Przejdź do głównej zawartości

Cassia, senna, senes. FAQ.
Na zdjeciu po lewej pasta z senesu, po prawej z henny. 


1). Co to jest cassia, senes czy senna?

Cassia to roślina pod łacińska nazwa Cassia Obovata. Senna to Senna Alekstandrina. Senes, czyli Strączyniec, istnieje pod łacińska nazwa w zależności od gatunku, Cassia Acutifolia, Cassia Oborata bądź Cassia Marylandica. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka innych gatunków tego zioła.

Wszystkie te rośliny nadają się do barwienia i odżywiania włosów. I wszystkie maja podobne wymagania w przygotowaniu i dają podobne efekty.
2). Jaki daje efekt kolorystyczny na włosach?

Złoty. Słomkowy blond. 


3). Jak ten kolor wygląda na różnych kolorach włosów?

 • Na siwym- jasny, złoty blond
 • Na platynowym- jasny, złoty blond
 • Na złotym blondzie- minimalne przyciemnienie, bez zmiany koloru
 • Na ciemnym blondzie- złote, mieniące się w świetle, słoneczne refleksy
 • Na bardzo jasnym brązie- efekt kolorystyczny prawie niewidoczny, możliwe delikatne blond refleksy
 • Na rudym- optyczne, bardzo delikatne, rozjaśnienie, złote refleksy
 • Na czerwonym- delikatne rude lub złote refleksy
 • Na jasnym niebieskim- możliwe, że jasna zieleń
 • Na średnim brązie, ciemnym brązie, bardzo ciemnym brązie, czarnym i czarnym/granatowym- brak efektu kolorystycznego
4). Jak działają na włosy i skalp?

Barwnik ziółek z tej grupy ma zdolności penetrowania struktury włosa na dlugości i wnikania do środka, gdzie przyczepia się to keratyny. Sprawia, że włosy są mocniejsze, bardziej lśniące, polepsza strukturę oraz lekko pogrubia. Przeciwdziała zniszczeniom włosów bądź poprawia ich stan, jeśli są już zniszczone.

Zioła te kondycjonują także skalp, zabijając drożdżaki, delikatnie peelingujac oraz odżywiając skórę. Przeciwdziałają podrażnieniom. Z tego powodu świetnie też się sprawdza jako maseczka na buzię.
5) Jak przygotować włosy do zabiegu?

Dokladnie tak samo jak pod henne. O tym TUTAJ.

6). Jak przygotować pastę?

Jak hennę TUTAJ, tylko dłużej odstać.

Czyli: wybrać kwaśny dodatek z TEJ listy, oraz inne dodatki, jeśli mamy ochotę. Polaczyc ziola, dodać kwaśnego dodatku i dopelnic woda destylowana, deszczowa, naparem ziołowym bądź glutkiem lnianym aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany bądź jogurtu. Naczynie z pasta zakryc folia i odstawić w ciepłe miejsce na 12h do 24h. Barwnik tych ziół nie jest widoczny gołym okiem, oraz bardzo rzadko barwi skórę. Pilnować, czy nie pokazuje się pleśń. Po odstaniu dokładnie nalozyc na wlosy. O tym jak TUTAJ. I zostawić na głowie na kilka godzin. Im dłużej, tym efekt będzie mocniejszy i trwalszy. Po zmyciu nie nakładamy na włosy żadnych produktów, tak aby barwnik ziółek mógł spokojnie zadziałać. Ja polecam 48 godzin.
7). Gdzie kupić?

Lista polecanych firm TUTAJ. Mozna tez kupic senes liściasty w aptece.
8) Jak sie obchodzic z senesem liściastym, nie zmielonym?

Zmielic. Najlepiej w młynku do kawy, potem kilka razy odsiać przez drobne sitko. Im drobniej uda się zmielić senes, tym nakładanie i zmywanie senesu będzie łatwiejsze.

Moze tez sie sprawdzic blendowanie senesu z glutkiem lnianym w blenderze.


9) Zioła z tej grupy a farby chemiczne.

Nie ma zadnych przeciwskazan, aby używać tych ziółek na przemian z farbowaniem chemicznym, nawet od razu, jedno po drugim. Kolor, który z nich uzyskacie, bez problemu rozjaśnia się chemicznie.
10) Jak często?

Ile nam się żywnie zamarzy. Mozna dzień po dniu, albo miesiac po miesiacu.
11) Zioła z tej grupy a zielone włosy.

Woda jakiej używacie może mieć wpływ na końcowy efekt kolorystyczny. Twarda woda spowoduje odkładanie się minerałów na powierzchni włosa. Światło odbite wewnątrz włosa od barwnika cassi w kontakcie z minerałami na powierzchni zmieni kolor. Na jasnych włosach mogą pojawić się zielone tony. Na ciemnych tony szare. Możliwe są też plamy. Żeby się tego pozbyć wystarczy chelatować włosy. O tym TUTAJ. Używanie twardej wody w przygotowaniu pasty może dać podobne efekty. Lepiej użyc wody destylowanej albo deszczówki.
12) Co to jest henna blond?

Henna blond nie istnieje. Henna barwi na rudo/czerwono.

Na rynku pod tym określeniem  znajdziecie najczęściej mieszanki cassi, henny i indygo. Te mieszanki mogą mocno przyciemnić Wam wlosy. Nie można ich chemicznie rozjaśniać, bo jest duże prawdopodobieństwo, że włosy wyjdą zielone.

Cassia, senna czy senes mają swoje łacińskie nazwy, ktore mozna zobaczyc w punkcie pierwszym FAQ. I to powinna być jedyna pozycja w składzie waszego specyfiku.

13) Co jeszcze moge dodac?

Co chcesz, o ile ma substancja ma dobry wpływ na włosy. Bezbarwnymi dodatkami mogą być na przykład neem, kwas hialuronowy, panthenol, aloes.

Nie dodajemy za to niczego, co zawiera oleje, proteiny, konserwanty, barwniki, nie dodajemy odzywek do wlosow- te wszystkie substancje zablokują dobroczynne właściwości barwnika ziółek.

14) Jak zrobic z cassi, senny bądź senesu bezbarwną odżywkę?

Nie da się! Nie ma opcji! Kondycjonujące włosy właściwości nadaje cassii jej barwnik. Nie ma barwnika - nie ma kondycjonowania.

Jeśli zależy Wam tylko na kondycjonowaniu skalpu (cassia ma właściwości przeciwgrzybiczne ale nie tylko), można ją aplikować zmieszaną np. z olejem rycynowym. To powinno zablokować barwnik. Ale nawet wtedy warto sprawę przemyśleć, jeśli macie na głowie jasny zimny blond, siwy blond bądź platynowy blond. Bo, żeby nie wiem jak się starać i próbować blokować barwnik za pomocą dodatku olejów i protein, nawet bez odstawiania czy zakwaszania, kolor może się pokazać.A na zakonczenie proby senny na wlosach jasny blond, z zastosowaniem roznych dodatkow. Do prob uzyto senny kwaszonej dzika roza, po odstaniu 20 godzin dodano dodatek w proporcji 1/3 calosci i nalozono na probki na 3 godziny.  

          
 


Komentarze

 1. Hej!
  Czy mozna rozrobic cassie na wywarze z kory debu? Czy mozna to zakwasic sokiem z aronii albo amla,by uzyskac choldny kolor? Jezeli to jest logiczne,jakiego koloru mam sie spodziewac na bardzo jasnych i siwych wlosach? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Moze tez sie sprawdzic blendowanie senesu z glutkiem lnianym w blenderze" ooo lepiej nie :o ostatnio zblendowałam hennę z glutkiem (chciałam się pozbyć grudków) :o i zatarłam mieszadełko, zniszczyłam jakąś zębatkę!Nie polecam blendera. Skuteczny okazał się zwykły widelec :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam liscie neem. Czy po zmieleniu ich mozna je uzywac jako odzywke do wlosow? Czy moglabys podac jakis przepis na taka odzywke Oczywiscie jesli sie da robic odzywke z neen lisci

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 
Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 
Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo tr…

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henna (można je przygotowywać razem, można tez osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) bądź pod hendigo.

💣  BETTER SAFE THAT SORRY: Jeśli jesteśmy alergikiem, bądź kiedyś biliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdym ze składników naszej mieszanki osobno. I nawet, jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę sprawdzamy, czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe, tak w razie czego. Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie nie są niebezpieczne. Częściej uczulają kwaśne dodatki.


Przepis 1) Przed nalozeniem ziol farbujących oczyszczamy kudelki mocnym szamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ.

Szampon oczyszczający może zawierać proteiny oraz oleje. W szamponach jest tych substancji tak niewiele, ze  nie będą przeszkadzać.Jeśli jesteśmy całkowicie pewni, ze nie używamy żadnyc…

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.

Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro.

Wiec... uż…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.


Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej zioła:
1) Cassia (cassia obovata), senna, senes: nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości ale barwia mocniej i bardziej zolto.
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo, indygowiec barwierski): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone wł…

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

Filmformery
Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych "fryzjerskich" oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery, o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów.
Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-)
SILIKONY: Maja końcówki -cone, -conol, -xane, -xanol. Najpopularniejsze to Dimethicone i DimethinconolQUATY…