Przejdź do głównej zawartości

Miksoarjuna i Miksokatha -zioła dla lubiących blond i do eksperymentów.



UWAGA: katha to nie katam. To inne zioło. ;-) 

 

 

 

WŁAŚCIWOŚCI

 

Arjuna czyli terminalia to powszechnie znany zioło stosowane w ajurwedzie w leczeniu nadciśnienia niewydolności serca dyslipidemia oraz bólu dławicowego. W tym celu stosowany jest odwar z kory bądź sproszkowana kora przyjmowana w kapsułkach. Oczywiście leczenie arjuną powinno zawsze przebiegać pod nadzorem wykwalifikowanej osoby. Przy nakładaniu na skórę arjuna była badana pod kątem gojenia się ran i wyizolowane z niej taniny wydają się przyspieszać powrót do zdrowia. KLIK KLIK Taniny ta wydają się przyspieszać przemianę kolagenu co prowadzi do szybszego gojenia się ran. KLIK KLIK  Arjuna jest także wykorzystywana do barwienia wełny. Nie znalazłam żadnych danych jakoby ktokolwiek kiedykolwiek farbował nim włosy więc nowe odkrycia należą do nas.


Katha, czyli acacia catechu, jest znana pod indyjską nazwą khadira. Tata jest powszechnie używana doustnie w przypadku problemów żołądkowych takich jak biegunka, obrzęk okrężnicy i niestrawność. Jest także używana w leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz miejscowo w leczeniu bólu, obrzęku i krwawienia. Oczywiście leczenie kathą powinno zawsze przebiegać pod nadzorem wykwalifikowanej osoby. W żywności i napojach katha jest stosowana jako środek aromatyzujący. Przy nakładaniu na skórę to zioło było studiowane pod względem leczenia ran. KLIK KLIK Wodne ekstrakty tego zioła są bogatym źródłem katechiny oraz epikatechiny z mniejszą zawartością flawonoidów. Wykazują silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, chroniące tkanki, przeciwnowotworowe i przeciwbólowe. KLIK KLIK Katha jest od dawna używana do farbowania włosów, jako dodatek na brązy.



KOLOR



Kolor miksoarjuny to lekko różowy, jakby piaskowy bardzo delikatny blond. Kolor jest widoczny jedynie na jasnych włosach.


Kolor miksokathy to po prostu brąz. Ani ciepły ani zimny, po prostu neutralny. Przypomina mi kolor Kalpi Tone. Jednak jest to jedno czyste zioło, nie zawiera amli, będzie dużo bezpieczniejsze nakładaniu na skórę niż Kalpi Tone. Przy rozcieńczeniu daje piaskowe blondy lekko chłodniejsza niż arjuna. Nakładana na hennę przygasza i sprowadza w stronę brązów.

UWAGA: wykonuję dla Was testy na włosach blond, tak by możnabyło obserwować kolor, nie zakłucony kolorem z pod spodu. Na każdym ciemniejszym kolorze włósów kolory będą ciemniejsze. Kolor próbek:

 

KONSYSTENCJA



Miksoarjuna została dla was dokładnie zmielona i przesiana jednak to nadal korzeń więc konsystencja pozostawia wiele do życzenia, choć pasta jest dość miękka i nie powinna się sypać przy nakładaniu. W celu polepszenia konsystencji pasty najlepiej arjunę mieszać z ziołem o lepszej konsystencji, bądź dodać do niej na przykład kozieradki. Konsystencję można obejrzeć na filmie tutaj.


Miksokatha to także kora i ma konsystencję podobną do arjuny.



ZAPACH



Zapach miksoarjuny według mnie jest delikatny, leciutko ziemisty, leciutko kwaśny, korzenny.


Zapach miksokathy jest według mnie delikatny i korzenny.


ALERGIA



Nie znalazłam żadnych udokumentowanych przypadków alergii na rubie w przypadku farbowania włosów bądź nakładania na skórę, jednak zawsze zanim sięgniemy po nowe zioło należy nim wykonać testy alergiczne. Jak wykonać testy alergiczne tutaj.



KONDYCJONOWANIE




U nielicznych użytkowników arjuna daje odbicie włosów od nasady oraz podbicie objętości a czasami i skrętu. Czekam na wasze doświadczenia z tym ziołem.


Katha jest używana by przywrócić włosom blask, objętość oraz by podbić kolor. Według użytkowników to zioło także umacnia łodygę włosa i sprawia że jest odporna na zniszczenia.



CZY MOŻNA ROZJAŚNIAĆ




Rozjaśniłam do was katha, czego rezultaty można obejrzeć poniżej. Jednak nadal uważam że przefarbowaniu ziołami należy zakładać że zimne kolory mogą sprawiać w przyszłości problemy, szczególnie jeśli były mocno nabudowane. Barwniki ziołowe, szczególnie te o zimnych, kolorach to bardzo mocne barwniki i zawsze należy brać to pod uwagę. 






Nie sądzę by te problemy dotyczyły arjuny, ale oczywiście nie mam żadnej pewności. Mam nadzieję, że dowiemy się tego w przyszłości, kiedy zrobię więcej testów i kiedy wy testujecie ją na włosach.




TRWAŁOŚĆ



Nie mam pojęcia! Mam nadzieję że wy mi odpowiecie na to pytanie. Moje próby rypania próbek różnymi myjadłami, odżywkami oraz olejami to nadal nie to samo to zioło nałożone na głowę i noszone na głowie w pogodę oraz niepogodę, myte, odżywiane, olejowane.

 


 

 

PRZYGOTOWANIE



Miksokathę nakładałam na próbki bez odstania, jedynie rozrobionego w wodzie 50 stopni oraz z odstaniem powyżej 6 godzin. Katha odstany wydaje się barwić mocniej i na bardziej zdecydowany kolor. Nie wiem czy katha reaguje na kwaśne dodatki. Nie wiem też jak się mrozi.


Miksoarjunę odstawiłam dla was na 24 godziny i wtedy bawiła najmocniej. Wydaje się że zakwaszanie arjuny nie wpływa na jej kolor ani na potencjał barwiący. Arjuna żle się mrozi.


Z racji tego, że oba zioła są raczej delikatne i mają delikatny potencjał barwiący polecam trzymanie jej na głowie minimum 4 godziny.







TESTY

 

 

Arjuna po porządnym odstaniu barwi mocniej. Wydaje się też lepiej trzymać na nawet lekkim podkładzie z henny - tu sprawdzi się na przykład zahennować jasne włosy cassia z małą ilościa henny i dopiero na to kłaść arjunę. 

 
 
 
 
 
Katha nie odstane nadal barwi, i to barwi mocno, szczególnie na zahennowanych wcześniej włosach. 

 
 
 
 
 
 
Katha mieszany z cassią daje piaskowe kolory, jednak nieco inne w odcieniu niż arjuna. Nie ma w nich różowych refleksów. Tu cassia i katha były odstane razem przez 12h.

 
 
 
 
 
 
 
Poniżej katha nie odstany na włosach nigdy nie hennowanych.


 
 
 
 
 
 
 
 
I bardziej skomplikowane mieszanki. 

Cassia, arjuna, rubia i henna były odstane minimum 12h. Indygo oczywiście nie odstane.


 

 
 


 
Arjuna mrożona zmieniła kolor na pomarańczowy! I złapała słabo. Ale ten test wolałabym jeszcze w przyszłości powtorzyć. Arjuna kwaszona dała taki sam kolor, jak ta niekwaszona, więc spokojnie można ją mieszać z zakwaszonymi ziołami.

 






Komentarze

  1. Dzień dobry
    Chciałam zapytać gdzie w Polsce można kupić Katha, czyli acacia catechu? Nie mogę znaleźć.
    Mam swoje włosy ciemny mysi blond, farbowane farbami chemicznymi na jasne karmelowe brązy (czyli takie z tonami rudymi). Chcę zacząć farbować ziołami i uzyskać jak najjaśniejszy brąz jaki się da przy pomocy ziół na moich włosach(nie chcę mocno przyciemniać włosów). Czy jest do możliwe do uzyskania?
    Jeśli boje się indygo i katanu to czy mieszanka henny z cassią, na wywarze z obierek ziemniaków, sok z aceroli i katha lub arjuna mogłaby się sprawdzić? Coś jeszcze czytałam że napar z berberysa, rumianku, kurkumy itd. pozwala w jakimś tam stopniu nie przyciemnić mocno włosów, ale nie wiem czy mogę tak dużo rzeczy mieszać razem?
    Brąz może mieć tony rude, to mi nie przeszkadza, ale chciałabym nie przyciemnić ich bardzo mocno.
    Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.
    I przy okazji chciałam pogratulować strony i wiedzy. Tyle informacji o hennowaniu zebranych w jednym miejscu nie ma na żadnej innej stronie.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://biorganic24.pl/pl/p/MIKSOHENNA-Katha-Acacia-katechu-100-g/6267

      w tym sklepie znalazłam po 5 minutach googlowania.. lepiej wpisywać łacińska nazwę bo katha daje dziwne wyniki..tego juz nieodzobaczę

      Usuń
  2. Tutaj jest dostępna Miksokatha: https://kosmetykiorientu.pl/henny/570-miksohenna-katha.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej, dopiero niedawno trafiłam na twojego bloga i Instagrama, ponieważ szukam informacji co mogę fajnego zrobić na swoich naturalnych włosach w odcieniu jasnego, słomkowego blondu. Wiele lat temu zaczęła się moja przygoda z farbami ziołowymi a konkretnie z henną- ten rudy kolor jaki uzyskiwalam byl wspaniały ale po 15 latach jednak chcialam znów mieć blond. Próbowałam już samej cassi zakwaszonej aronia i wyszło fajnie, trochę jakby bardziej miodowe mi wyszly. Ale do rzeczy- chce dalej kombinować z cassia ale chce do minimum ograniczyc ilość ciepłych tonów. Wiem że one będą ale nie chce iść w pomarańcze czy zupełnie złote odcienie. Dlatego zastanawiam sie czy taka mieszanka cassia+arjuna+amla ma sens w ogóle? Kusi mnie ta arjuna ale kompletnie nie wiem czego sie spodziewać. Ta Katha na próbce też wygląda kusząco:) Ma ktoś może jakieś doświadczenia z eksperymentami na jasnym blondzie?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Lista dodatków: dodatki do henny, cassi i hendigo. Kontrola koloru.

Każdy kwaśny dodatek lekko zmienia efekt końcowy farbowania i za ich pomocą można kontrolować tonację kolorystyczną włosów, jakie będziemy miały na głowach, po koloryzacji henną czy kasją. Wybór kwaśnego dodatku ma tez wpływ na rezultat ostateczny farbowania za pomoca hendigo, badz farbowania cassia z katamem.  Zakwaszanie cassi oraz henny sprawia tez, ze rezultat farbowania jest trwalszy, ponieważ ten proces zmienia krztalt cząsteczek barwnika. Jeśli jesteście zainteresowani, jak chemicznie ten proces przebiega, warto poczytać TUTAJ . Zakwaszanie ziol farbujących zostało doglebnie przebadane metodami naukowymi w laboratorium i nie jest jakimś mitem, czy hennowym zabobonem .  Kwaśny dodatek zmienia strukturę cząseczki barwnika na bardziej nieregularną. Taka cząsteczka z łatwością przyczepia się do keratyny i ma dużą trwałość.  Nieumiejętne zakwaszanie henny prowadzi do koloru, nad którym nie mamy zadnej kontroli a rezultat takiego hennowania czasem je...

PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała

  PRZEPIS-BAZA, czyli jak przygotować cassie czy hennę, by zawsze pięknie łapała Podstawowy przepis nadaje się do samej cassi, senny bądź senesu, samej henny oraz cassi z henną (można je przygotowywać razem, można też osobno). Posiłkując się tym przepisem należy także przygotować  hennę do pierwszego etapu hennowania dwuetapowego (etap henny) hennę pod hendigo (czyli do odstanej henny, badz henny z cassia dodajemy indygo/katam i od razu nakładamy na głowę) 💣 BETTER SAFE THAN SORRY. PRÓBY UCZULENIOWE Jeśli jesteśmy alergikami, bądź kiedyś byliśmy, przed nałożeniem ziół na głowę robimy próby alergiczne każdego ze składników naszej mieszanki osobno . I nawet jeśli na testach nie nic nie wyszło, zanim nałożymy na głowę pastę, sprawdzamy czy w domu mamy tabletki antyhistaminowe (lub EPI-Pen). Zioła rzadko uczulają i reakcje na nie zwykle nie są niebezpieczne. Częściej reakcje alergiczne wywoływane są przez kwaśne dodatki. Przygotowanie włosów 1) Przed nałożeniem ziół farbują...

Henna w pigułce. Przeczytaj, zanim zadasz pytanie.- grupa na FB Henna na wlosy Miksologia.

UWAGA: post ktory czytasz zostal pierwszy raz opublikowany w Pazdzierniku 2017 roku. Funkcjonuje pod tym tytułem od początku i stał się popularna frazą w wyszukiwarce w Google. Z tego powodu tytuł posta został skopiowany przez naszego copycata jako tytuł filmu na Youtube. Film pod tytułem "Hennowanie w pigułce" zatytułowany na thumbnailu jako "Henna w pigułce" powstał w Kwietniu 2019 roku i jest okrojoną oraz wprowadzającą zamęt wersją tego posta. Obejżenie tego filmu nie pozwoli ci rozeznać w świecie hennowym na tyle, byś mógł bezpiecznie zacząć hennować, oraz by inni mogli bezpiecznie hennować z tobą. Przeczytaj tekst poniżej, nie polagaj na tej youtubowej kopii posta.           Przy wejściu na grupę Henna na włosy Miksologia zobaczysz trzy pytania. Po odpowiedziach na te pytania zespól Miksologii będzie mogl wywnioskować, czy przeczytales/przeczytalas ze zrozumieniem informacje poniżej. Jesli zle odpowiedziales/odpowiedzialas na pytania i...

Odświeżanie koloru henny. Oczyszczanie przed hennowaniem. Chelatowanie włosów.

Chelatowanie włosów, to nic innego, jak zdejmowanie z nich nabudowanych składników mineralnych, jakie znajdują się w wodzie z kranu (szczególnie twardej). Jeśli hennujemy włosy, warto szczególną uwagę przyłożyć do regularnego oczyszczania włosków nie tylko ze składników kosmetycznych (do tego wystarczy zwykły SLS) ale także z minerałów . Oprócz tego, ze minerały sprawiają ze włosy matowieją, robią się szorstkie i suche, hennowane włosy tracą kolor, ciemnieją i szarzeją. Jak poznac, czy mamy w domu twarda wodę? Szukamy kamienia w czajniku do gotowania wody, na kranach oraz w toalecie. Jeśli w domu mamy problem z kamieniem i musimy go regularnie usuwać, mamy w domy twardą wodę. Takiej wody nie używamy do rozrabiania ziół ani po przegotowaniu, ani jako podstawę pod glutka lnianego. Twarda woda może całkowicie zablokować szczególnie katam i indygo. Cassia rozrobiona na twardej wodzie może dać zielony rezultat. Dobra, mocna henna pewnie przeżyje wszystko... ale może wyjść buro. W...

Lista szamponów do oczyszczania włosów przed hennowaniem

    Filmformery Znajdują się w kosmetykach do włosów. Najwięcej ich będzie w serach do zabezpieczania końcówek, mgiełkach zabezpieczających przed niszczącym działaniem ciepła (np. prostownica, suszarka), maskach tak zwanych " fryzjerskich " oraz w nawet w tych bardziej naturalnych. Oraz we fryzjerskich, oraz drogeryjnych szamponach. W kosmetykach do układania włosów znajdziecie też polimery. Filmformery , o których pisze, są substancjami syntetycznymi, niezmywalnymi sama woda. Naturalne oleje, humektanty i proteiny w niczym hennie nie będą przeszkadzać i nie trzeba ich jakoś specjalnie zmywać bardziej, niż zwykle zmywacie olej z naolejowanych włosów. Do zdjęcia tych substancji potrzebujemy silniejszych detergentów. Szampon do oczyszczania tez siłą rzeczy nie może zawierać samych filmformerow w składzie. To chyba jasne. Nie zmyjemy ilmformerow za pomoca filmformerow. ;-) SILIKONY: Maja końcówki - cone, -conol, -xane, -xanol . Najpopularniejsze ...

Jak rozrobić i nałożyć indygo, by złapało.

Przepis nadaje się do farbowania czystym indygo na kolor czarny . Chciałabym tutaj zaznaczyć, ze hendigo i indygo jest tylko dla osób zdecydowanych . Indygo nie można rozjaśnić chemicznie, bo wyjdzie zielone. Nie decydujcie się na hennowe brązy ani czernie, jeśli nie jesteście absolutnie przekonane, ze dobrze się czujecie w takim kolorze! Barwnik indygo wydziela sie pod wplywem procesu fermentacji. Jego struktura jest podobna do struktury plesni. Przen nalozeniem indygo warto robic probe alergiczna, poniewaz indygo moze byc przez organizm "pomylone" z plesnia i moze nastapic uczulenie krzyzowe, jesli mamy alergie na plesn oraz zarodniki plesni. O ile nie zyjemy w namiocie tlenowym, gdzie nie mamy wogule kontaktu z zarodnikami plesni (bo one sa praktycznie wszedzie!) uczulenie krzyzowe na indygo nie jest bardzo niebezpieczne, ale moze wywolac lekkie podraznienie badz bol glowy. Jesli podejzewamy sie o alergie na plesn, warto, zanim nalozy sie indygo na glowe, w...