Przejdź do głównej zawartości

Trojskladnikowe hendigo, czyli cassia z henna i indygo. Delikatne brazy.

Dla kogo?
Tylko dla zdecydowanych. Bedziemy uzywac indygo, a indygo nie można chemicznie rozjasniac, poniewaz rozjasnia sie ono na zielono. Czasami glon potrafi się zrobić z farbowania chemicznego włosów na których jest indygo, nawet jeśli farba ma o ton jaśniejszy kolor niż kolor, jaki aktualnie mamy na głowie.Jesli nie jestesmy zdecydowani, bezpieczniej jest sięgnąć po katam. O tym TUTAJ.

Od czego zaczynamy?
Przede wszystkim zaczynamy od ocenienia koloru, jaki mamy aktualnie na głowie oraz dobrze planujemy kolor docelowy całego farbowania. Pamietamy, ze ziola nie rozjasniaja. Zioła przyciemniają. Nie da rady zrobic koloru jaśniejszego, niż aktualnie mamy na głowie. Zioła też nabudowuja kolor. TO warto przeczytać, zanim zabierzemy się za hennowanie.
Naturalny, jasny blond, do naturalnego jasnego brązu, włosy nigdy nie farbowane, bez siwkow: tu nie ma sie czego bac, możemy od razu nałożyć trójskładnikowe hendigo, bez podkładu z henny czy henny z cassia.Włosy farbowane chemicznie na kolor jaśniejszy, niż nasz naturalny. Włosy siwe: tutaj polecam hennowanie dwuetapowe, najpierw warstwa cassi z henna (minimum pol na pol) a na drugi dzien docelowa mieszanka trójskładnikowa. Zasady będą takie same, jak w TYM poście.Wlosy spalone. W bardzo złym stanie, łamiące się i kruszące. Włosy, które nie trzymają farby chemicznej, odbarwiają się i tracą kolor. Wlosy zielone po rozjasnianiu indygo bądź po źle przeprowadzonym farbowaniu chemicznym: nie nakładamy od razu trójskładnikowego hendigo. Jest duże ryzyko uzyskania glona. Kierujemy się wytycznymi z TEGO posta i nakladamy warstwy henny z cassia, az jestesmy pewni, ze kolor się nie plucze. Wtedy przechodzimy do nałożenia trójskładnikowego hendigo.
Jak przygotować zioła?
Przygotowujemy cassie oraz henne osobno. Cassia musi odstac minimum 20 godzin. Henna tyle, ile czasu potrzebuje, aby barwnik się wydzielił. Cassie oraz osobno henne zakwaszamy. Dobieramy kwaśne dodatki z TEGO postu, pod kolor, jaki chcemy wyczarować. Ja przy moich próbach używałam amli. Dobrym i nie suszącym włosów dodatkiem dającym podobne rezultaty bedzie tez sok z aroni.O cassi, sennie badz senesie czytamy TUTAJ. Możemy je stosować zamiennie.O hennie czytamy TUTAJ. Kolor henny dobieramy pod kolor, jaki nam się marzy. O roznych hennach TUTAJ.Gdy cassia i henna odstoja swoje, przygotowujemy indygo TYM sposobem. Wszystkie pasty łączymy i od razu nakładamy na głowę, na umyte mocnym szamponem i chelatowane wlosy. Czas trzymania dobieramy pod intensywność odcienia, jaki chcielibyśmy uzyskać. Pamietamy, ze po jakis 2 do 3 godzinach indygo w pascie przestanie barwic, w tym czasie za to henna i cassia dadzą czadu i mogą zdominować barwnik indygo. Efekt będzie bardziej rudy. Ja moje proby trzymalam po 2 godziny.
Po spłukaniu pasty nie wpadamy w panikę. Koloru prawdopodobnie jeszcze nie widac, badz moze sie pojawic zieleń. Kolor utlenia sie w przeciagu 24 do 48 a nawet więcej godzin. Do tego czasu nie nakładamy na włosy zadnych produktow ani nie myjemy włosów.
Proporcje.

 • Im więcej indygo, tym kolor ciemniejszy i chłodniejszy.


 • Im więcej cassi, tym kolor bardziej przezroczysty bądź zloty


 • Im więcej henny, tym kolor bardziej ciepły (nie polecam używania mniej niż 1/6 henny w stosunku do całości mieszanki; henna jest po to, by zniwelować ewentualnego glona, im jej mniej, tym ryzyko większe, szczegolnie, jesli wlosy nie byly nigdy hennowane henna)Do prób uzylam wlosow zloty, słomkowy blond, naturalnych. Uzylam cassi z Pola henny, henny indyjskiej Rajasthani ze zbioru 2016 roku oraz indygo BAQ 2016. Cassia oraz henna były kwaszone amla.

Klasyka trójskładnikowego hendigo to proporcje ⅓ cassi, ⅓ henny i ⅓ indygo. Takie proporcje będą tez najbezpieczniejsze oraz podkład z ½ henny z ½ cassia nie zmienia efektu kolorystycznego.

Na zdjęciu ⅓ cassia, ⅓ henna oraz ⅓ indygo. Na wlosach po lewej stronie był położony podkład ½ cassia, ½ henna (tez na amli) poprzedniego dnia. Na tych po prawej, bez podkładu. Kolor, to delikatny, w miare jasny, ciepły brąz. 

Na zdjęciu mamy od lewej 2/6 henna, 3/6 cassia oraz ⅙ indygo. Od prawej 2/6 henna, ⅙ cassia oraz 3/6 indygo.


Na zdjęciu od lewej ⅙ henna, 4/6 indygo oraz 1/6 cassia. Od prawej ⅙ henna, 4/6 cassia oraz 1/6 indygo.I jeszcze raz ⅙ henna, 3/6 cassia oraz 2/6 indygo w innym świetle. To mój faworyt, bo jest taki subtelny i nieoczywisty. ;-)
Mam nadzieję, że post zainspiruje was do poszukiwań tego jedynego, Waszego, brazu. Opcji jest naprawde bez liku. Pozdrawiam i życzę owocnych hennowan. 

Komentarze

 1. Czy wiesz coś na temat mieszania henny z mlekiem zamiast wody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupelnie bezsensowny proceder. Lawson polaczy sie z proteinami z mleka zamiast z keratyna we wlosie.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem. 
Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ. Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem


Kwaśny dodatek zmienia też strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość. 
Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem jest niemożliwy, badz bardzo tr…

Jak rozrobić i nanieść na włosy hennę lub cassię by złapala?

Przepis nadaje się do samej cassi, samej henny i cassi z henna (mozna je przygotowywać razem). Oraz do hennowania dwuetapowego (etap henny).


Przepis 1) Przed nalozeniem henny myjemy kudelkiszamponem z sls, mls, sles: LISTA TUTAJ, jeśli na codzien używamy poduktow z filmformerami. Jeśli nie używamy... ;-) tez warto umyć. Po myciu badz procedurze w punkcie następnym nie używamy na kudelkach zadnych produktów. Jedynie glutek lniany zdaje się nie miec wpływu na lapanie barwników.
2) Jeśli w kranie mamy twarda wodę, henna moze nie zlapac, szczególnie zdrowych odrostów, jakie mamy na glowie. Warto wtedy zdjac z wloskow nabudowane minerały z wody.
Przepis: - pol lyzeczki kwasku cytrynowego + tabletka witaminy C (vit C opcjonalnie) zmieszana z 3 lychami prostej odzywki/maski bez protein i filmformerow; to na wloski (nie na skalp!) na 20 min; splukac woda

Inne przepisy na zdjęcie minerałów z włosków znajdziemy TU
3) 24 godziny przed hennowaniem rozrabiamy henne, cassie badz henne z cassia (…

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie. Proszę.

Kochani! Czytamy to, zanim zadamy pytanie.
Co to jest henna? Pod potoczną nazwą “henna” funkcjonują najczęściej trzy zioła:
1) Cassia (cassia obovata): nazywana BŁĘDNIE "bezbarwną henną"; którą nie jest bezbarwna tylko blond/złota(!); nie ma żadnego potencjału na zielone włosy, nie rozjaśnia włosów i jej barwnik jest widoczny tylko na bardzo jasnych włosach- na grupie nazywamy ją cassia; zamiennikiem cassi może być senes bądź senna, mają te same właściwości.
2) Henna (lawsonia intermis): rzeczywista henna, niektóre henny mają naturalnie barwnik pomarańczowy, który po kilku użyciach zbuduje się do brązu, inne henny mają naturalnie kolor czerwony, który po kilku użyciach nabuduje się do burgundu; żadna henna nie ma potencjału na zielone włosy, cokolwiek byście z nią robili, henna nie rozjaśnia włosów - na grupie nazywamy ją henna
3) Indygo (indigo): barwnik ziołowy czarny/niebieski; to on ma potencjał na zielone włosy, też nie rozjaśnia włosów- na grupie nazywamy go indygo

4) Katam …

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włoski, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów. Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włoski matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włoski tracą kolor, ciemnieją i szarzeją.
Chelatowanie naprawdę warto zrobić przed hennowaniem. Henna dużo lepiej złapie. Ponadto, warto robić na przykład raz w miesiącu, jeśli już udało nam się zahennować włoski. Jednak trzeba obserwować swoje włoski, chelatowanie, tak jak szorowanie SLSem włosów, do delikatnych nie należy, wiec jeśli na głowie mamy bardzo zniszczone, obklejone silikonami kudełki, efekt po oczyszczaniu może być nie najmilszy dla oczu. Zobaczymy po prostu, co tak naprawdę na głowie mamy. Znalazłam dla was kilka sposobów, jak to zrobić. 1) …

Cassia, senna, senes. FAQ.

Na zdjeciu po lewej pasta z senesu, po prawej z henny. 

1). Co to jest cassia, senes czy senna?
Cassia to roślina pod łacińska nazwa Cassia Obovata. Senna to Senna Alekstandrina. Senes, czyli Strączyniec, istnieje pod łacińska nazwa w zależności od gatunku, Cassia Acutifolia, Cassia Oborata bądź Cassia Marylandica. Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka innych gatunków tego zioła.
Wszystkie te rośliny nadają się do barwienia i odżywiania włosów. I wszystkie maja podobne wymagania w przygotowaniu i dają podobne efekty.2). Jaki daje efekt kolorystyczny na włosach?
Złoty. Słomkowy blond. 

3). Jak ten kolor wygląda na różnych kolorach włosów?
Na siwym- jasny, złoty blond Na platynowym- jasny, złoty blond Na złotym blondzie- minimalne przyciemnienie, bez zmiany koloru Na ciemnym blondzie- złote, mieniące się w świetle, słoneczne refleksy

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

Filmformery
Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych "fryzjerskich" oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery, o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów.
Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-)
SILIKONY: Maja końcówki -cone, -conol, -xane, -xanol. Najpopularniejsze to Dimethicone i DimethinconolQUATY…