moze podraznic skore.

   Usuń
 5. Witam, wczoraj kladlam na wlosy cassie wg Pani zalecen. Chcialam podzielic sie spostrzeniami. Od dluzszego czasu farbowalam henna z indygo, az odrosly mi wlosy. Cienkie ale geste w koloze ciemnego brazu. Naturalny kolor mam jak farbowany, wiec nie wiem co mi do glowy strzelilo zeby rozjasniac - chcialam miec refleksy. Efekt byl taki ze rozjasniacz zlapa moje wlosy po 10 min i efekt byl zbyt wyrazny a wlosy okropnie sie wysuszyly. Nie bylam zadowolona, mialam zrobic spowrotem indygo ale balam sie zieleni na tych jasnych pasmach. Pomyslalam ze poczekam do lata i slonce wyrowna pasma gdyz mam bardzo podatne wlosy na dzialanie promieni. Ale cos musialam zrobic zeby przywrocic im jakosc. Zdecydowalam sie na senne khadi. Oczywiscie oczyszczylam wlosy z mineralow (do odzywki chelatujacej dodalam siarczanu magnezu). Nalozylam senne na noc po tym jak odstala 24h. Dzisiaj efekt jest niesamowity.. Mam spowrotem swoje wlosy no i pasma sie wyrownaly, nie takie wyrazne. Jestem zaskoczona bo po indygo wlosy byly przez kilka dni przesuszone. Tym tazem po pierwszym splukaniu wlosy sa miekkie i puszyste. Troche swedzi mnie jeszcze skora, ale efekt jest WOW. Z cirkawosci polozylam troche senny na brwi i rzesy i okazalo sie ze efekt tez jest zauwazalny. Szczegolnie jesli chodzi o rzesy - nie sklejaja sie i lepiej pokrywa je tusz co sprawia ze wydaja sie dluzsze.
  Pozdrawiam Słonecznie i dziekuje za pomocny artykul ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Indygo nie suszy wlosow. Podejzewam, ze uzywalas gotowej mieszanki czarnej, ktora zawiera duze ilosci amli, ktora rzeczywiscie suszy.

   Usuń
 6. nadal nie wiem, jak mam cassie i henne, cassia stoi 24 h, henna 4 h, i mam je połączyć na ile? 2 h? 3 h? czy godzina wystarczy aby cassia i henna sie polączyla?

  OdpowiedzUsuń
 7. Połącz ze sobą odstaną cassię i hennę i od razu nakładaj na włosy, chyba że chcesz jeszcze dodać miodu, kurkumy i kozieradki (miód i kurkuma mają właściwości rozjaśniające, a kozieradka kondycjonujące).

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy kwasek cytrynowy to to samo, co kwas cytrynowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Nigdy nie spotkalam sie z czyms jak "kwas cytrynowy".

   Usuń
  2. Tak, kwas cytrynowy to to samo co kwasek.

   Usuń
 9. Na filmie henna jest uważana z mlekiem. Czy możesz coś więcej powiedzieć o takim rozrabiania henny? Dodam że hennuje bez żadnej przerwy już 9 lat

  OdpowiedzUsuń
 10. Mialo byc mieszana z mlekiem. Durny slownik robil co chcial. Usunelam go. Ponawiam pytanie po co henne miesza sie z mlekiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miesza sie z mlekiem. To sa receptury ktore sprawdza sie na orientalnych, hinduskich wlosach, na ktorych koloru henny prawie nie widac. Zajzyj na liste dodatkow.

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam pytanie: czy przed zabiegiem mogę zamiast szamponu z SLS (który zawiera również Polyquaternium-7) użyć szamponu dla dzieci bez SLS i P-7, jeżeli odnoszę wrażenie, że lepiej oczyszcza mi głowę od tamtego? Czy może lepiej byłoby użyć przy jednym myciu i jednego, i drugiego szamponu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szamponu uzywasz w celu pozbycia sie oblepiaczy, nie w celu oczyszczania skory glowy. Poszukaj szamponu bez zadnych oblepiaczy.

   Usuń
 13. hmm....A na przepisach sattavy inaczej jest napisane😑 pół godziny, a nie 20...szampony bez sls oraz niemycie przez następne 48po zmyciu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne z czym sie zgadzam z firma sattva to to 48h po splukaniu. Cala reszta to nieekonomiczne pomysly, ktore dadza superslaby efekt kolorystyczny albo zaden efekt kolorystyczny albo efekt nietrwaly.

   Usuń
  2. Położyłam cassie po 22H. Włosy umyte, żadnego zakwaszania. Efekt...poczekam do poniedzialku, na razie jestem mega wkur*😂😂😂

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 
Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 
Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo tr…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.

Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro.

Wiec... uż…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.


Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej zioła:
1) Cassia (cassia obovata), senna, senes: nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości ale barwia mocniej i bardziej zolto.
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo, indygowiec barwierski): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone wł…

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

Filmformery
Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych "fryzjerskich" oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery, o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów.
Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-)
SILIKONY: Maja końcówki -cone, -conol, -xane, -xanol. Najpopularniejsze to Dimethicone i DimethinconolQUATY…

Cassia, senna, senes. FAQ.

Na zdjeciu po lewej pasta z senesu, po prawej z henny. 

1). Co to jest cassia, senes czy senna?
Cassia to roślina pod łacińska nazwa Cassia Obovata. Senna to Senna Alekstandrina. Senes, czyli Strączyniec, istnieje pod łacińska nazwa w zależności od gatunku, Cassia Acutifolia, Cassia Oborata bądź Cassia Marylandica. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka innych gatunków tego zioła.
Wszystkie te rośliny nadają się do barwienia i odżywiania włosów. I wszystkie maja podobne wymagania w przygotowaniu i dają podobne efekty.2). Jaki daje efekt kolorystyczny na włosach?
Złoty. Słomkowy blond. 

3). Jak ten kolor wygląda na różnych kolorach włosów?
Na siwym- jasny, złoty blond Na platynowym- jasny, złoty blond Na złotym blondzie- minimalne przyciemnienie, bez zmiany koloru Na ciemnym blondzie- złote, mieniące się w świetle, słoneczne refleksy